Naimski: Ostateczna decyzja o Korytarzu Norweskim w 2018 roku. Rocznica Powstania Styczniowego pod znakiem współpracy Polski i Litwy

System elektroenergetyczny krajów bałtyckich, LitPol Link i NordBalt
System elektroenergetyczny krajów bałtyckich, LitPol Link i NordBalt

:Agencja Reuters prezentuje nowe informacje ze spotkania pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotra Naimskiego. Polska ma podjąć ostateczną decyzję inwestycyjną w sprawie budowy Korytarza Norweskiego w 2018 roku.

:Litewski minister spraw zagranicznych odwiedził 20 stycznia Warszawę, aby omówić ze swoim polskim odpowiednikiem współpracę ze szczególnym uwzględnieniem energetyki i infrastruktury.

Naimski: Ostateczna decyzja o Korytarzu Norweskim w 2018 roku

Reuters

Agencja Reuters prezentuje nowe informacje ze spotkania pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotra Naimskiego. Polska ma podjąć ostateczną decyzję inwestycyjną w sprawie budowy Korytarza Norweskiego w 2018 roku.

Partia rządząca w Polsce – Prawo i Sprawiedliwość – powróciła po raz trzeci w historii do planu uruchomienia dostaw gazu norweskiego z szelfu na Morzu Północnym do Polski. Ma temu posłużyć Korytarz Norweski, którego pierwszym elementem będzie Baltic Pipe, czyli połączenie z Polski do Danii.

Piotr Naimski poinformował 20 stycznia na spotkaniu z dziennikarzami, że studium wykonalności Baltic Pipe zostało zakończone i pokazało, że Korytarz będzie opłacalny. W tym roku ma ruszyć procedura open season, która pozwoli dostawcom zainteresowanym wykorzystaniem nowej infrastruktury zgłaszać zapotrzebowanie na przepustowość.

– Ostateczna decyzja inwestycyjna zapadnie w 2018 roku – powiedział Naimski.

Korytarz Norweski ma wraz z istniejącym terminalem LNG w Świnoujściu stworzyć Bramę Północną, czyli infrastrukturę gwarantującą realną dywersyfikację źródeł dostaw i tani, nierosyjski gaz dla Polski. Polacy importują obecnie około 10 mld m3 rocznie, większość tego wolumenu ściągają z Rosji.

W 2022 roku kończy się kontrakt na dostawy przez Gazociąg Jamalski i zgodnie z zapowiedziami oficjeli ma wtedy dojść do zastąpienia kontraktu jamalskiego mniejszym, bardziej elastycznym dokumentem. Polska nie wyklucza rezygnacji z rosyjskiego gazu w ogóle na korzyść dostaw z Norwegii.

 

Rocznica Powstania Styczniowego pod znakiem współpracy Polski i Litwy

Ministerstwa Spraw Zagranicznych Polski i Litwy

Litewski minister spraw zagranicznych odwiedził 20 stycznia Warszawę, aby omówić ze swoim polskim odpowiednikiem współpracę ze szczególnym uwzględnieniem energetyki i infrastruktury.

Strony omówiły także sytuację na Ukrainie, relacje z Rosją i postępy programu Partnerstwa Wschodniego. Ministrowie odwiedzili także Cmentarz Powązkowski, gdzie oddali hołd bohaterom Powstania Styczniowego z 1863 roku, w którym Polacy, Litwini i Rusini wystąpili wspólnie przeciwko rosyjskiemu caratowi.

Minister Linas Linkevicius wyraził nadzieję na pozytywne rozstrzygnięcia w relacjach z Polską. – Liczymy na „przeładowanie” naszych relacji. Słowo przeładowanie być może nie jest właściwe i zdewaluowane wysiłkami na rzecz poprawy relacji z Rosją, ale my, Litwini powinniśmy w rzeczy samej wznowić relacje z Polską, która jest dla nas strategicznym partnerem – ocenił w Litewskim Radio Publicznym przed wylotem do Warszawy.

Obawy o bezpieczeństwo łączą Polskę i Litwę

Jak informuje polskie ministerstwo spraw zagranicznych, współpraca bilateralna, bezpieczeństwo w regionie, kwestie wschodnie oraz wspólne projekty energetyczno – infrastrukturalne były tematem rozmów szefów dyplomacji Polski i Litwy.

– Jest wiele spraw bilateralnych, które do tej pory nie zostały rozwiązane po myśli obu państw. Rozmawiamy na ten temat. Oczywiście rozmawiamy też na tematy bieżące, o tym co dzieje się w Europie, Unii Europejskiej i NATO – powiedział minister Witold Waszczykowski na konferencji prasowej z ministrem spraw zagranicznych Litwy Linasem Antanasem Linkevičiusem.

Szef polskiej dyplomacji podkreślił, że rozmowy polsko-litewskie dotyczą także bezpieczeństwa międzynarodowego w naszym regionie oraz wokół Europy. – Rozmawiamy o samej Europie, która przeżywa w tej chwili lekki kryzys wywołany Brexitem. W najbliższych tygodniach, miesiącach czekają nas ważne decyzje. Przede wszystkim rozpoczęcie rokowań z Wielką Brytanią o Brexicie, ale spodziewamy się również, że Unia Europejska podejmie temat jej reformy. Brexit jest ciężkim ciosem dla całej koncepcji integracji europejskiej. Powinniśmy  nie tylko „rozwieść się” łagodnie z Wielką Brytanią, ale również naprawić Unię Europejską – dodał minister Waszczykowski.

– Sprawy bilateralne nigdy nie zostaną zaniedbane, nie powinny jednak warunkować naszej współpracy w regionie –  powiedział minister spraw zagranicznych Litwy i podkreślił, że współpraca jest szalenie ważna, wyzwania takie jak energia, bezpieczeństwo, infrastruktura transportowa są kluczowe nie tylko w płaszczyźnie bilateralnej, ale także dla całej Unii Europejskiej czy regionu. – Musimy zatem z pełną odpowiedzialnością do tego podejść – podsumował Linas Linkievicius.

Wspólny głos

Kluczowym elementem dzisiejszych rozmów w Warszawie były zagadnienia współpracy dwustronnej. Ministrowie podkreślili znaczenie współpracy polsko – litewskiej i zgodzili się, że w skomplikowanym obecnie środowisku międzynarodowym wspólny głos Wilna i Warszawy jest niezbędny. Minister Witold Waszczykowski zwrócił uwagę na sytuację Polaków na Litwie, w tym przede wszystkim na problemy, z jakimi boryka się polskie szkolnictwo. Wyraził nadzieję, że nowy rząd Republiki Litewskiej podejmie dialog z polską społecznością na Litwie, co przyczyni się do rozwiązania sygnalizowanych przez nią problemów.

Ministrowie poruszyli ponadto kwestie zacieśnienia współpracy energetycznej i infrastrukturalnej.  Ważnym tematem rozmów było bezpieczeństwo w regionie, w tym realizacja postanowień szczytu NATO w Warszawie, przede wszystkim w zakresie wzmacniania wschodniej flanki Sojuszu.

Podczas wspólnej konferencji prasowej ministrowie odnieśli się także do tematu amerykańskiej administracji. – Liczymy, że decyzje, które zostały podjęte przez poprzednią administrację zostaną podtrzymane i zrealizowane oraz że Europa Środkowo-Wschodnia będzie ważnym elementem w globalnej polityce Stanów Zjednoczonych. My ze swojej strony odpowiadamy również pozytywnie. Polska nie chce być konsumentem bezpieczeństwa, jesteśmy również jego producentem. Jesteśmy aktywni na wielu odcinkach, jesteśmy gotowi zwiększyć naszą aktywność w świecie, wrócić do operacji pokojowych ONZ – zaznaczył minister Waszczykowski.

Wizyta szefa litewskiego MSZ Linasa Antanasa Linkevičiusa w Warszawie była pierwszą dwustronną wizytą w Polsce litewskiego ministra od momentu ukonstytuowania się nowego rządu na Litwie w grudniu 2016 r.

Spór o energetykę

Pomimo zainteresowania strony litewskiej, Polacy nie chcą budować połączenia elektroenergetycznego LitPol Link 2, które pozwoliłoby na synchronizację bałtyckich systemów elektroenergetycznym z europejskim, przez Polskę. Kraje realizują jednak projekt Gazociągu Polska-Litwa, który ma połączyć przez nasz kraj bałtycki rynek gazu ziemnego z europejskim. Ma być gotowy do 2021 roku. Dzięki rewizji jego założeń na wniosek Polski, strona litewskia uzyska dodatkowe 3 mln euro dofinansowania na projekt.

 

Po prywatyzacji Rosnieft kontynuuje ekspansję

Reuters/Wojciech Jakóbik

Rosnieft rozpoczyna dostawy ropy na Słowację i Węgry. Usuwa pośredników i uderza w konkurencję. Wokół jego działań narastają kontrowersje.

Rosyjski Rosnieft rozpoczął dostawy na Słowację i Węgry – podają źródła Reutersa. Największy producent ropy w Rosji wchodzi na nowe rynki we współpracy z traderem Glencore, który brał udział w niedawnej prywatyzacji akcji rosyjskiej spółki.

Chociaż Rosnieft odmówił komentarza, Reuters przekonuje, że ropa Urals pochodzenia rosyjskiego trafia na Słowację i Węgry przez ropociąg Drużba. Rosyjski koncern ma dostarczyć po 80 tysięcy ton ropy do każdego z krajów, a w okresie od stycznia do marca tego roku dostawy mają sięgnąć w sumie 500 tysięcy ton. Surowiec trafi do rafinerii węgierskiego MOL-a Danube i słowackiego obiektu o nazwie Bratysława.

Usuwanie pośredników

Przejęcie tych klientów od poprzedniego dostawcy – Basznieftu – było możliwe dzięki przejęciu jego akcji przez Rosnieft. Dostawy realizowała spółka-córka Normeston. Reuters przypomina, że w przeszłości Rosnieft usuwał pośredników w dostawach ropy, które świadczył do Polski, Niemiec i Czech. Byli to odpowiednio Sojuz Petroleum, Mercuria Energy i Sunimex.

Cios w konkurencję

Na rynku węgierskim jest obecny „prywatny” Łukoil oligarchy Wagita Alekperowa z Rosji. Po wprowadzeniu sankcji przeciwko rosyjskim podmiotom za nielegalną aneksję Krymu i agresję w Donbasie na Ukrainie, objęty nimi Łukoil sprzedał większościowe udziały stacji benzynowych w Europie Środkowo-Wschodniej, w tym na Węgrzech.

Mimo to Łukoil, Russnieft i mniejsze, niezależne firmy rosyjskie słały nadal ropę nad Dunaj. Obecność Rosnieftu sprawia, że będzie im trudniej walczyć o klienta.

Rosnieft i Łukoil to rywale na skalę globalną. Rywalizowały m.in. o arktyczne koncesje wydobywcze na Morzu Barentsa. Jednak to państwowy Rosnieft ma większy posłuch na Kremlu, czego dowodzą kolejne sygnały wsparcia przy prywatyzacji budzącej zastrzeżenia.

Kontrowersje

W listopadzie 2016 roku Basznieft przestał słać surowiec na Słowację i Węgry. Miało to związek z przejęciem spółki przez rosyjski Rosnieft.

Glencore stał się udziałowcem Rosnieftu dzięki grudniowej prywatyzacji, którą przeprowadził wraz z Katarskim Funduszem Inwestycyjnym, co pozwoliło przejąć 19,5 procent akcji rosyjskiego giganta.

Część rozmówców Reutersa podejrzewa, że wejście na rynek Węgier i Słowacji mogło być elementem układu z Glencore o przejęciu akcji Rosnieftu. Prywatyzacja budzi zastrzeżenia ekspertów. W transakcji pośredniczył rosyjski VTB Bank, co rodzi podejrzenia o skryte dofinansowanie transakcji z budżetu rosyjskiego.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s