Rosnieft chce słać gaz przez Nord Stream. TAP: Gazprom odciąga południe Europy od dywersyfikacji

Władimir Putin i Igor Sieczin. Fot. Rosnieft
Władimir Putin i Igor Sieczin. Fot. Rosnieft

:Gazprom wyraził zainteresowanie wykorzystaniem Gazociągu Transadriatyckiego do dostaw rosyjskiego gazu do Włoch. Jednak przepustowość magistrali jest w całości zarezerwowana dla surowca z Azerbejdżanu. Rosjanie chcą jednak przekonać Europę do swojego pomysłu.

:Jak donosi dziennik RBK, prezes Rosnieftu Igor Sieczin obiecał prezydentowi Władimirowi Putinowi, że jeżeli usunie monopol Gazpromu na eksport gazu, zwróci się to w ponad 500 mld rubli przychodów podatkowych.

TAP: Gazprom odciąga południe Europy od dywersyfikacji

Natural Gas Europe/Novinite/Wojciech Jakóbik

Gazprom wyraził zainteresowanie wykorzystaniem Gazociągu Transadriatyckiego do dostaw rosyjskiego gazu do Włoch. Jednak przepustowość magistrali jest w całości zarezerwowana dla surowca z Azerbejdżanu. Rosjanie chcą jednak przekonać Europę do swojego pomysłu.

Wiceprzewodniczący Gazpromu Aleksander Miedwiediew powiedział w Wiedniu 24 stycznia, że Rosja ma wystarczające zasoby w złożach by dostarczyć ponad 100 mld m3 rocznie dodatkowego gazu do Europy, ale problemem jest infrastruktura.

Rosyjska kontrpropozycja

– W celu dostarczenia tego gazu do Europy będziemy potrzebować dodatkowej infrastruktury, nad którą pracujemy z naszymi europejskimi partnerami – Nord Stream 2 i Turkish Stream. Ta przepustowość nie będzie wystarczająca, by dostarczyć to wszystko do Europy. To z tego powodu rozmawiamy o wykorzystaniu dostępnej przepustowości projektu Posejdon, który będzie niebawem gotowy, albo może TAP (Gazociąg Transadriatycki – przyp. red.) – ocenił Rosjanin.

Rosjanie budują gazociąg Turkish Stream z Rosji do Turcji. Pierwsza nitka ma być poświęcona dostawom na rynek turecki (15,75 mld m3 rocznie), ale druga mogłaby posłużyć do dostaw do Europy. Gazprom uzależnia jej budowę od zainteresowania na kontynencie. Z tego powodu rosyjski gigant z zainteresowaniem spogląda na perspektywę podwojenia przepustowości TAP do 20 mld m3 rocznie. Pierwsze 10 mld m3 rocznie ma być wykorzystane do dostaw z Azerbejdżanu do Bułgarii i Włoch od 2020 roku.

Projekt Posejdon to z kolei połączenie gazowe z Grecji na południe Włoch, które Rosjanie chcą reanimować w celu dostaw gazu z Turkish Stream do Europy. Projekt jest na etapie studium wykonalności. W lutym 2016 roku Gazprom podpisał memorandum o porozumieniu z grecką DEPA i włoskim Edison o możliwości dostaw 12 mld m3 rocznie tym szlakiem. Badania opłacalności miały się skończyć w 2016 roku.

Rosyjskie kontrpropozycje mają odciągnąć od dywersyfikacji

Nowa infrastruktura na południu Europy jest wspierana przez Komisję Europejską jako element Korytarza Południowego, czyli sieci infrastruktury pozwalającej na dostawy gazu z regionu kaspijskiego i dywersyfikację ich źródeł. To z kolei ma się zwrócić w większym bezpieczeństwie energetycznym i mniejszą wrażliwością na politykę zagraniczną Rosji.

Komisja kontynuuje wsparcie dla rozbudowy infrastruktury Korytarza. Komisarz ds. klimatu i energii Miguel Arias Canete odwiedził Ateny, gdzie negocjował z greckim rządem budowę Gazociągu Grecja-Bułgaria (IGB).

Gazociąg ma połączyć Grecję z Bułgarią i pozwolić na dostawy gazu z Azerbejdżanu na północ od 2020 roku. Dalsza rozbudowa infrastruktury pozwoli słać go do kolejnych krajów europejskich. Z drugiej strony Komisja kontynuuje wysiłki na rzecz przyłączenia kolejnych dostawców do Korytarza Południowego na czele z Turkmenistanem.

 

Rosnieft chce słać gaz przez Nord Stream

RBK/Wojciech Jakóbik

Jak donosi dziennik RBK, prezes Rosnieftu Igor Sieczin obiecał prezydentowi Władimirowi Putinowi, że jeżeli usunie monopol Gazpromu na eksport gazu, zwróci się to w ponad 500 mld rubli przychodów podatkowych.

Prezes Rosnieftu rozmawia o długoterminowym kontrakcie na dostawy gazu dla brytyjskiego BP przez terytorium Niemiec – wynika z listu Sieczina do Putina z 13 grudnia 2016 roku. Do jego kopii dotarł dziennik RBK. Potwierdził jej autentyczność kontakt gazety w Rosniefcie i wysoki dyrektor Gazpromu.

– Omawiamy warunki dostaw 7 mld m3 rocznie. BP proponuje zwiększenie wolumenu do 10 mld m3 rocznie. Okres obowiązywania porozumienia to 16 lat. Punkt odbioru ma znajdować się w Greifswaldzie, a rozpoczęcie dostaw na przełomie 2018 i2019 roku – czytamy w liście.

Putin miał w odpowiedzi 17 grudnia zlecić ministrowi energetyki Aleksandrowi Nowakowi „znalezienie rozwiązania” i „raport” na jej temat. Z dokumentu wynika, że pod koniec 2015 roku, ze względu na spadek własnego wydobycia, BP miało się zwrócić do Rosnieftu z propozycją zakupów gazu. Negocjacje mają według Sieczina być na zaawansowanym etapie. W lutym 2016 roku strony miały podpisać wstępne porozumienie potwierdzające zainteresowanie Brytyjczyków kontraktem długoterminowym.

Monopol Gazpromu

Prezydent Rosji miał przekonywać, że pośrednikiem w dostawach powinien być Gazprom Export. Spółka ma obecnie ustawowy monopol na wykorzystanie gazociągów eksportowych. Mimo to Rosnieft przekonuje Putina, że warto go znieść, bo kontrakt z BP miałby przynieść w podatkach do 500 mld rubli rocznie. To prawie połowa wartości prywatyzacji 19,5 procent akcji Rosnieftu z 2016 roku i prawie jedna czwarta podatków płaconych przez spółkę w zeszłym roku.

Igor Sieczin przekonuje, że dostawy dla BP nie będą konkurencją dla Gazpromu i nie sprawią, że rywalizacja rosyjskich spółek umożliwi dostawcom z USA wypchnięcie ich z rynku, przed czym przestrzega Gazprom broniąc monopolu na gazociągi. – Dostawy od Rosnieftu zastąpią wolumen kupowany lub planowany do sprowadzenia od dostawców amerykańskich – przekonuje Sieczin.

Kontrakt z BP miałby zwiększyć udział rosyjskiego gazu na europejskim rynku i zwiększyć wykorzystanie istniejącej przepustowości gazociągu. Gazprom podaje, że w 2016 roku pobił rekord udziału w rynku europejskim, który obecnie wynosi 34 procent. Jednocześnie podkreśla, że nie obawia się konkurencji z USA.

Propozycja kompromisu

Z listu, do którego dotarł dziennik RBK wynika, że w kwietniu 2016 roku Rosnieft zwrócił się do ministerstwa energii i Gazprom Exportu o porozumienie agencyjne w sprawie dostaw przy wykorzystaniu wspólnego szlaku eksportowego (w domyśle Nord Stream – przyp. red.), ale Gazprom odmówił. Rosnieft argumentuje jednak, że takie porozumienie działało, kiedy spółka-córka Rosnieftu o nazwie Itera na mocy kontraktu z Gazprom Export słała gaz do Estonii do 2014 roku i na Łotwę do 2015 roku. W liście Sieczin wezwał Putina do przyspieszenia działań na rzecz uruchomienia umowy agencyjnej.

Rzecznik Rosnieftu przyznaje, że jego spółka rozważa uruchomienie eksportu przez wspólny kanał eksportowy w razie liberalizacji, ale w jego przekonaniu Gazprom zgodzi się na to tylko, „jeśli zostanie zmuszony”. BP Rosja odmawia komentarza na ten temat. Przyznaje jednak, że toczy udane rozmowy z Rosnieftem.

Gazprom uznaje propozycję Rosnieftu za szkodliwą. – Dostawy do BP możemy zrealizować sami – zapowiedział rozmówca RBK reprezentujący firmę. Ostrzega, że BP może grać na Rosnieft, aby przyszła konkurencja z Gazpromem doprowadziła do obniżki cen dostaw z Rosji.

Według rozmówców RBK w ministerstwie energetyki decyzja będzie należała do prezydenta Władimira Putina.

Michaił Korczemkin z East European Gas Analysis twierdzi, że ewentualna decyzja o dopuszczeniu Rosnieftu do eksportu mogłaby być pierwszym krokiem na drodze do rozdziału właścicielskiego i pozostawienia wydobycia Gazpromowi, a eksportu innej spółce. Byłby to sposób na słanie większej ilości rosyjskiego gazu europejską infrastrukturą, w tym odnogą Nord Stream w Niemczech o nazwie OPAL, w zgodzie z trzecim pakietem energetycznym. Pozwoliłoby to na większe wykorzystanie istniejącej magistrali bałtyckiej, a w przyszłości, – jeżeli powstanie – Nord Stream 2.

Komisja Europejska zgodziła się na dopuszczenie Gazpromu do większej przepustowości OPAL, co wywołało skargę Polski i polskiej spółki PGNiG do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Regulacje antymonopolowe mogą posłużyć do zablokowania decyzji. Trybunał zebrał już argumenty stron i ma ogłosić wyrok.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s