Amerykanie mogą zbudować polską elektrownię jądrową na warunkach rynkowych. BP studzi nadzieje Rosnieftu na dostawy gazu przez Nord Stream

Elektrownia atomowa w węgierskim Paks.
Elektrownia atomowa w węgierskim Paks.

:Minister Tchórzewski mówił, że polska elektrownia jądrowa musi być przedsięwzięciem komercyjnym. Takie rozwiązanie proponują Amerykanie.

:Iran przyjął z zadowoleniem udział rosyjskiego Gazpromu w projekcie budowy gazociągu, który pozwoli w przyszłości na dostawy irańskiego gazu do Europy.

:Rosyjskie media doniosły 25 stycznia, że brytyjskie BP chce kupować gaz z Rosnieftu przez Nord Stream. Miałby to być argument za dopuszczeniem rosyjskiego koncernu do gazociągów zarezerwowanych dotąd przez Gazprom. BP studzi nadzieje firmy Igora Sieczina.

Amerykanie mogą zbudować polską elektrownię jądrową na warunkach rynkowych

Wojciech Jakóbik

Minister Tchórzewski mówił, że polska elektrownia jądrowa musi być przedsięwzięciem komercyjnym. Takie rozwiązanie proponują Amerykanie.

Jak ustalił BiznesAlert.pl rząd nadal bierze pod uwagę budowę elektrowni jądrowej o mniejszej skali, na przykład jednego bloku o mocy 1000 MW. Szczegóły na ten temat mają pojawić się 30 stycznia.

Minister energii Krzysztof Tchórzewski stwierdził w jednym z wywiadów, że polska elektrownia jądrowa powinna być projektem komercyjnym, którego finansowanie muszą zorganizować samodzielnie firmy państwowe zaangażowane w projekt. Takie rozwiązanie proponują firmy amerykańskie, jak NuScale, Westinghouse i Rolls-Royce, które sięgają po technologię małych reaktorów modułowych (SMR).

– Lekkowodne SMR-y dziś rozpalają emocje nie tylko blogerów i politykierów, ale również tak szanowanej firmy jak Rolls-Royce, której strona internetowe dedykowana SMR-om zaczyna się od zdania: „A Small Modular Reactor programme represents a once in a lifetime opportunity for the UK” – ocenia w rozmowie z BiznesAlert.pl prof. Ludwik Pieńkowski z Akademii Górniczo-Hutniczej.

W dniach 11-13 stycznia w Polsce przebywała delegacja departamentu energii Stanów Zjednoczonych. W trakcie wizyty eksperci sprawdzali zabezpieczenia związane z ochroną fizyczną reaktora MARIA w Narodowym Centrum Badań Jądrowych, w którym planowane jest rozpoczęcie naświetlania tarcz zawierających wysokowzbogacony uran pochodzący z USA. Posłużą one do produkcji radioizotopów stosowanych w medycynie.

Według informacji BiznesAlert.pl rząd zamierza zakomunikować, jaki będzie los energetyki jądrowej w Polsce podczas konferencji pt.: „Promieniujemy na całą Polskę”, którą organizuje 30 stycznia tego roku. Odbędzie się ona w ministerstwie energii. W panelach wezmą udział minister Krzysztof Tchórzewski, oraz sekretarze stanu: Michał Kurtyka i Andrzej Piotrowski. Tematem dyskusji będzie wykorzystanie technologii jądrowych w gospodarce: technologia konwencjonalna, HTR, SMR i inne.

To podczas tej konferencji ministerstwo ma przedstawić nowy plan dla polskiej energetyki jądrowej.

 

Iran chce słać gaz do Europy z pomocą Gazpromu

Press TV/Wojciech Jakóbik

Iran przyjął z zadowoleniem udział rosyjskiego Gazpromu w projekcie budowy gazociągu, który pozwoli w przyszłości na dostawy irańskiego gazu do Europy.

Chodzi o gazociąg IGAT-9, który ma słać 25 mld m3 rocznie z największych na świecie złóż South Pars do Europy przez Turcję. List intencyjny o współpracy przy projekcie podpisały NIGC i Gazprom. Rosjanie zadeklarowali chęć inwestycji na kwotę 2,5 mld dolarów – podaje agencja Mehr za wiceministrem ropy Hamidem REzą Arakim.

Poinformował on, że wydobycie gazu w Iranie wzrosło do około 700 mln m3 dziennie, a w przyszłym roku ma przekroczyć poziom 1 mld m3 dziennie. – Razem ze wzrostem wydobycia musi wzrosnąć pojemność magazynów i przepustowość gazociągów – przyznał Araki. W tym kontekście wymienił szlak gazociągowy o długości 1900 km ze złóż na południu kraju na północną granicę, skąd surowiec mógłby trafiać do Turcji i Unii Europejskiej.

Gazprom i NIGC podpisały już memorandum o porozumieniu w sprawie budowy stacji kompresorowych i magazynów gazu w Iranie. Jego zapasy gazu są szacowane na 34 bln m3, czyli 18 procent światowych zasobów.

Obecnie Iran śle około 9 mld m3 do Turcji i na zasadzie swapu dostarcza go Azerbejdżanowi i Armenii w zamian za elektryczność. Sprowadza także gaz z Turkmenistanu by zasilić niepołączone gazociągami prowincje północne.

Jednocześnie jednak Iran istotnie zwiększa krajowe zużycie gazu. Analitycy zastanawiają się, czy w świetle tego faktu wystarczy mu jeszcze surowca na eksport. – Mimo jednych z największych rezerw na świecie Iran wciąż wydobywa o wiele mniej gazu niż najwięksi producenci, tj. Rosja i Stany Zjednoczone. Niemal cała produkcja, tj. około 170 mld metrów sześciennych gazu rocznie, przeznaczana jest na własne potrzeby. O ile nie dojdzie do gwałtownego wzrostu produkcji spowodowanego napływem zagranicznych inwestycji, Iran nie stanie się ważnym eksporterem gazu w najbliższej perspektywie – przekonywał w rozmowie z BiznesAlert.pl Jarosław Ćwiek-Karpowicz z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Polskie PGNiG ma zbadać złoże Soumar, co w przyszłości może mu pozwolić na opłacane wydobycie węglowodorów. Chociaż Polska rozważa dostawy gazu z Iranu, to nadzieje studzi ministerstwo spraw zagranicznych, które przypomina, że Polacy starają się głównie o umowy serwisowe, takie na jaką liczy PGNiG.

 

 

BP studzi nadzieje Rosnieftu na dostawy gazu przez Nord Stream

Reuters/Wojciech Jakóbik

Rosyjskie media doniosły 25 stycznia, że brytyjskie BP chce kupować gaz z Rosnieftu przez Nord Stream. Miałby to być argument za dopuszczeniem rosyjskiego koncernu do gazociągów zarezerwowanych dotąd przez Gazprom. BP studzi nadzieje firmy Igora Sieczina.

Nie ma konkretnych planów

Przedstawiciel BP Władimir Drebencow powiedział podczas konferencji European Gas w Wiedniu agencji Reuters, że jego firma mogłaby odbierać 7-20 mld m3 rocznie na mocy ramowego porozumienia z Rosnieftem, które podpisała w grudniu zeszłego roku. Jednocześnie podkreśla, że „to tylko intencje, nie ma żadnych konkretnych planów”.

Rosyjski dziennik RBC poszedł dalej i zasugerował, że BP i Rosnieft rozmawiają o długoterminowym kontrakcie opiewającym w sumie na 160 mld m3 i okres 16 lat. Z tego względu Kreml miał rozważać liberalizację eksportu gazociągami z Rosji, do którego wyłączne prawa na mocy ustawy ma obecnie jedynie Gazprom Export, spółka-córka Gazpromu, rywala Rosnieftu na rynku gazu w kraju.

Spór o liberalizację

Rzecznik prezydenta Dmitrij Pieskow odmówił komentarza na ten temat, podobnie jak rzecznik Rosnieftu. Z listu, do którego dotarł dziennik RBK wynika, że Rosnieft domagał się kompromisowego rozwiązania polegającego na porozumieniu agencyjnym z Gazpromem o jego pośrednictwie w dostawach gazu firmy Sieczina na rynek europejski.

Niewykluczone, że informacje RBK o umowie z BP mogły zostać przekazane w celu posłużenia się nimi jako argumentem w dyskusji na ten temat. Gazprom niezmiennie twierdzi, że tylko on powinien słać gaz za granice, co pozwoli uniknąć konkurencji między dostawcami z Rosji i w jego przekonaniu sztucznego obniżania ceny.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s