Atom w Czechach: Powoli, ale konsekwentnie

Elektrownia atomowa w węgierskim Paks.
Elektrownia atomowa w węgierskim Paks.

:Czeski minister handlu i przemysłu Jan Mladek ogłosił powołanie trzech grup roboczych Komisji ds. Energii Jądrowej. Zajmą się one tworzeniem strategii finansowych, prawnych i technicznych na rzecz rozwoju energetyki opartej na atomie.

Powołanie grup to element realizacji Programu Energetyki Jądrowej przyjętego przez Czechy w czerwcu 2015 roku. Czesi posiadają już sześć bloków jądrowych w elektrowniach Dukovany i Temelin o łącznej mocy 3924 MWe, które wytwarzają 26,8 TWh. Energia jądrowa stanowi 32,5 procent wytwórstwa energii w tym kraju.

Program zakłada budowę jednego, nowego reaktora w Dukovanach i dwóch w Temelinie, jednak nie gwarantuje żadnego systemu wsparcia. Jego realizacja ma być elementem polityki zmniejszania emisji CO2 w ramach walki ze zmianami klimatu podjętej przez Unię Europejską.

W 2040 roku energia jądrowa ma stać się głównym źródłem energii w Czechach z udziałem w miksie od 46 do 58 procent. Jego wzrost ma się odbyć kosztem energetyki opartej na węglu brunatnym (spadek do 21 procent). Oprócz tych źródeł energię mają zapewnić energetyka odnawialna (25 procent) i gazowa (15 procent). Nowe reaktory o łącznej mocy 2500 MWe mają być gotowe do 2035 roku z perspektywą budowy kolejnych w dalszej przyszłości.

W styczniu 2016 roku rząd powołał komisję z premierem na czele, która jest odpowiedzialna za realizację programu jądrowego. Został także wyznaczony pełnomocnik odpowiedzialny za koordynację, a także obsługę budowy, łańcucha dostaw, utylizacji odpadów i zmian prawnych niezbędnych do rozwoju energetyki bazującej na atomie.

Trwa studium wykonalności budowy nowego reaktora w Dukovanach. CEZ poprosił w 2016 roku resort środowiska o zgodę środowiskową na budowę dwóch bloków w Temelinie. Pozwolenie na budowę ma zostać przyznane w 2025 roku.

Plan dla atomu zakłada priorytet dla obiektu w Dukovanach ze względu na konieczność wyłączenia starych jednostek w 2037 roku. W październiku zeszłego roku z ofertą rozbudowy obiektu z wykorzystaniem reaktora VVER-1200. Oferty złożyły także EDF/Areva, Atmea, CGN, HNP i Westinghouse.

Dyrektor wykonawczy Międzynarodowej Agencji Energii Fatih Birol uznał, że Czechy muszą jak najszybciej wprowadzić mechanizmy wsparcia elektrowni jądrowych. Uznał, że energetyka jądrowa jest jednym z filarów niezależności energetycznej tego kraju.

World Nuclear News

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s