Sukces Polaków. Gazprom boi się utraty wpływu na Gazociąg Jamalski. Spór Białoruś-Rosja bez rozstrzygnięcia

Gazociąg Jamalski
Gazociąg Jamalski

:Rosyjskie Wiedomosti proszą ekspertów z Rosji o komentarze na temat przegranej Gazpromu w sądzie z polskim PGNiG. Według nich Polacy będą mogli przejąć kontrolę nad Gazociągiem Jamalskim.

:Wicepremier Rosji Arkady Dworkowicz powiedział, że Moskwa nalega, aby Mińsk zapłacił całą kwotę należności za gaz dostarczony przez Rosję na Białoruś w zeszłym roku – podaje agencja TASS. Spór o cenę dostaw poróżnił sojuszników.

Azoty wesprą modernizację sektora chemicznego w Iranie

Shana

Grupa Azoty Puławy podpisała z Organizacją Specjalnych Stref Ekonomicznych dla Petrochemii Iranu memorandum o porozumieniu w sprawie współpracy – podaje agencja Shana.

Memorandum zostało podpisane 26 stycznia w prowincji Khuzestan na południowym zachodzie Iranu. Dotyczy współpracy przy inwestycjach i transferze technologii.

Puławy są częścią Grupy Azoty zajmującej się produkcją nawozów i innych produktów chemicznych. Jest to jedna z największych spółek tego rodzaju w Europie. Prezesem spółki od 12 stycznia tego roku jest Jacek Janiszek.

Po zniesieniu sankcji międzynarodowych wobec Iranu może on ponownie słać do Europy polietylen. Sektor petrochemiczny był oprócz naftowego celem obostrzeń nałożonych po tym, jak okazało się, że Teheran używa cywilnego projektu jądrowego do uzyskania broni atomowej. Irańczycy liczą na to, że po zniesieniu sankcji zachodnie spółki zainwestują w modernizację gospodarki kraju.

 

Wiedomosti

Rosyjskie Wiedomosti proszą ekspertów z Rosji o komentarze na temat przegranej Gazpromu w sądzie z polskim PGNiG. Według nich Polacy będą mogli przejąć kontrolę nad Gazociągiem Jamalskim.

Jak poinformował serwis PolskaTimes.pl, 11 stycznia 2017 roku Sąd Okręgowy w Warszawie ogłosił korzystny dla PGNiG wyrok w ciągnącej się od kilku lat sprawie zmian w zarządzie EuRoPol Gazu. Sąd stwierdził, że wymiana dwóch polskich członków zarządu nastąpiła legalnie.

Wiedomosti ostrzegają, że wygrana Polaków może oznaczać, że będą oni w stanie samodzielnie podejmować decyzje w spółce, w której udziały posiadają PGNiG i Gazprom, a także należący do polskiej spółki Gas Trading. W konsekwencji może to doprowadzić do przejęcia kontroli nad joint venture, które w sposób faktyczny operuje Gazociągiem Jamalskim z formalnym operatorstwem Gaz-Systemu.

Jednocześnie, jak informował BiznesAlert.pl, Rosjanie straszą, że Polska nie zamierza przedłużać umowy tranzytowej, która wygasa w 2020 roku, co może zagrozić dostawom do Unii Europejskiej. PGNiG nie chce komentować tej tezy postawionej przez wiceprezesa Gazpromu Aleksandra Miedwiediewa. Wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki ocenia, że dowodzi ona, że rosyjska spółka „nie jest godnym zaufania partnerem”.

Być może komentarz Miedwiediewa ma związek z obawami Rosjan o utratę kontroli nad Gazociągiem Jamalskim, którym zgodnie z trzecim pakietem energetycznym Unii Europejskiej ma zarządzać niezależny operator. Do tej pory Gaz-System był jedynie formalnym operatorem magistrali, którą faktycznie zarządzał właściciel, czyli EuRoPol Gaz. Decyzja sądu otwiera drogę do faktycznego przejęcia kontroli nad magistralą przez Polaków.

Gazprom może odwołać się od decyzji do Sądu Apelacyjnego – podkreśla Siergiej Sorokin, partner kancelarii Jukow i Partnerzy. – Sąd potwierdził prawo PGNiG do determinacji składu zarządu EuroPol Gazu bez brania pod uwagę opinii strony rosyjskiej – podkreśla.

Sugestie Gazpromu o ryzyku dostaw przez Polskę mogą mieć także drugie dno. Nadużycia Rosjan w zarządzaniu Gazociągiem Jamalskim są badane w toku śledztwa antymonopolowoego prowadzonego przez Komisję Europejską. W jego toku Bruksela ustaliła, że rosyjski gigant mógł nadużywać pozycji monopolisty m.in. poprzez nieuprawniony wpływ na infrastrukturę. Polska przedstawiła swoje dowody nadużyć w odniesieniu do Gazociągu Jamalskiego. Więcej można przeczytać w tekście BiznesAlert.pl na ten temat. Zakończenie śledztwa po myśli Polski może zakończyć się przekazaniem całkowitej kontroli nad Gazociągiem Jamalskim polskiemu podmiotowi.

Spór Białoruś-Rosja bez rozstrzygnięcia

TASS/Wojciech Jakóbik

Wicepremier Rosji Arkady Dworkowicz powiedział, że Moskwa nalega, aby Mińsk zapłacił całą kwotę należności za gaz dostarczony przez Rosję na Białoruś w zeszłym roku – podaje agencja TASS. Spór o cenę dostaw poróżnił sojuszników.

Dworkowicz przyznał, że w toczących się rozmowach rosyjsko-białoruskich nie ma postępów. – Kontynuujemy rozmowy, ale nie ma postępu. Argumenty pozostają niezmienne. Zmieniają się możliwości rozwiązania, ale na razie nie znaleźliśmy wzajemnie akceptowalnych – powiedział wicepremier. – Niezależnie od tego nalegamy na pełne uregulowanie płatności za zeszły rok w zgodzie z formułą uzgodnioną wcześniej – dodał.

Spór o węglowodory

Według strony rosyjskiej Białoruś zalega na 550 mln dolarów za gaz dostarczony w 2016 roku. Mińsk jednostronnie zdecydował o wyliczeniu należności według ceny 73 dolarów za 1000 m3, którą oferuje Gazprom na wewnętrznym rynku w Rosji. Domaga się analogicznego traktowania jako kraj Związku Białorusi i Rosji. Gazprom domaga się respektowania kontraktowej ceny 132 dolarów za 1000 m3.

Ze względu na niedopłaty po stronie białoruskiej Rosja obniżyła o jedną trzecią dostawy gazu i o 12 procent dostawy ropy naftowej na Białoruś. Mińsk przekazał przedpłatę za dostawy od Gazpromu w pierwszym kwartale tego roku i oczekuje ich realizacji w pełnym zakresie.

Jednocześnie Mińsk straszy Moskwę perspektywą uniezależnienia się od jej ropy. – Zmniejszone dostawy ropy rosyjskiej na Białoruś powinny zostać zastąpione alternatywami – powiedział prezydent Aleksander Łukaszenko po odebraniu raportu na temat sytuacji w sektorze od wicepremiera Władimira Siemaszki.

 

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s