Ukraina chce przełamać opór oligarchów wobec reformy sektora elektroenergetycznego. Republikanie chcą poluzować gorset regulacji dla koncernów naftowych

shale:Ministerstwo energetyki i przemysłu węglowego Ukrainy zaapelowało do międzynarodowych instytucji finansowych o wsparcie przy reformie zarządzania operatorem sieci elektroenergetycznych Ukrenergo.

:30 stycznia Partia Republikańska w Kongresie USA kontynuowała działania na rzecz liberalizacji regulacji środowiskowych i innych przepisów wprowadzonych przez poprzednią administrację prezydenta Baracka Obamy.

Ukraina chce przełamać opór oligarchów wobec reformy sektora elektroenergetycznego

Wojciech Jakóbik

Ministerstwo energetyki i przemysłu węglowego Ukrainy zaapelowało do międzynarodowych instytucji finansowych o wsparcie przy reformie zarządzania operatorem sieci elektroenergetycznych Ukrenergo.

– Minister Ihor Nasałyk poprosił główne instytucje finansowe (Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, Europejski Bank Inwestycyjny, Bank Światowy) o wsparcie zmian w systemowej pracy Ukrenergo w zgodzie ze wspólnymi, międzynarodowymi standardami – podała służba prasowa resortu.

Chociaż Ukraińcy są stroną Wspólnoty Energetycznej, czyli zagranicznego wymiaru polityki energetycznej Unii Europejskiej, która obliguje ich do wdrażania reform w zgodzie z trzecim pakietem energetycznym, ich realizacja jest hamowana przez lobby interesów oligarchów, którzy mają wpływ na sektor elektroenergetyczny nad Dnieprem.

Udziały stronników pozbawionego władzy prezydenta Wiktora Janukowycza zostały zastąpione przez ludzi obecnego przywódcy, Petra Poroszenki. Hamują oni liberalizację sektora w zgodzie z trzecim pakietem. Mimo to państwowe Ukrenergo poprosiło agencję Baker and McKenzie o stworzenie nowych regulacji. Na mocy pakietu należy wprowadzić rozdział właścicielski między operatorem a dostawcą energii elektrycznej, a także przejrzystość w funkcjonowaniu firmy.

Do podobnej reformy doszło w sektorze gazowym, właśnie dzięki stałej presji instytucji finansowych, które uzależniały swe dofinansowanie dla Ukrainy od realizacji założeń reformy w zgodzie z trzecim pakietem energetycznym.

 

Republikanie chcą poluzować gorset regulacji dla koncernów naftowych

Reuters

30 stycznia Partia Republikańska w Kongresie USA kontynuowała działania na rzecz liberalizacji regulacji środowiskowych i innych przepisów wprowadzonych przez poprzednią administrację prezydenta Baracka Obamy.

Republikanie zamierzają poluzować gorset regulacyjny ograniczający ich zdaniem wolną działalność gospodarczą. Z punktu widzenia energetyki najbardziej istotne są ich działania na rzecz zmiany prawa regulującego wydobycie węglowodorów. Chodzi o usunięcie prawa ograniczającego zanieczyszczanie wód podziemnych podczas prac wydobywczych.

Na mocy innych firmy jak Exxon Mobil, którego były szef Rex Tillerson ma zostać sekretarzem stanu w administracji prezydenta Donalda Trumpa, muszą publikować informacje o pieniądzach przekazanych rządowi w formie podatków i innych opłat. Ma to być dodatkowa ochrona przed korupcją w Waszyngtonie.

Republikanie uważają, że prawa te niepotrzebnie ograniczają możliwości spółek energetycznych. Przeciwnicy zmian uważają, że w ten sposób dojdzie do realizacji postulatów lobby wielkich koncernów ze szkodą dla środowiska i przejrzystości życia publicznego.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s