Białoruś idzie do sądu z Rosją. Sankcje USA za testy rakietowe Iranu nie blokują eksportu ropy

Tankowiec Sirius Star na Oceanie Indyjskim
Tankowiec Sirius Star na Oceanie Indyjskim

:Agencja BelTA poinformowała, że 3 lutego Białoruś zaskarżyła do sądu decyzję Rosji o ograniczeniu dostaw surowca.

:W piątek 3 lutego Departament Stanu USA dodał 13 osób i 12 podmiotów prawnych do listy objętej sankcjami za wspieranie „destabilizujących działań Iranu”.

Białoruś idzie do sądu z Rosją

BelTA

Agencja BelTA poinformowała, że 3 lutego Białoruś zaskarżyła do sądu decyzję Rosji o ograniczeniu dostaw surowca.

– Spór dotyczył tylko gazu. Natomiast oni naruszyli porozumienia poprzez ograniczenie dostaw ropy na Białoruś. Skierowaliśmy sprawę do sądu – powiedział prezydent Aleksander Łukaszenko. Jego zdaniem Białoruś i Rosja to najbliższe sobie narody i tego rodzaju spory nie powinny się pojawiać.

Spór dotyczy ceny dostaw gazu ziemnego na Białoruś. Jako państwo związkowe Związku Białorusi i Rosji oczekuje ona cen z rynku wewnętrznego w Rosji. Natomiast w umowie gazowej z Gazpromem widnieje cena 132 dolary za 1000 m3. Białorusini wyliczali należności według ceny z rynku w Rosji – 73 dolary. W ten sposób narosły należności wobec Rosjan ze względu na które Moskwa zdecydowała o ograniczeniu dostaw ropy na Białoruś.

Sankcje USA za testy rakietowe Iranu nie blokują eksportu ropy

The Hill

W piątek 3 lutego Departament Stanu USA dodał 13 osób i 12 podmiotów prawnych do listy objętej sankcjami za wspieranie „destabilizujących działań Iranu”. Doradca bezpieczeństwa narodowego prezydenta Donalda Trumpa, Michael Flynn powiedział, że jest to koniec „przymykania oczu na wrogie i napastliwe działania wobec USA i społeczności międzynarodowej”.

Teheran dokonał testów pocisków zdolnych do przenoszenia broni jądrowej. Poprzednia administracja w Waszyngtonie powstrzymywała sięod wprowadzenia sankcji. Obecna nalega na stanowcze działanie wobec Iranu pomimo porozumienia o kontroli programu jądrowego, które pozwoliło zdjąć sankcje Organizacji Narodów Zjednoczonych w zeszłym roku.

Próby rakietowe są jednak niezgodne z tym układem. W czerwcu 2016 roku sekretarz generalny ONZ stwierdził, że uderzają w konstruktywny duch” porozumienia.

Przedstawiciele Iranu przekonują, że nowe sankcje USA nie ograniczą ich dostępu do międzynarodowych rynków ropy naftowej. Poprzez wzrost wydobycia na polach naftowych zdołał zwiększyć eksport z 1 do 2,4 mln baryłek dziennie, o czym poinformował Alaeddin Boroujerdi, przewodniczący irańskiej Komisji ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s