„Przez Polaków rosną ceny gazu w Europie”. Polska i Niemcy za europejskim parasolem nuklearnym

Gaz zawór:W obliczu chłodnej zimy kupcy gazu w Europie zwracają się ku Gazpromowi – pisze Bloomberg.

:W przeddzień wizyty kanclerz Angeli Merkel w Polsce prezes partii rządzącej w Polsce – Jarosław Kaczyński – wzywa do wzmocnienia nuklearnego Unii Europejskiej i uczynienia z niej przeciwwagi do Rosji.

„Przez Polaków rosną ceny gazu w Europie”. Media zachodnie powtarzają za Rosjanami

Bloomberg

W obliczu chłodnej zimy kupcy gazu w Europie zwracają się ku Gazpromowi – pisze Bloomberg.

Gazprom poinformował, że ze względu na polską skargę na decyzję Komisji Europejskiej o dopuszczeniu go do większej przepustowości odnogi Nord Stream w Niemczech, czyli OPAL, dostawy tym szlakiem musiały spaść. Bloomberg porównuje spadek dostaw o 15 procent z przerwami dostaw spowodowanymi działaniami Rosji wobec Ukrainy podczas mroźnej zimy 2009 roku.

Z tego względu ceny gazu na rynku są najwyższe od 2 lat. Chociaż dostawy przez OPAL stanowią jedynie 5 procent eksportu z Rosji do Unii Europejskiej, pojawiły się w okresie wyczerpywania zapasów w magazynach gazu i powrotu mrozu. Według BMI Research zwiększenie dostaw przez Ukrainę nie pomogło utrzymać cen na niższym poziomie.

Ceny gazu na holenderskiej giełdzie Title Transfer Facility (TTF) wzrosły w zeszłym tygodniu o 17 procent. To najwyższy wzrost od kwietnia tego roku. Gaz kosztował około 23 euro za MWh. Ze względu na zawieszenie decyzji Komisji przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej od 1 lutego Gazprom musiał zmniejszyć dostawy przez OPAL do połowy przepustowości, czyli stanu sprzed orzeczenia Brukseli.

Jeżeli w lutym nadejdą silne mrozy, ceny mogą dalej rosnąć. Z tego powodu może wzrosnąć zainteresowanie dostawami LNG do Europy.

W podobnym tonie piszą komentatorzy propagandowego Sputnika, jednak oskarżając Polskę o blokowanie dostaw gazu do Europy podczas zimy, używają mocnych słów. Oskarżają Polaków o działanie na szkodę klientów europejskich.

– To Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zawiesił decyzję Komisji Europejskiej w celu rozpatrzenia skargi Polaków. Widocznie miał uprawnione zastrzeżenia, skoro podjął się sprawy – mówi Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl. – Może się okazać, że decyzja Komisji jest niezgodna z prawem i nawet jeśli dała niższe ceny gazu Europie Zachodniej, to uderza w rozwój rynku, dywersyfikację i bezpieczeństwo na wschodzie Unii Europejskiej. Zachodni traderzy nie zawsze rozumieją tę perspektywę – dodał.

Polska i Niemcy za europejskim parasolem nuklearnym

Frankfurter Allgemeine Zeitung/Wojciech Jakóbik

W przeddzień wizyty kanclerz Angeli Merkel w Polsce prezes partii rządzącej w Polsce – Jarosław Kaczyński – wzywa do wzmocnienia nuklearnego Unii Europejskiej i uczynienia z niej przeciwwagi do Rosji.

Kaczyński mówi o nuklearnych zbrojeniach w Unii Europejskiej. Popiera ideę nuklearnego „supermarketu”. Przekonuje, że kontynent musi być gotowy na duże wydatki, ale w jego przekonaniu nie jest. Wezwał do stworzenia specjalnej jednostki jądrowej, która będzie w stanie rywalizować z Rosją.

W podobnym tonie wypowiada się Roderich Kiesewetter, rzecznik do spraw polityki zagranicznej w partii Merkel w Bundestagu. Przekonuje on, że jeżeli USA nie będą chciały utrzymać parasola nuklearnego nad Europą, muszą się tym zająć lokalne potęgi jądrowe – Francja i Wielka Brytania.

To odpowiedź na słowa prezydenta USA Donalda Trumpa, który w okresie kampanii wyborczej przekonywał, że europejscy sojusznicy jego kraju muszą bardziej samodzielnie dbać o bezpieczeństwo. Jeśli tego nie zrobią, w przekonaniu Trumpa Stany powinny wycofać wsparcie.

Kiesewetter ostrzega, że „Europa musi zacząć planować swoje bezpieczeństwo na wypadek, gdyby Amerykanie znacząco podnieśli koszty obrony kontynentu, lub zdecydowali się go całkowicie opuścić”.

Polskich i niemieckich konserwatystów może zatem połączyć idea budowy europejskiego parasola atomowego.

Inne pomysły Kaczyńskiego

Polski polityk ma także inne pomysły przed wizytą kanclerz Niemiec w Polsce. Zdaniem Kaczyńskiego potrzebna jest fundamentalna reforma Unii Europejskiej. Ocenia, że Europa jest w kryzysie przez dwa błędy – Traktat Lizboński i kryzys migracyjny. Przekonuje, że nie jest zdrową sytuacją zwracanie się przez USA w sprawach europejskich głównie do Niemiec.

– Niezbędne jest wzmocnienie państw narodowych i osłabienie kompetencji Unii. Potrzebujemy też ochrony przed monocentryzmem. Niemcy na nim zyskują inni nie – powiedział niemieckiej gazecie Kaczyński. Wzywa do pomagania uchodźcom w krajach z których pochodzą. Masowe przyjęcie ich w Europie oznaczałoby jego zdaniem „usunięcie cywilizacji, która wyrosłą z Chrześcijaństwa”.

Kaczyński jednoznacznie stanął po stronie Angeli Merkel w jej rywalizacji przed wyborami parlamentarnymi z kandydatem Socjalistów, Martinem Schultzem. – To prawda, że dla nas najlepsza byłaby Merkel – przyznał. Ostrzega, że Schultz „trzymałby się z Rosją”. Poza tym jest „lewicowym ideologiem”.

7 lutego Polskę odwiedzi Angela Merkel. Będzie to pierwsza wizyta po zwycięstwie wyborczym Prawa i Sprawiedliwości, które dało tej partii pełnię władzy w kraju. – Merkel popiera sankcje przeciwko Rosji. Fakt, że Niemcy ślą żołnierzy na wschodnią flankę NATO także jest pozytywny – mówi FAZ polski polityk. Krytykuje jednak ideę „Europy dwóch prędkości”, proponowaną przez Merkel. – Ten pomysł pojawia się i znika. Na razie nie traktujemy go poważnie”.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s