Gazprom szuka węglowodorów w Arktyce pomimo sankcji. Cena ropy stabilizuje się pomimo porozumienia naftowego

Tankowiec Sirius Star na Oceanie Indyjskim
Tankowiec Sirius Star na Oceanie Indyjskim

:Gazprom zamierza samodzielnie wydobywać ropę ze złóż na arktycznym Morzu Karskim. Nie przeszkodziły mu w tym sankcje zachodnie nałożone po nielegalnej aneksji Krymu przez Rosję.

:Najwięksi producenci ropy naftowej w USA wracają do odwiertów dzięki utrzymywaniu się ceny baryłki powyżej 50 dolarów. Oznacza to, że wzrost wydobycia amerykańskiego może przezwyciężyć efekt cięć wprowadzonych na mocy porozumienia naftowego.

Gazprom szuka węglowodorów w Arktyce pomimo sankcji

Neftegaz.ru

Gazprom zamierza samodzielnie wydobywać ropę ze złóż na arktycznym Morzu Karskim. Nie przeszkodziły mu w tym sankcje zachodnie nałożone po nielegalnej aneksji Krymu przez Rosję.

Rosyjski Gazprom został odcięty od pomocy finansowej, technicznej i know-how z Zachodu po tym jak w 2014 roku Unia Europejska i USA wprowadziły sankcje dotyczące między innymi współpracy przy odwiertach podmorskich w sektorze naftowym. Była to odpowiedź państw zachodnich na nielegalną agresję Rosji na Ukrainie.

Z tego względu z Morza Karskiego musiał wycofać się amerykański Exxon Mobil, który prowadził odwierty z rosyjskim Rosnieftem, który znalazł się z nazwy na liście podmiotów objętych wspomnianymi sankcjami. Firmy odkryły razem ponad 130 mln ton ropy dzięki odwiertowi Uniwersytecka – 1 na złożu Pobieda. Druga seria odwiertów zaplanowana na 2015 rok się nie odbyła. Ówczesny prezes Exxona został sekretarzem stanu w administracji prezydenta Donalda Trumpa.

Gazprom ogłosił przetarg na usługi trzech statków serwisowych związane z odwiertami morskimi na złożu Leningradzkie na kwotę 1,7 mld rubli, czyli około 26,8 mln euro. Złoże jest szacowane na 1,05 bln m3 gazu ziemnego i 3 mln ton ropy.

Statki mają dostarczyć nad szelf Morza Karskiego platformę wiertniczą, a także usunąć ewentualne góry lodowe. Odwiert ma zostać przeprowadzony jeszcze w 2017 roku. Gazprom liczy na to, że znajdzie węglowodory, które według przeprowadzonych już badań sejsmicznych mają znajdować się na głębokości od 900 do 4200 m pod dnem morza.

Gazprom posiada w sumie 25 koncesji poszukiwawczych w Arktyce.

Cena ropy stabilizuje się pomimo porozumienia naftowego

AzerNews/Wojciech Jakóbik

Najwięksi producenci ropy naftowej w USA wracają do odwiertów dzięki utrzymywaniu się ceny baryłki powyżej 50 dolarów. Oznacza to, że wzrost wydobycia amerykańskiego może przezwyciężyć efekt cięć wprowadzonych na mocy porozumienia naftowego.

W środę 8 lutego o godzinie 7.30 polskiego czasu cena baryłki Brent wynosiła 54,76 dolarów, a WTI – 51,70 dolarów. Obie notowały spadki wartości.

Niecały rok temu producenci z USA deklarowali, że potrzebują ceny ropy na poziomie 50 dolarów, aby były opłacalne nowe odwierty. 7 lutego ceny surowca utrzymały się na stabilnym poziomie ze względu na to, że wzrost produkcji w USA może zrównoważyć cięcia wprowadzone przez kartel OPEC i 12-tu producentów spoza organizacji.

Grupa z OPEC i spoza kartelu zgodziła się w zeszłym roku, aby w pierwszej połowie 2017 roku zmniejszyć podaż o w sumie 1,8 mln baryłek dziennie. Do tej pory udało się je zmniejszyć o 1,1 mln baryłek na dzień, ale jednocześnie w USA zapowiada się wzrost wydobycia.

– W zeszłym tygodniu przybyło 17 wiertni na amerykańskich koncesjach, podnosząc ich całkowitą liczbę do 583 sztuk, czyli poziomu rekordowego od października 2015 roku – podaje Baker Hughes.

Kolejnym czynnikiem sprawiającym, że wzrost cen baryłki może zostać zahamowany jest niższe od oczekiwanego zapotrzebowanie na ropę w Chinach. Wyniósł on w 2016 roku 2,5 procent. W 2015 roku było to 3,1 procent, a w 2014 roku 3,8 procent. W 2017 roku ma wynieść średnio 0,3 mln baryłek – podaje Energy Information Administration.

13 lutego OPEC dokona przeglądu osiągnięć porozumienia naftowego. Wtedy także okaże się, czy jego udziałowcy przestrzegają ustaleń i redukują wydobycie zgodnie z planem.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s