Służby Estonii ostrzegają przed Nord Stream 2. Droższy gaz w Europie uatrakcyjnia LNG

Gazociągi Nord Stream, OPAL i NEL
Gazociągi Nord Stream, OPAL i NEL

:Estoński kontrwywiad ostrzega przed lobbystami kontrowersyjnego projektu Nord Stream 2. W rocznym raporcie kontrwywiadu Teabeamet można przeczytać, że Rosjanie używali go do uzyskania „negatywnego wpływu na stabilność i bezpieczeństwo Unii Europejskiej”.

:Ceny gazu skroplonego w Japonii na krótko wzrosły do poziomu najwyższego od dwóch lat. Jednak wskutek wzrostu cen w Europie Japończycy są największymi importerami LNG na świecie.

Służby Estonii ostrzegają przed Nord Stream 2

Wojciech Jakóbik

Estoński kontrwywiad ostrzega przed lobbystami kontrowersyjnego projektu Nord Stream 2. W rocznym raporcie kontrwywiadu Teabeamet można przeczytać, że Rosjanie używali go do uzyskania „negatywnego wpływu na stabilność i bezpieczeństwo Unii Europejskiej”.

Lobbyści Nord Stream 2 w akcji

– Gepolitycznie motywowane projekty energetycznej jak Nord Stream 2 i Turkish Stream są problemem dla Unii Europejskiej i jej państw członkowskich. Chociaż mogą być w interesie ekonomicznym poszczególnych państw członkowskich, uderzają w interesy innych, a także krajów spoza Unii jak Ukraina – czytamy w raporcie.

– Nowe gazociągi zwiększają możliwości negatywnego wpływania przez Rosję na stabilność i bezpieczeństwo Unii Europejskiej. Lobbyści pracujący dla Nord Stream 2 próbowali nakłonić kraje bałtyckie do deprecjonowania geopolitycznych konsekwencji budowy gazociągów i do zajęcia bardziej neutralnego lub popierającego stanowiska – piszą autorzy raportu.

W 2016 roku przedstawiciele Nord Stream 2 próbowali publikować propagandowe artykuły w mediach i zorganizować rzekomo typowe spotkania z liderami politycznymi. Chociaż Gazprom przyjął do wiadomości opór Estonii przeciwko Nord Stream 2, to nadal ma nadzieje, że nie przyjmie on postaci wspólnych deklaracji ani innych oświadczeń.

Zagrożenie dla Europy

Projekt Nord Stream 2 zakłada budowę nowego gazociągu przez Morze Bałtyckie, który pozwoli Rosji słać do Niemiec do 55 mld m3 rocznie z opcją rozbudowy do 60 mld m3 rocznie. Magistrala ugruntowałaby pozycję Gazpromu na rynku Europy Środkowo-Wschodniej, zagroziła konkurencyjnym przedsięwzięciom, które mogłyby sprowadzić do regionu gaz spoza Rosji i uderzyła w bezpieczeństwo dostaw do krajów tranzytowych.

Szwedzkie wojsko przyznało, że nowy gazociąg zagrozi bezpieczeństwu na Morzu Bałtyckim i strategicznemu portowi w Karlskronie oraz wyspie Gotlandia. Mimo to władze samorządowe Karlshamn dostały wolną rękę i przyjęły ofertę stworzenia bazy sprzętowej w tamtejszym porcie. Sztokholm zapewnił, że wprowadzi nieokreślone działania mające zabezpieczyć kraj przed negatywnymi skutkami projektu.

 

Droższy gaz w Europie uatrakcyjnia LNG

Wojciech Jakóbik

Ceny gazu skroplonego w Japonii na krótko wzrosły do poziomu najwyższego od dwóch lat. Jednak wskutek wzrostu cen w Europie Japończycy są największymi importerami LNG na świecie.

Średnia cena gazu skroplonego w styczniu 2017 roku wyniosła 8,40 dolarów za mmBTU. W grudniu 2017 roku było to 8 dolarów. Jest to poziom nienotowany od stycznia 2015 roku – podaje ministerstwo gospodarki, handlu i przemysłu Japonii.

Jednak pod koniec stycznia ceny spotowe w Azji spadły do 7,75 dolarów za mmBTU z poziomu 9,75 dolarów na początku tamtego miesiąca. Wynikająca z tego średnia nie uwzględniła dostaw indeksowanych do cen na giełdzie gazu Henry Hub w USA i innych czynników.

Ceny LNG w Japonii rosły ponieważ niska rentowność dostaw powstrzymywała firmy od dostarczania surowca na rynek. Chwilowa górka cenowa została zniwelowana ze względu na to, że posiadające nadmiar zakontraktowanego LNG spółki postanowiły odebrać ładunki z powodu korzystnego dla nich wzrostu cen na europejskich giełdach.

Ceny gazu w Europie Zachodniej wzrosły. Chociaż rosyjskie media przekonują, że jest to wina Polski, która zablokowała zwiększenie wykorzystania niemieckiej infrastruktury (OPAL) przez Gazprom, to na wzrost miał wpływ szereg czynników. Więcej na ten temat psze dr Robert Zajdler w komentarzu dla BiznesAlert.pl.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s