Energetyka w rozmowach Polska-Niemcy. Dla Polskie Radio 24

Szydło MerkelZakończyła się wizyta Angeli Merkel w Warszawie. Niemiecka kanclerz spotkała się m.in. z Beatą Szydło. W rozmowach polska premier zwróciła uwagę na projekt Nord Stream 2, zaznaczając, że „jest nie do zaakceptowania”. O porozumieniu w kwestii energetyki mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.

Zdaniem gościa, Angela Merkel jest zakładnikiem grup biznesowych, które w Niemczech lobbują za realizacją inwestycji Nord Stream 2. Jakóbik podkreślił, że „kanclerz jest czynnikiem, który racjonalizuje politykę wobec Rosji”. Gość wyjaśniał, że różne gremia, popierające Nord Stream, przyjmują fałszywe założenie, że jeżeli zwiążą Rosję tą inwestycją, stanie się bardziej przewidywalna.  – Tymczasem wpływa to bardziej na obezwładnienie polityki państw Unii wobec Rosji, co widać na przykładzie sankcji – mówił.

Wojciech Jakóbik ocenił również, że Niemcy wysłali sygnał, iż są gotowi do ustępstw w kwestii polityki klimatycznej. – A Polakom na tym zależy, bo bez nich nie obronimy energetyki węglowej – tłumaczył. W jego opinii, spotkanie tych „dwóch biegunów” i porozumienie może dać Europie spokój na jakiś czas, by mogła wyjść z kryzysu. – Tylko Polska i Niemcy są silnymi krajami, które mogą odwrócić trend dezintegracji – podsumował.

Więcej w całej audycji.

Źródło: Polskie Radio 24

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s