Spór o politykę klimatyczną. Komentarz dla Polskie Radio 24

wojciech-jakobik-pr24-mr– Jeśli reforma unijnego systemu handlu pozwoleniami na emisję dwutlenku węgla będzie dla nas szkodliwa, zaskarżymy ją – zapowiedział w ostatnich dniach wiceminister środowiska i pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej Paweł Sałek. Sprawę w Polskim Radiu 24 komentował Wojciech Jakóbik z portalu „BiznesAlert.pl”.

Wiceminister w środę uczestniczył w posiedzeniu sejmowej komisji ds. Unii Europejskiej, podczas której informował m.in. o pracach nad reformą unijnego sytemu handlu pozwoleniami na emisję dwutlenku węgla (EU ETS).

System ETS to jedno z głównych narzędzi, które ma pomóc Wspólnocie ograniczyć emisję gazów cieplarnianych, zgodnie z przyjętym przez wszystkie państwa członkowskie 40-procentowym celem na 2030 rok.

Jak wskazywał na naszej antenie Wojciech Jakóbik, realizacja ambitnych celów klimatycznych uderza m.in. w polską gospodarkę, opartą w dużej mierze na węglu. – W myśl tzw. handlu emisjami, każdy podmiot gospodarczy, który emituje CO2, musi za to płacić, uiszczając wyższe rachunki za prąd – wyjaśniał ekspert.

– To sprawia, że przedsiębiorstwo, ponosząc większe koszty, jest mniej konkurencyjne na unijnym rynku. W ten sposób Komisja Europejska chce zmusić część krajów do zmian dotyczących wysokoemisyjnego przemysłu. Polska protestuje przeciwko takiemu stawianiu sprawy – tłumaczył Wojciech Jakóbik.

Więcej w całej rozmowie.

Źródło: Polskie Radio 24

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s