Norwegia oczekuje, że Korytarz Norweski będzie opłacalny. Amerykański gaz skroplony sporadycznie trafia do Europy

Baltic Pipe a Nord Stream
Baltic Pipe a Nord Stream

:Agencja Reuters przytacza obszerniej słowa ministra spraw zagranicznych Norwegii na temat postulowanego przez Polskę projektu Korytarza Norweskiego. Norweg przyznaje, że jego kraj jest nim zainteresowany, ale oczekuje, że będzie „opłacalny ekonomicznie”.

:Chociaż stale rośnie eksport LNG z jedynego terminalu eksportowego w USA, to ładunki trafiają głównie do obu Ameryk i Azji, a tylko sporadycznie do Europy.

Norwegia oczekuje, że Korytarz Norweski będzie opłacalny ekonomicznie

Reuters/Wojciech Jakóbik

Agencja Reuters przytacza obszerniej słowa ministra spraw zagranicznych Norwegii na temat postulowanego przez Polskę projektu Korytarza Norweskiego. Norweg przyznaje, że jego kraj jest nim zainteresowany, ale oczekuje, że będzie „opłacalny ekonomicznie”.

– Norwegia uznaje polskie plany budowy gazociągu pozwalającego największej gospodarce Europy Środkowo-Wschodniej otrzymywać gaz z norweskiego szelfu kontynentalnego przez Danię i Morze Bałtyckie za interesujące – powiedział minister spraw zagranicznych Borge Brende.

Polacy chcą zbudować gazociąg o przepustowości do 10 mld m3 rocznie do złóż w Norwegii, w których posiada już udziały polskie PGNiG. Korytarz ma być gotowy przed 2022 rokiem, kiedy kończy się obecna umowa gazowa z Gazpromem i pozwolić na zmianę portfela zakupów. Warszawa zapowiada, że chciałaby odejść od długoterminowego kontraktu na rzecz bardziej elastycznej umowy.

– To interesujący projekt. Zwróciłem na niego uwagę. Poinformuję o nim także ministra ropy i gazu, choć oczywiście projekt musi być opłacalny ekonomicznie – powiedział minister na konferencji prasowej w polskim ministerstwie spraw zagranicznych.

Taki scenariusz przewidywał BiznesAlert.pl 10 lutego. – Możliwe, że padną jakieś deklaracje Norwegów na temat Korytarza, ale warto przypomnieć, że traktują oni ten temat czysto biznesowo, więc jak zwykle w ich przypadku wypowiedzi mogą ograniczyć się do oceny, że jeśli projekt będzie się opłacał, to powstanie – pisaliśmy.

Pierwszym elementem Korytarza Norweskiego ma być połączenie Polska-Dania o nazwie Baltic Pipe. Według informacji podawanych przez polskie władze, studium wykonalności przeprowadzone w 2016 roku zakończyło się pozytywnie. Przy przepustowości do 10 mld m3 rocznie projekt jest wykonalny. Obecnie operatorzy z Polski i Danii szykują się do ogłoszenia procedury open season, czyli przyjmowania wiążących zgłoszeń na przepustowość magistrali. Potem nastąpią rozmowy o umowach gazowych.

 

Amerykański gaz skroplony sporadycznie trafia do Europy

Chociaż stale rośnie eksport LNG z jedynego terminalu eksportowego w USA, to ładunki trafiają głównie do obu Ameryk i Azji, a tylko sporadycznie do Europy.

Rekord eksportu

Eksport gazu skroplonego z terminalu Sabine Pass w Luizjanie osiągnął w styczniu rekordowy poziom 1,476 mld m3 ekwiwalentu gazu w stanie lotnym w porównaniu z 0,5 mld m3 w analogicznym okresie 2016 roku.

Wzrost pojawił się po uruchomieniu drugiej linii przemysłowej o przepustowości 4,5 mln ton LNG rocznie we wrześniu zeszłego roku. Po przerwie technicznej w okresie wrzesień-październik wolumen eksportu stabilnie rósł z 0,941 mld m3 w listopadzie, do 1,189 mld m3 w grudniu i 1,476 mld m3 w styczniu 2017 roku.

Azja i obie Ameryki

Większość dostaw trafiła na kontynenty amerykańskie. 2,987 mld m3 albo 43 procent z nich dotarło w styczniu do Ameryki Północnej i Południowej. Największym kupcem gazu z Sabine Pass był Meksyk, który zakontraktował 1,197 mld m3 albo 17 procent dostaw. Dostawy na Bliski Wschód i do Indii stanowiły 24 procent wysłanego z gazoportu wolumenu, czyli 1,644 mld m3. Dostawy w tym kierunku rosną. Wzrosły do 11 ładunków w okresie listopad 2016-styczeń 2017 w porównaniu do jednego ładunku w analogicznym okresie w latach 2015-2016.

Dostawy do Azji Północnej stanowiły 17 procent ogółu, czyli 1,189 mld m3. Wzrost dostaw do Chin, Japonii i Korei Południowej wynikał ze szczytu zapotrzebowania w tych krajach, ale spotkał się z skokowym wzrostem ceny na spocie. Dostawy w listopadzie 2016 roku kosztowały 7,18 dolarów za MMBtu, w grudniu – 8,93 dolary, a w styczniu 2017 roku 8,71 dolarów. Średnia z poprzednich miesięcy 2016 roku wahała się między 4,28 a 6,531 dolarów za MMBtu.

Dostawy z Luizjany do Europy były sporadyczne. Jedynie pięć ładunków z Sabine Pass trafiło na Stary Kontynent – do Włoch, Portugalii i Hiszpanii. Odpowiadały one za 8 procent dostaw.

W pierwszej połowie 2017 roku ma zostać uruchomiona trzecia linia przemysłowa o przepustowości 4,5 mln ton rocznie.

Konkurencja dla Gazpromu

Kierunek dostaw amerykańskiego gazu skroplonego jest bacznie obserwowany w Europie. LNG z USA zostało przedstawione jako główna konkurencja dla rosyjskiego Gazpromu, który ze względu na niskie ceny spowodowane spadkiem wartości ropy naftowej, zanotował rekordowy eksport do Europy Zachodniej. Rekordowe dostawy wynikają także z chłodnej zimy. Wzrost eksportu nie przekłada się na wzrost przychodów Gazpromu, ze względu na spadek cen.

Platts/Wojciech Jakóbik

 

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s