Doradca Trumpa odchodzi przez aferę z Rosją. Sygnatariusze nie wywiązują się z porozumienia naftowego

Donald Trump:Prezydent USA Donald Trump przyjął rezygnację Michaela Flynna, doradcy ds. bezpieczeństwa, po aferze związanej z informacjami o tym, że rozmawiał z ambasadorem Rosji w USA o możliwości zniesienia sankcji za nielegalną aneksję Krymu.

:Dwa anonimowe źródła agencji Reuters w kartelu naftowym OPEC podają, że jedenastu producentów spoza niego, którzy razem z krajami organizacji podpisali porozumienie naftowe, zrealizowało tylko 40 procent obiecanych cięć.

Doradca Trumpa odchodzi przez aferę z Rosją

News.Az/The Hill

Prezydent USA Donald Trump przyjął rezygnację Michaela Flynna, doradcy ds. bezpieczeństwa, po aferze związanej z informacjami o tym, że rozmawiał z ambasadorem Rosji w USA o możliwości zniesienia sankcji za nielegalną aneksję Krymu.

Flynna ma tymczasowo zastąpić emerytowany Geneerał Keith Kellogg, który stał na czele Narodowej Rady Bezpieczeństwa Białego Domu. Kandydatami na to stanowisko mają być Kellog, generał David Petreus, były dyrektor Centralnej Agencji Wywiadowczej, Robert Harward, były szef Dowództwa Centralnego USA.

Flynn złożył rezygnację w kilka godzin po informacji rzecznik prasowej Trumpa, że prezydent omawia skandal z wiceprezydentem Mike’iem Pencem. Mimo to przekonuje, że nie omawiał możliwości zniesienia sankcji wobec Rosji z rosyjskim ambasadorem w USA Siergiejem Kislewem. Tego rodzaju rozmowy byłyby niezgodne z ustawą Logan Act, która zakazuje osobom prywatnym prowadzenia polityki zagranicznej Stanów.

Kadencja Flynna trwała tylko 24 dni. To najkrótszy okres zajmowania stanowiska doradcy ds. bezpieczeństwa prezydenta USA w historii. Skandal dyplomatyczny pojawił się po informacji Departamentu Stanu, że generał może być wrażliwy na szantaż ze względu na jego kontakty z Rosjanami poprzedzające zwycięstwo wyborcze Trumpa.

W odpowiedzi na rezygnację doradcy Trumpa Partia Demokratyczna oczekuje „doświadczonego następcy” oraz informacji na temat powiązań administracji obecnego prezydenta USA z Rosją. Miałoby to wyjaśnić śledztwo ponadpartyjnej komisji. Nie wiadomo jednak czy postulat poprą Republikanie posiadający większość w Senacie.

 

Rosja i inni nie wywiązują się z porozumienia naftowego

Reuters/Wojciech Jakóbik

Dwa anonimowe źródła agencji Reuters w kartelu naftowym OPEC podają, że jedenastu producentów spoza niego, którzy razem z krajami organizacji podpisali porozumienie naftowe, zrealizowało tylko 40 procent obiecanych cięć.

Dane Międzynarodowej Agencji Energii ujawnione w piątek 10 lutego świadczą o realizacji 92 procent zapowiadanych cięć przez kraje członkowskie OPEC. Źródła Reutersa przekonują, że te same dane świadczą o tym, że producenci spoza kartelu obcięli wydobycie o mniej niż połowę z zakładanego w porozumieniu poziomu.

Rosja tnie za mało

OPEC, Rosja i inni producenci spoza kartelu zadeklarowali, że wspólnie obniżą wydobycie ropy o 1,8 mln baryłek dziennie, z czego 600 mln baryłek sygnatariusze spoza organizacji, a z tego 300 mln baryłek – Rosja. Rozmówcy Reutersa przekonują, że za ograniczoną efektywność cięć poza OPEC odpowiada powolna realizacja układu przez Rosjan, którzy wprowadzają je stopniowo, a nie natychmiastowo od 1 stycznia 2017 roku, jak zostało ustalone w układzie.

W styczniu Rosja ograniczyła wydobycie o 117 tysięcy baryłek dziennie. Jednak w okresie styczeń-marzec 2017 roku chce zwiększyć eksport ropy o 5 procent w porównaniu z okresem październik-grudzień 2016 roku. Minister energetyki Rosji przekonuje, że dla Rosji ważne jest cięcie wydobycia, ale nie eksportu. Jednak plany eksportowe mogą sprawić, że Rosjanie będą potrzebowali większej od zakładanej produkcji surowca.

Weryfikacja niebawem

W historii zgodność rzeczywistych cięć w OPEC z deklaracjami z porozumień naftowych wynosiła średnio około 60 procent. Tym razem jest ona wyższa, jednak sygnatariusze porozumienia spoza kartelu nie wywiązują się ze swoich deklaracji.

23 lutego ma dojść do weryfikacji poziomu wprowadzonych cięć. W maju strony porozumienia mają zdecydować, czy przedłużyć okres jego obowiązywania na drugą połowę 2017 roku.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s