Ropa:Gazprom oczekuje, że Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie ogłosi werdykt w sprawie sporu rosyjskiego giganta z ukraińskim Naftogazem o warunki dostaw przed końcem kwietnia tego roku. Spór o warunki tranzytu ma zostać rozstrzygnięty do końca czerwca.

:Ceny ropy spadały w środę 15 lutego ze względu na obawy o to, czy kraje OPEC wypełnią porozumienie naftowe, którego podpisanie wywindowało wartość baryłki w górę.

Spór o gaz na Ukrainie eskaluje. Rozstrzygnięcia przed wakacjami

Interfax/Wojciech Jakóbik

Gazprom oczekuje, że Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie ogłosi werdykt w sprawie sporu rosyjskiego giganta z ukraińskim Naftogazem o warunki dostaw przed końcem kwietnia tego roku. Spór o warunki tranzytu ma zostać rozstrzygnięty do końca czerwca.

– Wysłuchania się odbyły, strony przedstawiły swoje dokumenty na temat ich rezultatów 11 listopada 2016 roku, arbitrzy mają podjąć decyzję przed 30 kwietnia – czytamy w oświadczeniu Gazpromu na temat skargi w sprawie dostaw na Ukrainę. – Strony przedstawiły stanowisko na temat rezultatów wysłuchań 22 grudnia. Decyzja arbitrów ma zapaść do 23 czerwca – poinformował Naftogaz w odniesieniu do skargi ws. tranzytu gazu.

Gazprom i Naftogaz spierają się o warunki kontraktu na dostawy rosyjskiego gazu na Ukrainę. W styczniu Rosjanie poinformowali, że wystawili Ukraińcom fakturę na 5,3 mld dolarów za nieodebranie gazu w trzech ostatnich kwartałach 2016 roku pomimo obowiązywania klauzuli take or pay. W pierwszym kwartale na mocy porozumienia Komisja Europejska-Ukraina-Rosja klauzula została zdjęta z Naftogazu w ramach tzw. pakietu zimowego, czyli dodatku do umowy gazowej.

Naftogaz odmawia płatności do czasu rozstrzygnięcia w Trybunale. Od listopada 2015 roku nie sprowadza gazu z Rosji, korzystając z rewersowych dostaw z Unii Europejskiej przez Polskę, Słowację i Węgry.

Eskalacja żądań stron

16 czerwca 2014 roku Gazprom zwrócił się do arbitrażu z rośbą o wsparcie w odzyskaniu długu od Naftogazu wraz z odsetkami. Tego samego dnia ukraińska spółka skierowała skargę z oczekiwaniem retroaktywnej zmiany ceny dostaw gazu z Rosji i zwrotu przez Gazprom wszelkich nadpłat Naftogazu wynikających z tej zmiany od 20 maja 2011 roku. Wyliczył roszczenia na co najmniej 6 mld dolarów. 21 czerwca 2014 roku sprawy zostały skonsolidowane.

W październiku 2014 roku Naftogaz skierował drugą skargę, w której domagał się od Gazpromu zapłacenia rekompensaty wartej 3,2 mld dolarów za zmniejszenie wolumenu dostaw i o wartości 3 mld dolarów za obniżenie ciśnienia tranzytu przez Ukrainę.

14 marca Gazprom przedstawił swoje roszczenia wobec Naftogazu sięgające 31,759 mld dolarów, bo zostały w nich uwzględnione wolumeny gauz nieodebrane w trzecim kwartale 2015 roku. W odpowiedzi Naftogaz zapowiedział podniesienie kwoty swych roszczeń. 2 sierpnia 2016 roku poinformował, że roszczenia wobec Gazpromu sięgają 26,6 mld dolarów. Ukraińcy uwzględnili w tej sumie nadpłaty za dostawy z Rosji i utracone zyski z tranzytu nie przeprowadzonego pomimo klauzuli ship or pay w kontrakcie. Naftogaz ostatecznie poinformował, że suma jego roszczeń wobec Gazpromu wynosi 31,4 mld dolarów. Jednocześnie przyznał, że roszczenia Gazpromu mogą wzrosnąć nawet powyżej 60 mld dolarów.

Ukraina oczekuje, że spór o dostawy gazu z Rosji zakończy się z końcem maraca 2017 roku, a o tranzyt przed końcem czerwca 2017 roku.

 

Ropa hamuje przez problemy porozumienia naftowego

United Press International

Ceny ropy spadały w środę 15 lutego ze względu na obawy o to, czy kraje OPEC wypełnią porozumienie naftowe, którego podpisanie wywindowało wartość baryłki w górę.

Baryłka Brent kosztowała w środę około 55 dolarów i zanotowała spadek o kilkanaście centów. Mieszanka WTI kosztowała 53 dolary za baryłkę (spadek o 20 centów).

W ramach porozumienia naftowego kraje kartelu naftowego OPEC i 12-tu producentów spoza organizacji, w tym Rosja, zgodziły się obniżyć wydobycie ropy o w sumie 1,8 mln baryłek dziennie w pierwszej połowie 2017 roku w celu obniżenia podaży na rynku i podniesienia cen znajdujących się na początku zeszłego roku w historycznym niżu.

Ośrodek BMI Research ocenia, że realizacja założeń układu w 92,8 procentach przez OPEC nie zmienia faktu, że Irak, drugi producent w kartelu, zanotował tylko 40-procentowoą zgodność, co w przekonaniu analityków może zagrozić jedności grupy. W celu wyrównania niedostatecznych cięć irackich pozostali sygnatariusze będą musieli wprowadzić większe ograniczenia własnej produkcji, aby osiągnąć cel 1,2 mln baryłek na całe OPEC w pierwszej połowie tego roku.

Pomimo starań sygnatariuszy porozumienia naftowego podaż na rynku ropy nie spada, głównie dzięki wzrostowi wydobycia w USA o 6,5 procent od połowy 2016 roku, co wspiera rosnąca cena ropy. Z tego względu amerykański bank CITI obniżył prognozę ceny ropy naftowej na drugi i czwarty kwartał 2018 roku o jednego dolara odpowiednio do 63 i 58 dolarów za baryłkę.

 

NYT: Sztab Trumpa kontaktował się z rosyjskimi służbami

Z bilingów i nagrań rozmów telefonicznych do których dotarły źródła The New York Times w służbach specjalnych USA wynika, że członkowie sztabu wyborczego obecnego prezydenta Donalda Trumpa kontaktowali się w okresie kampanii z wysokimi przedstawicielami wywiadu rosyjskiego.

Rozmówcy Trumpa nie podali dużo szczegółów ani danych personalnych osób zaangażowanych w te kontakty. Trzech z czterech byłych i obecnych oficjeli z którymi rozmawiała gazeta potwierdziło, że informacje o tych kontaktach zostały odkryte w tym samym czasie, kiedy służby badały aktywność hakerów rosyjskich w USA w czasie kampanii wyborczej.

Szef ówczesnej kampanii Trumpa Paul Manafort zaprzecza tym rewelacjom. – To absurd – twierdzi. – Nie mam pojęcia do czego to się ma odnosić. Nigdy świadomie nie rozmawiałem z oficerami rosyjskiego wywiadu i nie byłem zaangażowany w nic związanego z rosyjskim rządem lub administracją Putina, ani jakąkolwiek ze spraw badanych obecnie – deklaruje.

Zespół Trumpa w przeszłości negował jakiekolwiek kontakty z rosyjskim wywiadem.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Leave a Reply

Trending

Discover more from Wojciech Jakóbik Blog

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

Discover more from Wojciech Jakóbik Blog

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading