Szpiedzy wydaleni z Polski planowali przewrót w Czarnogórze. Ukraina zaoferuje moc największych magazynów gazu w Europie

Gaz zawór:Osoba związana z attache wojskowym Rosji w Polsce wydalonym za szpiegostwo przygotowywała przewrót w Czarnogórze, który miał powstrzymać jej akcesję do NATO.

:Regulator sektora energetycznego na Ukrainie przygotował szkic zmian regulaminu pracy magazynów gazowych po konsultacjach z Komisją Europejską. Zmiany w zasadach ich funkcjonowania mają być gotowe do 13 marca i uatrakcyjnić wynajem pojemności dla inwestorów z Unii Europejskiej.

Szpiedzy wydaleni z Polski planowali przewrót w Czarnogórze

Wojciech Jakóbik

Osoba związana z attache wojskowym Rosji w Polsce wydalonym za szpiegostwo przygotowywała przewrót w Czarnogórze, który miał powstrzymać jej akcesję do NATO.

W listopadzie 2014 roku Warszawa wydaliła czterech pracowników rosyjskiego ataszatu wojskowego podejrzanych o pracę na rzecz wojskowego wywiadu GRU, o czym informował TVN24. Miało to prawdopodobnie związek z zatrzymaniami prawnika i oficera Wojska Polskiego podejrzanych o szpiegostwo na rzecz Rosji z 15 października 2014 roku. Ich sprawy sądowe są w toku.

W czarnogórskim programie telewizyjnym „To jest prawda” prokurator generalny Milovoj Katnic powiedział, że głównym motywem zamachu terrorystycznego planowanego przez Aleksandara Sindjelica było zablokowanie akcesji Czarnogóry do NATO. Plan zamachu przygotowany przez dwóch Rosjan miał zrealizować Sindjelic – serbski aktywista antyzachodni, który służył ochotniczo w siłach rosyjskich działających na ukraińskim Donbasie. Celem zamachu miało być zainstalowanie nowego rządu o polityce przeciwnej akcesji do NATO.

W sprawę byli zaangażowani Eduard Szirokow i Władimir Popow, którzy nadzorowali operację z Belgradu. Obecnie znajdują się ponownie w Rosji. Media czarnogórskie przekonują, że są oni agentami GRU. Przywołują w tym kontekście wydalenie dyplomatów rosyjskich z Polski pod tym samym zarzutem. Wśród nich mogli być Szirokow i Popow.

– Jasne jest, że zamach miał wpłynąć na media i kierownictwo kraju – przyznał prokurator Katnic. Zdaniem ministra sprawiedliwości Zorana Pazina „jest oczywiste, że stali za tym ludzie z większą władzą”.

Władze Czarnogóry nie oskarżają Rosji wprost o próbę zamachu stanu mającego zablokować akcesję do NATO. Mówią o „rosyjskich nacjonalistach”, których mocodawcy nie zostali jeszcze ustaleni.

19 maja 2016 roku Czarnogóra wstąpiła do Sojuszu Północnoatlantyckiego. To 29 kraj członkowski NATO. Eksperci ds. bezpieczeństwa wskazują, że porty czarnogórskie mają strategiczne znaczenie dla kontroli nad Morzem Adriatyckim.

Ukraina zaoferuje moc największych magazynów gazu w Europie

Natural Gas World/Wojciech Jakóbik

Regulator sektora energetycznego na Ukrainie przygotował szkic zmian regulaminu pracy magazynów gazowych po konsultacjach z Komisją Europejską. Zmiany w zasadach ich funkcjonowania mają być gotowe do 13 marca i uatrakcyjnić wynajem pojemności dla inwestorów z Unii Europejskiej.

Ukraińskie magazyny gazowe o pojemności 31 mld m3 to największe obiekty tego typu w Europie. Ukraina zamierza oferować moce magazynów, czym zainteresowało się już francuskie Engie. Manipulacja zapasami pozwala oferować gaz kupiony tanio w okresie letnim drożej – w okresie zimowym. Zwiększa to elastyczność spółek nim handlujących.

Zmiany regulaminu dotyczą: magazynowania, wtłaczania i przepustowości. Mają wprowadzić większą efektywność dla operatora i klientów, z prawem handlu zebranym gazem bez konieczności ponoszenia opłaty za zatłaczanie lub wypompowanie gazu, bez VAT.

Zasady mają gwarantować otwartość na współpracę z każdym podmiotem. Mają jednak chronić interes operatora. Nie będzie możliwe utrzymanie gazu w magazynie po wygaśnięciu kontraktu na jego magazynowanie. Z tego względu będą wymagane przedpłaty.

Operator będzie mógł dystrybuować do 90 procent przepustowości na okresy miesięczne. Będzie także mógł zarezerwować do 10 procent przepustowości. Będzie również publikował więcej informacji o stanie magazynów: przepustowość dzienna, miesięczny wolumen wtłoczony do magazynów, krzywe zużycia zapasów, dane historyczne, terminarz pracy i informacje o transakcjach.

Operator ukraińskich gazociągów to Ukrtransgaz należący do państwowego Naftogazu.

Przepustowością magazynów na Ukrainie są zainteresowani Polacy, którzy pragną eksportować gaz z istniejącego terminalu LNG i postulowanego Korytarza Norweskiego (projekty Bramy Północnej) do krajów regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Planowana na 2017 rok budowa Gazociągu Polska-Ukraina może umożliwić eksport w kierunku wschodnim do 5 mld m3 rocznie w pierwszym etapie i do 9 mld m3 rocznie w drugim etapie realizacji tego przedsięwzięcia.

Magazyny na Ukrainie mogłyby posłużyć jako uzupełnienie mocy krajowych i narzędzie elastycznego handlu surowcem w regionie. PGNiG realizuje już umowę na dostawy gazu ziemnego ukraińskiej firmie prywatnej ERU Trading. Prowadzone są rozmowy na temat umowy długoterminowej z państwowym Naftogazem. Jak ujawnił BiznesAlert.pl, Polacy są także zainteresowani dostawami gazu do ukraińskiej filii hut ArcelorMittal. Dostarczają już surowiec do polskiej spółki Mittala.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s