Walka gigantów. Gazprom sekuje Rosnieft. Blokada Donbasu to „sztuczny kryzys”. Rząd wzywa do jej zakończenia

Terminal LNG w Świnoujściu
Terminal LNG w Świnoujściu

:Jak donosi RBK, wbrew dekretowi prezydenckiemu Gazprom nie zamierza sprzedawać gazu swojemu rywalowi na rynku rosyjskim – Rosnieftowi.

:Sytuacja na wschodzie Ukrainy jest coraz poważniejsza. Blokada transportu kolejowego z Donbasu zmusza przemysł do wygaszenia i zagraża bezpieczeństwu dostaw energii na Ukrainie. Rząd apeluje do blokujących o zakończenie „sztucznego kryzysu”.

:Według spółki Royal Dutch Shell zapotrzebowanie na gaz skroplony ma w przyszłości przerosnąć popyt na gaz dostarczany w formie lotnej gazociągami.

Walka gigantów. Gazprom sekuje Rosnieft

RBK/Wojciech Jakóbik

Jak donosi RBK, wbrew dekretowi prezydenckiemu Gazprom nie zamierza sprzedawać gazu swojemu rywalowi na rynku rosyjskim – Rosnieftowi.

Spór o Sachalin

Dekret prezydenta Władimira Putina z grudnia 2016 roku nakazuje Gazpromowi sprzedaż gazu Rosnieftowi na potrzeby Wschodniego Kompleksu Petrochemicznego (VNKH) na Sachalinie. Gazowy gigant tłumaczy odmowę faktem, że rywal posiada własne złoża gazu na wyspie. Jednocześnie Gazprom sygnalizuje gotowość do dostarczenia gazu Rosnieftu przez gazociąg Sachalin-Chabarowsk-Władywostok.

– Całkowite zasoby Rosnieftu i firm z nim współpracujących na Sachalinie sięgają 536 mld m3 gazu ziemnego. Firma ma prawa do wydobycia około 20 procent z tej ilości w ramach drugiej fazy wydobycia projektu Sachalin 1 – powiedział Walerij Gołubiew, wiceprezes Gazpromu.

Gazprom chce przejąć klientów Rosnieftu

Przypomniał także, że Rosnieft zamierza w 2021 roku anulować umowę na dostawy gazu z projektu Sachalin 1 na Daleki Wschód. – Stawia to pod znakiem zapytania dostawy gazu do Kraju Chabarowskiego w długim terminie – przyznał Gołubiew. Jego zdaniem Gazprom jest przygotowany do dostarczenia alternatywy ze złoża Jużne Kirinskoje znajdującego się w pobliżu Sachalinu. Spółka zamierza rozwijać tamtejsze wydobycie w ramach projektu Sachalin 2. Liczy także na przejęcie dostaw do VNKH, w którym 40 procent udziałów oprócz Rosnieftu posiada chińskie ChemChina.

Rosnieft przyznaje jednak, że pozyskanie gazu dla VNKH w tym roku nie jest priorytetem, bo ze względu na problemy finansowe spółka nie jest w stanie dokończyć budowy kompleksu. Termin zakończenia prac pozostaje nieznany.

Spółka liczy bardziej na możliwość eksportu gazu ziemnego poza Rosję za pośrednictwem Gazpromu, na co ten także nie chce się zgodzić. Ministerstwo energii przekonuje, że strony muszą znaleźć kompromisowe rozwiązanie.

Walka o rynek

Spór o dostęp do infrastruktury to kolejna odsłona rywalizacji Rosnieftu i Gazpromu, w której ten drugi ma lepszą pozycję ze względu na ustawowy monopol na eksport gazu za pomocą gazociągów. Korzystając z tego prawa Gazprom uniemożliwia Rosnieftowi rozwój dostaw na rynek krajowy i za granicę.

Dopuszczenie Rosnieftu do eksportu gazociągami jest jednak jednym ze sposobów na pogodzenie planów Gazpromu z prawem antymonopolowym Unii Europejskiej. Gdyby eksportem przez gazociągi do Europy podzieliło się kilka rosyjskich firm albo Gazprom stał się niezależnym operatorem infrastruktury, Komisja Europejska mogłaby zrezygnować z zastrzeżeń wobec megaprojektów jak kontrowersyjny Nord Stream 2.

 

Blokada Donbasu to „sztuczny kryzys”. Rząd wzywa do jej zakończenia

RBK/Wojciech Jakóbik

Sytuacja na wschodzie Ukrainy jest coraz poważniejsza. Blokada transportu kolejowego z Donbasu zmusza przemysł do wygaszenia i zagraża bezpieczeństwu dostaw energii na Ukrainie. Rząd apeluje do blokujących o zakończenie „sztucznego kryzysu”.

Achmetow wygasza przemysł

Staje produkcja w Hucie Stali Jenakijewo i zakładach spółki Krasnodonugol grupy Metinwest ukraińskiego oligarchy Rinata Achmetowa.

Metinwest zatrzymuje pracę ze względu na trwające działania wojenne w Donbasie i blokadę komunikacji kolejowej między terytoriami okupowanymi przez siły rosyjskie w samozwańczych republikach ludowych a pozostałą częścią Ukrainy.

Ze względu na powyższe problemy Metinwest nie mógł liczyć na stabilne dostawy rudy żelaza. Blokada kolejowa spowodowała, że dostawy surowców na potrzeby produkcji i gotowych produktów do klientów stały się niemożliwe. Wszystkie kopalnie grupy zatrzymały już pracę. Huta stali ma przestać pracować 25 lutego.

Jednocześnie spółka oligarchy zapewnia, że nie dojdzie do zwolnień. Taki scenariusz przysporzyłby zwolenników bojownikom wspieranym przez Rosję.

Blokada Donbasu

Pod koniec grudnia 2016 roku weterani walk w Donbasie i prawicowe ugrupowania rozpoczęły blokadę połączenia kolejowego między regionem okupowanym przez siły rosyjskie a pozostałą częścią Ukrainy. Za jej zniesienie domagają się uwolnienia jeńców.

Ze względu na blokadę elektrociepłownie i elektrownie ukraińskie nie otrzymują antracytu niezbędnego do wytwarzania energii. Rząd wprowadził stan wyjątkowy w energetyce, co oznacza, że odbiorcy będą musieli się liczyć z ograniczeniem dostaw energii. Premier Ukrainy Wołodymyr Hrojsman nazwał blokadę „sztucznym kryzysem” i wezwał protestujących do jej zakończenia.

Rinat Achmetow to jeden z najbogatszych Ukraińców. Według magazynu Forbes jego fortuna jest warta 2,3 mld dolarów.

 

Shell: Rynek LNG ma rosnąć szybciej niż konwencjonalny

Shell

Według spółki Royal Dutch Shell zapotrzebowanie na gaz skroplony ma w przyszłości przerosnąć popyt na gaz dostarczany w formie lotnej gazociągami.

Shell spodziewa się wzrostu zapotrzebowania na LNG na całym świecie. – Zapotrzebowanie na LNG ma rosnąć dwa razy szybciej, niż na gaz konwencjonalny, w tempie 4 do 5 procent rocznie w okresie od 2015 do 2030 roku – powiedział Maarten Wetselaar, dyrektor ds.. gazu i nowej energetyki w Shellu.

W przekonaniu analityków firmy za większość wzrostu zapotrzebowania będą odpowiadały Chiny i Indie. Wśród największych eksporterów znajdzie się Australia, gdzie Shell jest jednym z liderów eksportu LNG.

Shell przejął w lutym 2016 roku BG Group, jednego z największych traderów LNG na świecie. Zamierza rozwijać eksport gazu skroplonego na całym świecie. Nie stroni od kontrowersyjnych projektów jak terminale eksportowe Baltic LNG na Morzu Bałtyckim czy Sachalin 2 na rosyjskiej wyspie Sachalin z udziałem Gazpromu.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s