Czy Polska zbuduje elektrownię atomową? Rozmowa w Polskie Radio 24

–  Poza tym, że potrzebujemy energii, to powinna być ona wytwarza w sposób jak najmniej emisyjny – powiedział w programie Szukając Dziury w Całym Wojciech Jakóbik z portalu BiznesAlert.pl. Gość mówił także o tym, w jakim stanie jest obecnie polski program jądrowy i ile czasu trwałaby budowa elektrowni jądrowej w Polsce.

Jak podkreślił Wojciech Jakóbik, energia jądrowa jest jedną z możliwych odpowiedzi na wyzwania, przed którymi stoi obecnie energetyka. – W kontekście polityki klimatycznej Unii Europejskiej, która narzuca na nas pewne rygory dotyczącej emisji dwutlenku węgla, energetyka jądrowa jest bardzo atrakcyjna, bo jest zeroemisyjna. W świetle polityki klimatycznej nie tworzy ona dodatkowych kosztów dla państwa – powiedział.

Energia pozyskiwana z elektrowni jądrowej jest też stabilna. Jednym z  głównych problemów m.in. elektrowni wiatrowych jest to, że nie mamy wpływu na to, kiedy energia będzie mogła powstać i w jakiej ilości. Do dziś nie powstała bowiem wydajna technologia jej magazynowania – tłumaczył gość Polskiego Radia 24.

Tymczasem w uzgodnionej przez Komitet Stały Rady Ministrów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju nie ma jednoznacznego zapisu o budowie elektrowni atomowej. Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk przyznał niedawno, że budowa elektrowni jądrowej w Polsce jest punktem spornym między różnymi resortami.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Łukasz Warzecha.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s