Polska potrzebuje strategii energetycznej. Komentarz dla Onetu

Mateusz Morawiecki (P)
Mateusz Morawiecki (P)

Za kilkanaście lat elektrownie węglowe nie będą w stanie pokryć zapotrzebowania na prąd dla Polaków. Jak więc ogrzejemy mieszkania i doładujemy smartfona? Na te pytania muszą odpowiedzieć politycy, przed którymi stoją strategiczne wyzwania w dziedzinie bezpieczeństwa energetycznego. Jeśli nie udzielimy tych odpowiedzi dzisiaj, jutro może być za późno. Komentuje Wojciech Jakóbik.

– Pierwsze przychodzi na myśl oczywiście rozwiązanie problemów sektora węglowego – mówi Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu Biznes Alert, gdy pytam o główne wyzwania, przed którymi stoimy w dziedzinie energetyki. – To jest fundamentalna sprawa dla bezpieczeństwa energetycznego kraju i pogodzenia polityki energetycznej Polski z trendami europejskimi i globalnymi, z którymi plan utrzymania górnictwa i sektora wytwórstwa energii z węgla jest rozbieżny – dodaje Jakóbik.

Banalne prawda? – Problem, o którym mowa, jest rzeczywiście dobrze rozpoznany – tym stwierdzeniem z kolei zaczyna rozmowę Konrad Świrski, prof. Politechniki Warszawskiej i ekspert z dziedziny energetyki. Nie jest zaskoczeniem, gdy podkreśla, że pakiet energetyczno-klimatyczny UE jest dla polskiej energetyki największym wyzwaniem. – Pytanie, jak zmieścić się z emisjami CO2 i odpowiednią ilością wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych.

Profesor Andrzej Strupczewski, szef Narodowego Centrum Badań Jądrowych, na pytanie, skąd pozyskać energię w długiej perspektywie czasu i mając na względzie wyczerpywanie się złóż węgla oraz politykę UE, odpowiada precyzyjnie: – Albo postawimy na wiatr i słońce (rynek biomasy rozwija się dużo wolniej), albo na energetykę jądrową.

– Udzielenie odpowiedzi na pytanie: co zrobimy z polskim węglem, to pierwsza rzecz, o której trzeba pamiętać. Wydaje się, że rząd ma swoją odpowiedź – mówi z kolei Wojciech Jakóbik. Mowa o próbach renegocjacji polityki energetyczno-klimatycznej i „delikatnej, chirurgicznej restrukturyzacji kopalń”. – Pytanie jest następujące: czy wystarczy nam czasu, aby przeprowadzić tę operację, która wymaga długich negocjacji ze związkowcami przy każdej najmniejszej zmianie, czy sytuację rozwiąże Komisja Europejska i ustali twarde warunki – pyta Jakóbik.

Obecnie w Polsce budowane są bloki energetyczne w Kozienicach, Opolu i Jaworznie. Mówi się również o inwestycjach w Ostrołęce i Połańcu. – Wbrew trendom wzmacniamy najbardziej zagrożoną gałąź, nie dając jasnej odpowiedzi, w jaki sposób chcemy to pogodzić z polityką energetyczno-klimatyczną UE – zaznacza Jakóbik.

– Musi pojawić się strategia, która będzie tłumaczyła to, co polski rząd naprawdę chce zrobić z energetyką. Taki dokument miał się ukazać pod koniec ubiegłego roku. W tym momencie słyszymy o końcówce roku bieżącego – wylicza Wojciech Jakóbik i przypomina, że „jest sporo rozwiązań, nad którymi możemy pracować, jednak nikt do tej pory nie zebrał tego w czytelną strategię”.

– Warto podkreślić, że plan ministra Morawieckiego, który przed energetyczną wojną resortową miał być dokumentem kierunkowym – obecnie nim nie jest. To zbiór życzeń i pomysłów z każdego resortu bez wskazania, który pomysł zostanie wybrany. Ciągle nie wiemy, jakiej energetyki chce Polska – dodaje Jakóbik.

Ale przecież wszystko miało być takie piękne, po tym, gdy utworzymy Ministerstwo Energii. – Mam wrażenie, że w tej chwili rozwój polskiej energetyki inaczej widzi Ministerstwo Rozwoju, a inaczej Ministerstwo Energii. Jeśli dołożymy do tego interesy Ministerstwa Finansów oraz Ministerstwa Środowiska zobaczymy ten sam konflikt interesów i spory międzyresortowe, które obserwowaliśmy pomiędzy zlikwidowanymi Ministerstwem Gospodarki i Skarbu Państwa. Superresort energii nie powstał i mamy bardzo podobne rozproszenie kompetencji – ocenia Jakóbik.

Źródło: Onet

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s