Nord Stream. Grafika: Gazprom

:Prezes OMV deprecjonuje ryzyko związane z zaangażowaniem tej austriackiej firmy w projekt wydobywczy w Rosji. Pomimo sporu Unii Europejskiej z Rosją o sytuację na Ukrainie spółki kontynuują intratną współpracę.

Handelsblatt/Wojciech Jakóbik

– Oceniamy ryzyko działalności w Rosji jako niskie. Nie mamy tam wojny jak w Libii i Jemenie gdzie jesteśmy także aktywni – powiedział w rozmowie z Handelsblatt prezes Reiner Seele. 6 marca spółka poinformowała o tym, że chce przejąć niecałe 25 procent udziałów w złożu Jużno Ruskoje od niemieckiego Unipera za 1,75 mld dolarów.

Obie firmy są zwolennikami kontrowersyjnego projektu Nord Stream 2 i jak pisaliśmy w BiznesAlert.pl transakcja może mieć związek z próbą pozyskania środków na jego realizację z pominięciem tworzenia konsorcjum, którego zgodność z prawem zakwestionował polski Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta w lipcu zeszłego roku.

Zdaniem Seela nie ma „politycznego ryzyka” wynikającego z pogorszonych relacji Europy z Rosją, które nie mają przełożenia na współpracę OMV z Gazpromem.

Wymiana aktywów

Austriacy mają także przejąć udziały w formacji Achimow w złożu Urengoj. Dostęp do surowca w Rosji pozwoli im obniżyć koszty wydobycia, bo tamtejsza granica opłacalności jest najniższa na świecie. Dzięki temu będą mogli sprzedawać tani gaz w Europie, na przykład za pośrednictwem gazociągu Nord Stream i przygotowywanego Nord Stream 2.

Analogiczne działania są podejmowane przez BASF, który także ma udziały w złożu Achimow poprzez spółkę Wintershall zarządzaną wspólnie z Gazpromem. W zamian dopuścił do wymiany na udziały w spółkach i infrastrukturze w Niemczech: 50 proc. udziałów w firmie handlującej gazem WINGAS, WIEH (Wintershall Erdgas Handelshaus Berlin) oraz WIEE (Wintershall Erdgas Handelshaus Zug), w tym również udziały w firmie Astora, która obsługuje obiekty magazynowe gazu ziemnego w Redhen i Jemgum w Niemczech, oraz udział w magazynie gazu ziemnego w Haidach w Austrii.

OMV i Wintershall oddały także Gazpromowi spółki operujące na koncesjach Morza Północnego: OMV Norge i Wintershall Noordzee B.V, gdzie granica opłacalności sięga ponad 100 dolarów za baryłkę ropy, która kosztuje obecnie około 55 dolarów.

Firmy wspierają kontrowersyjny projekt Nord Stream 2, którym dodatkowy gaz z Rosji ma docierać do Europy od 2019 roku.

W lipcu 2014 roku w odpowiedzi na agresję rosyjską na Ukrainie Unia Europejska wprowadziła sankcje wobec Rosji dotyczące sektora bankowego, naftowego i zbrojeniowego. Nie objęty one Gazpromu ani współpracy w sektorze gazowym.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Leave a Reply

Trending

Discover more from Wojciech Jakóbik Blog

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

Discover more from Wojciech Jakóbik Blog

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading