EUGAL: Jest zainteresowanie gazem z Nord Stream 2, ale nie w Polsce. Wyciek WikiLeaks uderza w CIA. Amerykanie inwigilują smartfony

:Aukcja przepustowości przeprowadzona przez operatora GASCADE potwierdzają celowość budowy gazociągu EUGAL, który ma być w przyszłości odnogą kontrowersyjnego Nord Stream 2 w Niemczech.

:Organizacja WikiLeaks wypuściła nową partię dokumentów skradzionych z Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA). Wynika z nich, że amerykański wywiad przeglądał korespondencję za pośrednictwem mediów społecznościowych i smartfonów.

EUGAL: Jest zainteresowanie gazem z Nord Stream 2, ale nie w Polsce

GASCADE/Wojciech Jakóbik

Aukcja przepustowości przeprowadzona przez operatora GASCADE potwierdzają celowość budowy gazociągu EUGAL, który ma być w przyszłości odnogą kontrowersyjnego Nord Stream 2 w Niemczech.

W 2015 roku GASCADE przeprowadziło w 2015 roku niewiążące badanie rynku, które potwierdziło wstępne zainteresowanie dostawami do 54 mld m3 rocznie przez EUGAL. Gazociąg ma się ciągnąć wzdłuż linii Odry od punktu wejścia z Nord Stream 2 do niemieckiego systemy przesyłowego gazu analogicznie do istniejącej odnogi Nord Stream 1 o nazwie OPAL.

– Wyniki aukcji oznaczają dla GASCADE ponowne potwierdzenie potrzeby rozbudowy sieci poprzez budowę połączenia EUGAL z Morza Bałtyckiego na granicę niemiecko-czeską – powiedział dyrektor zarządzający GASCADE Christoph von dem Bussche.

Na rocznej aukcji PRISMA z 6 marca oferowana istniejące i nowe przepustowości w obszarze rynkowym GASPOOL i na południe oraz zachód od niego. W punkcie Lubmin II sprzedano do 55 mld m3 rocznej przepustowości EUGAL.

Gaz ma dotrzeć do Europy przez planowany gazociąg Nord Stream 2 i EUGAL, a także połączoną z nim infrastrukturę: NEL (odnogo Nord Stream 1 na Zachód), FGL, NETRA i Gazociąg Jamalski (rewers do Polski).

– Rezerwacje przepustowości pozwolą nam także lepiej wykorzystać istniejącą infrastrukturę w długim terminie – dodał dyrektor GASCADE Igor Uspenski. Podkreślił, że największym sukcesem jest rezerwacja całej przepustowości do Czech możliwa dzięki dobrej współpracy z operatorem Net4Gas.

GASCADE ustaliło, że nie będzie na razie potrzebna rozbudowa połączenia gazowego z Polską, czyli rewersu na Gazociągu Jamalskim w punkcie Mallnow. Operator podaje, że obecnie tylko połowa dostępnej tam przepustowości jest wykorzystywana. Tymczasem po wstępnym badaniu z 2015 roku rosyjskie media ogłosiły, że Polska jest zainteresowana dostawami do 11 mld m3 rocznie przez Nord Stream 2 i EUGAL, co szybko zdementowały ministerstwo energii, Gaz-System i PGNiG.

Wyniki aukcji mają przejść analizę ekonomiczną. Mają także zostać włączone do Ramowego Scenariusza Planu Rozwoju Sieci na 2018 rok. Zawiera on przewidywania operatorów odnośnie rozwoju sieci, przepływów gazu i zapotrzebowania dekadę naprzód. Projekty infrastrukturalne wynikające z tych założeń  powinny zostać potwierdzone w planie na 2018 rok.

Dzięki potwierdzeniu zainteresowania gazem z EUGAL pochodzącym z Nord Stream 2 Niemcy mogą kontynuować wstępne działania na rzecz realizacji odnogi. Bezpośrednie połączenia z JAGAL i NEL oraz niebezpośrednie z NETRA pozwolą dostarczać gaz z EUGAL w każdym kierunku, co zwiększy stabilność dostaw.

Mimo to pracownicy GASCADE przyznali, że gazociąg EUGAL ma służyć głównie dostawom do Europy Środkowo-Wschodniej. Kraje regionu, w tym Polska, obawiają się, że kontrowersyjny projekt Nord Stream 2 pozwoli przez to podważyć stabilność ekonomiczną Ukrainy, zahamować rozwój rynku i pojawianie się alternatywnych dostawców.

Przeciwko budowie EUGAL wystąpiło Województwo Zachodniopomorskie. Obawia się wpływu inwestycji na środowisko naturalne w okolicach Cedyni, gdzie według planów magistrala ma przechodzić około kilometr od granicy polskiej. Zgodnie z planami GASCADE ma być gotowy w 2019 roku, na kiedy planowane jest ukończenie budowy Nord Stream 2. Rewizja szlaku na wniosek Zachodniopomorskiego mogłaby wydłużyć proces.

Wyciek WikiLeaks uderza w CIA. Amerykanie inwigilują smartfony

Bloomberg/Wojciech Jakóbik

Organizacja WikiLeaks wypuściła nową partię dokumentów skradzionych z Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA). Wynika z nich, że amerykański wywiad przeglądał korespondencję za pośrednictwem mediów społecznościowych i smartfonów.

– Jeżeli potrafią włamać się do CIA, to znaczy, że mogą włamać się wszędzie – ostrzegł senator John McCain z Partii Republikańskiej. Wyciek WikiLeaks może ujawnić informacje na temat tajnych działań CIA za granicą, na przykład w Iranie i Korei Północnej.

Organizacja opublikowała 7 marca 8761 dokumentów i plików, które mają pochodzić z Centrum Wywiadu Cybernetycznego CIA. Miało ono zajmować się pozyskiwaniem dostępu do smartfonów oraz telewizorów z dostępem do Internetu, a także popularnych aplikacji: WhatsApp, Telegram i Confide, Signal czy Facebook Messenger. Według WikiLeaks Amerykanie mogą przechwytywać zawarte tam informacje przed ich zaszyfrowaniem.

Założyciel Open Whisper Systems, który zarządza aplikacją Signal przekonuje, że CIA nie udało się złamać aplikacji, a z wycieku WikiLeaks wynika, że jest ona nadal bezpieczna. Właściciele Telegrama przekonują, że CIA włamuje się nie do aplikacji, ale do telefonów ją wykorzystujących.

Telewizory Samsunga z dostępem do Internetu miały służyć CIA do zbierania dźwięku w pomieszczeniach, w których się znajdują. Firma odmawia komentarza na ten temat.

WikiLeaks ostrzega, że bazą inwigilacji CIA na Europę, Bliski Wschód i Afrykę jest konsulat w niemieckim Frankfurcie.

Zagraniczne rządy będą mogły wykorzystać informacje ujawnione przez WikiLeaks do namierzenia osób współpracujących z CIA, które pomogły w atakach cybernetycznych na ich infrastrukturę. Mogą także wzmocnić obronę, zmuszając amerykański wywiad do opracowania nowych metod inwigilacji.

WikiLeaks chwali się, że wyciek z CIA przewyższa skalą ujawnienie przez uciekiniera z USA Edwarda Snowdena informacji o programie PRISMA. Jednocześnie zapewnia, że przeprowadziło korektę uniemożliwiającą identyfikację współpracowników CIA za granicą. Specjaliści ostrzegają jednak, że wyciek naraża życie oficerów i agentów działających w polu. Z drugiej strony utrudni walkę z osobami, które wykorzystywały inwigilowane metody komunikacji do współpracy z terrorystami, np. Państwa Islamskiego.

Federalne Biuro Śledcze (FBI) zapowiada rozpoczęcie polowania na ludzi odpowiedzialnych za wyciek z CIA do WikiLeaks.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s