Śledztwo antymonopolowe Komisji przeciwko Gazpromowi na ostatniej prostej. Nieznane ustalenia spotkania Putina z prezesem Exxon Mobil

Nord Stream. Grafika: Gazprom

:Komisja Europejska jest gotowa do rozpoczęcia testu rynkowego propozycji Gazpromu, które mają doprowadzić do ugody w śledztwie antymonopolowym, w którym stwierdzono nadużycia Rosjan. W razie braku porozumienia grożą im miliardowe kary.

:Prezydent Rosji Władimir Putin spotkał się z dyrektorem generalnym amerykańskiego koncernu Exxon Mobil Darrenem Woodsem. Temat rozmowy nie został ujawniony.

Śledztwo antymonopolowe Komisji przeciwko Gazpromowi na ostatniej prostej

Neftegaz/Wojciech Jakóbik

Komisja Europejska jest gotowa do rozpoczęcia testu rynkowego propozycji Gazpromu, które mają doprowadzić do ugody w śledztwie antymonopolowym, w którym stwierdzono nadużycia Rosjan. W razie braku porozumienia grożą im miliardowe kary.

8 marca komisarz ds. konkurencji Unii Europejskiej Margrethe Vestager poinformowała, że test rynkowy jest przygotowany do przeprowadzenia a podmioty na rynku europejskim mogą składać uwagi do propozycji rosyjskiego Gazpromu. Nie wiadomo jakie ustępstwa zaproponował rosyjski gigant.

Wiadomo jednak, że Komisja zarzuciła mu nadużywanie pozycji na rynku Europy Środkowo-Wschodniej (państwa bałtyckie, kraje Grupy Wyszehradzkiej i Bułgaria) poprzez dzielenie rynków, stosowanie nieuczciwych cen i uzyskiwanie nieuprawnionego wpływu na infrastrukturę.

W obiegu medialnym pojawiły się sugestie, że Rosjanie mogą uelastycznić kontrakty tak, aby możliwy był odbiór ich gazu w dowolnie wybranym przez klienta miejscu. W grę mogą wchodzić także inne rozwiązania jak uniezależnienie formuły cenowej od wartości baryłki czy usunięcie kontrowersyjnych klauzul jak take or pay albo zakaz reeksportu.

Test rynkowy to ostatni etap drogi do ugody między Komisją a Gazpromem, w toku którego Bruksela sprawdzi reakcję podmiotów, których dotyka działalność rosyjskiej firmy analizowana w śledztwie, na propozycję z Rosji. Z tego powodu w lutym 2017 roku Vestager mówiła, że wciąż nie ma decyzji o tym, czy dojdzie do ugody.

Nieznane ustalenia spotkania Putina z prezesem Exxon Mobil

TASS/Wojciech Jakóbik

Prezydent Rosji Władimir Putin spotkał się z dyrektorem generalnym amerykańskiego koncernu Exxon Mobil Darrenem Woodsem. Temat rozmowy nie został ujawniony.

– Odbyło się spotkanie. To wszystko, co mogę powiedzieć – poinformował agencję TASS sekretarz prasowy prezydenta Dmitrij Pieskow. Nie odpowiedział na pytanie o to, czy firma potwierdziła gotowość do kontynuacji projektów w Rosji.

Obecny sekretarz stanu USA Rex Tillerson był przed objęciem stanowiska prezesem Exxon Mobil. W okresie prezesury był zwolennikiem zniesienia sankcji USA wobec Rosji wprowadzonych po agresji na Ukrainę i powrotu jego firmy na koncesje poszukiwawcze i wydobywcze na Syberii oraz w Arktyce. Podczas przesłuchań na sekretarza zadeklarował jednak wierność polityce sankcji i zapowiedział, że nie zostaną one zniesione do czasu wypełnienia przez Rosję ustaleń o deeskalacji z Mińska.

Exxon wiercił z Rosnieftem objętym obecnie z nazwy sankcjami w Arktyce. Chciał także wpuścić rosyjski koncern na koncesje w Zatoce Meksykańskiej. Współpraca zakładała transfer wiedzy technologicznej o hydraulicznym szczelinowaniu, czyli metodzie wydobycia gazu i ropy ze złóż niekonwencjonalnych, w tym łupkowych. Pozwoliła ona w USA na tzw. rewolucję łupkową czyli skokowy wzrost wydobycia z dotychczas niedostępnych złóż, dzięki czemu Amerykanie zmienili się z importerów w eksporterów węglowodorów.

Początkowo Rosja deprecjonowała skutki rewolucji łupkowej, ale obecnie zamierza ją powtórzyć w zagłębiu łupkowym Bażenow, gdzie także miało dojść do współpracy Exxona z Rosnieftem.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s