8 marca w Warszawie odbyła się konferencja wynikowa za 2016 rok zorganizowana przez Grupę PGNiG. Spółka zapowiada szereg rozstrzygnięć w tym roku.

– W 2016 roku podpisaliśmy z naszymi strategicznymi odbiorcami na kwotę ponad 13 mld złotych. Daje nam to stabilne perspektywy na kilka lat. To kontrakty średnioterminowe na kilka lat, odnowione, zmienione lub nowe – poinformował wiceprezes PGNiG Maciej Woźniak ds. finansowych.

– Dokonaliśmy pierwszego eksportu na Ukrainę w historii. Spodziewamy się w tym roku dwa razy większych dostaw. Bardzo uważnie obserwujemy tamten rynek i w połowie roku będziemy komunikowali nasze dalsze działania na tym terenie – dodał. Na pytanie dziennikarza BiznesAlert.pl o konkretny wolumen, wiceprezes podał, że w 2016 roku PGNiG wysłało 370 mln m3 gazu na Ukrainę. W przyszłym co najmniej podwoi wynik. Granica to przepustowość 1,5 mld m3 w punkcie granicznym Hermanowicach.

– Docierają do nas informacje, że stronie rosyjskiej nie podoba się rozbudowa połączenia między Polską a Ukrainą. To byłoby jednak skandaliczne, gdyby opinia kraju trzeciego miała wpływać na współpracę dwóch państw, z których jeden należy do Unii Energetycznej a drugi do Wspólnoty Energetycznej. Jeżeli rynek pokaże potrzebę rozbudowy, to nie widzę możliwości ingerencji przez kraj trzeci – ocenił Maciej Woźniak, wiceprezes PGNiG.

PGNiG zamierza także rozwijać działalność z wykorzystaniem gazu ze złóż w Norwegii, w których posiada udziały oraz LNG ze Świnoujścia.

– Nasza spółka PST zajmuje się w Niemczech już nie tylko sprzedażą gazu z Norwegii na giełdzie, ale także sprzedażą do klientów indywidualnych – powiedział Woźniak.

– Przygotowujemy się do rezerwacji mocy gazociągu Norwegia-Polska i czekamy na procedurę open season – zapowiedział. Jego zdaniem ceny dostaw z Rosji będą rosły ze względu na podwyżkę cen ropy.

Współpraca z Qatargas przy dostawach LNG przez Świnoujście ma być kontynuowana. W tym roku ruszyła praca biura handlowego PGNiG w Londynie.

PGNiG zamierza gazyfikować Województwo Zachodniopomorskie dzięki terminalowi LNG w Świnoujściu. – Gazyfikacja tych regionów się ziszcza – powiedział Maciej Woźniak.

– Będzie ona polegała między innymi na budowie sieci wyspowych, czyli przewozie gazu skroplonego do ustalonych miejsc i dalsza dystrybucja.

Spółka liczy także na detaryfikację handlu gazem, który pozwoli jej na sprzedaż surowca w cenach rynkowych. – Polska jest ostatnim krajem w Europie, który stosuje krótkoterminowy model zmiany taryfy, który niesłychanie utrudnia realizację inwestycji. Razem z Polską Spółką Gazownictwa wdrożymy taryfikację wieloletnią – poinformował Piotr Woźniak, prezes PGNiG.

PGNiG zamierza zbudować nowy blok kogeneracyjny w Elektrociepłowni Żerań. – Tutaj jest poślizg przez zatrzymanie przetargu w zeszłym roku. Obecnie idziemy naprzód i nie spodziewamy się dużych opóźnień – dodał Woźniak.

– Realizacja budowy Elektrociepłowni Stalowa Wola przebiega powoli, ale obecnie udało nam się ustrukturyzować proces odnośnie linii kredytowych i ustalamy harmonogram. Inwestycja zostanie ukończona pomimo kłopotów, które mieliśmy wcześniej – dodał prezes Woźniak.

Do końca czerwca mają zostać podpisane umowy o finansowaniu z dwoma bankami, które będą wiązały PGNiG i partnera przy projekcie, Grupę Tauron.

– Ze względu na kompletne zaniedbanie tego projektu na przestrzeni ostatnich trzech lat musieliśmy zrezygnować z wygodnej formuły finansowania projektowego i musieliśmy przejąć tę inwestycję na bilans, co jest bardzo obciążające dla spółki – powiedział.

PGNiG oczekuje także rozstrzygnięcia sporu arbitrażowego o ceny Gazpromu „latem tego roku”.

– Spodziewamy się orzeczenia Trybunału latem lub jesienią tego roku – powiedział prezes Woźniak w odpowiedzi na pytanie dziennikarza BiznesAlert.pl czy w grę wchodzi ugoda. W kwietniu odbędą się przesłuchania w ramach postępowania arbitrażowego.

Piotr Woźniak poinformował, że ze względu na opór firmy udało się zatrzymać plany zwiększenia dostaw rosyjskiego gazu przez odnogę Nord Stream w Niemczech, czyli OPAL, w sprawie którego toczy się spór przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

– Prowadzimy postępowanie przed trybunałem w Strasburgu i Dusseldorfie. Udało nam się zablokować aukcje na gazociągu OPAL do marca-kwietnia tego roku. Gazociąg ten nie będzie ogłaszać aukcji na piętnastoletnie moce w wymiarze większym niż do tej pory do marca przyszłego roku– zadeklarował Woźniak. – Udało nam się tę inicjatywę gazpromowską zahamować – dodał.

Ocenił, że PGNiG domaga się równości wobec prawa i obrony bezpieczeństwa energetycznego państw Unii Europejskiej przez Komisję Europejską. Tymczasem Komisja 28 października 2016 udzieliła zgody na większe wykorzystanie gazociągu OPAL przez Gazprom.

Odniósł się także do rozmów polsko-niemieckich 8 marca. Minister spraw zagranicznych Niemiec Sigmar Gabriel odwiedził tego dnia Warszawę by rozmawiać ze swoim polskim odpowiednikiem Witoldem Waszczykowskim.

– Ubolewam, że minister ceni sobie bardziej relacje z Rosją a nie z Polską. To jest nasze zdanie – powiedział prezes Woźniak. – Mamy czyste sumienie. Odrobiliśmy lekcję i regularnie informujemy o naszych działaniach ministra energii. Administracja dalej postępuje swoim tokiem. Działań dyplomatycznych nie znamy.

Leave a Reply

Trending

Discover more from Wojciech Jakóbik Blog

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

Discover more from Wojciech Jakóbik Blog

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading