Polacy zablokowali Gazprom. Komentarz dla Radio Wnet

Trybunał zdecyduje czy zgodne z prawem jest pozwalanie przez Komisję Europejską na dalszą ekspansję Gazpromu w Europie środkowej w momencie, kiedy już obecnie jest on monopolistom na tym obszarze. Na wstępnie rozpatrywania sprawy Trybunał zawiesił działania postanowień Brukseli.

Z redaktorem naczelnym BiznesAlert rozmawialiśmy o procesie jaki polska spółka wytoczyła Komisji Europejskiej i pośrednio Gazpromowi przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości – PGNiG złożyła skargę na decyzje Komisji Europejskie, która dopuszczała Gazprom do większej przepustowości gazociągu OPAL. Komisja Europejska, ze względu na decyzję Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, musiała zawiesić swoją decyzje. Nie zależnie od tego jaki będzie wyrok, do chwili jego ogłoszenia Gazprom nie może zwiększać przesyłania gazu do Niemic.

Z Wojciechem Jakóbikiem rozmawialiśmy również o informacji wykupu przez Gazprom nowy mocy przesyłowych na użytek drugiej nitki gazociągu Nord Steam 2. Dziennik „Kommiersant” podał, że rosyjski koncern wykupił 6 marca nowe moce przesyłowe w Niemczech, Czechach i na Słowacji.

Gazeta podaje, powołując się na swoje źródła, że spółka Gazprom Eksport zarezerwowała nowe moce przesyłowe podczas aukcji na platformie PRISMA. Źródła dziennika twierdzą, że została wykupiona co najmniej główna część przyszłych przepustowości. Według „Kommiersanta” na aukcji wykupiono moce przesyłowe na 58 mld metrów sześciennych gazu rocznie w punkcie wejścia do niemieckiego systemu gazociągów w miejscowości Vierow oraz 45 mld metrów sześciennych w punkcie wyjścia z sieci gazociągów do Czech. Zarezerwowane przepustowości dotyczą w większości terminów od 1 października 2019 roku do 2039 roku.

„Kommiersant” zauważa, że główna część gazu z Nord Stream 2 będzie dostarczana przez planowany gazociąg EUGAL, bliźniaczy wobec OPAL-u, do Czech i dalej na Słowację. Na Słowacji Gazprom może wykorzystać istniejącą tam infrastrukturę do dostaw gazu do Austrii i dalej na północ Włoch oraz na Węgry.

Źródło: Radio Wnet

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s