PGNiG przy pomocy LNG i gazu norweskiego uwolni się od Gazpromu? Dla Polskiego Radia 24

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podpisało dodatkową umowę na dostawy gazu skroplonego z firmą Qatargas – największym na świecie producentem LNG.

Umowa będzie obowiązywać od przyszłego roku do czerwca 2034, i zamiast 11 statków rocznie przypłyną do naszego kraju 22, a przez pierwsze 3 lata nawet 24 statki.

Coraz większy strumień gazu LNG do Polski

To oznacza, że z Kataru będziemy sprowadzać dwa razy więcej gazu niż do tej pory.

− Umowa wpisuje się w politykę zróżnicowania dostaw surowca do Polski – mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu Biznesalert.pl.

Gaz LNG polepsza sytuację negocjacyjną Polski z Gazpromem

Jak jednocześnie dodaje, koncern poszerza sobie w ten sposób wachlarz konsumentów i działania, przy utrzymniu stanu posiadania. Poprawia sobie też pozycję negocjacyjną z Rosją.

− PGNiG wchodzi na rynek ukraiński, będzie zmniejszał dostawy z Rosji, wiec potrzebuje więcej gazu, mówi gość Polskiego Radia 24.

Za dwa lata nowa umowa z Gazpromem

−A to oznacza, że od 2022 r. będziemy mogli mniej kupić gazu z Rosji, bo będzie go więcej z Kataru, mówi gość Polskiego Radia.

W 2019 r. rozstrzygną się dalsze losy kontraktu z Gazpromem. Dywersyfikacja źródeł gazu to jeden z filarów strategii PGNIG. Z jednej strony gaz z Kataru, a z drugiej z Norwegii – dzięki planowanemu korytarzowi norweskiemu.

Jest szansa na Bramę Północną i gaz norweski

Przypomina, że chodzi o wielki projekt Bramy Północnej, za która odpowiada Gaz System, i który przewiduje rozbudowę Gazoportu i budowę korytarza norweskiego, którym popłynie 2,5 mld m sześc. gazu ze złóż PGNiG oraz 7,5 mld m sześc. ze złóż norweskich innych dostawców.

Dostawy z Gazpromu zredukowane do kilku miliardów m sześc. gazu

− To da z gazoportu i korytarza norweskiego 20 mld m sześc. gazu, z czego część – 10 mld m sześc. trafi do Polski, pozwoli na redukcję zakupów od Gazpromu do kilku miliardów m sześc., a resztę można przeznaczyć na eksport, mówi ekspert.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo chce wydać do 2022 roku 34 miliardy złotych na inwestycje. Przewiduje to nowa strategia spółki na lata 2017-22. Blisko połowa tej sumy – 15 miliardów, zostanie przeznaczona na poszukiwanie i wydobywanie węglowodorów.

Źródło: Polskie Radio 24

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s