Polacy pomogli Norwegii. Nie będzie unijnego zakazu odwiertów w Arktyce.

HYSY 981
Platforma wiertnicza HYSY 981

:Parlament Europejski zagłosował przeciwko niewiążącemu wezwaniu do zakazu poszukiwań ropy i gazu w Arktyce.

:Premier Słowacji Robert Fico wezwał Unię Europejską do zniesienia sankcji wobec Rosji. Jednocześnie podtrzymuje opór wobec kontrowersyjnego projektu Nord Stream 2.

Polacy pomogli Norwegii. Nie będzie unijnego zakazu odwiertów w Arktyce

Wojciech Jakóbik

Parlament Europejski zagłosował przeciwko niewiążącemu wezwaniu do zakazu poszukiwań ropy i gazu w Arktyce.

16 marca parlamentarzyści w głosowaniu 414 do 180 opowiedzieli się przeciwko zakazowi poszukiwań w Arktyce i za wzmocnioną współpracą Komisji Europejskiej i państw członkowskich w celu ustalenia międzynarodowych zasad tego rodzaju prac.

Zieloni w Parlamencie Europejskim i ekologiczne organizacje pozarządowe wyraziły zaniepokojenie planami Norwegii, która chce rozwijać wydobycie na Morzu Barentsa. Opowiadają się za zakazem odwiertów na zamarzających wodach. Jednak Oslo zapewnia , że odwierty odbędą się daleko od Arktyki na wodach, które nie zamarzają, więc apel nie odbije się negatywnie na norweskiej działalności. Norwedzy lobbowali przeciwko zapisom raportu na temat ich działalności.

W ostatecznej wersji autorzy raportu z Estonii i Finlandii przekonują, że poszukiwania węglowodorów w Arktyce leżą w gestii państw członkowskich, ale powinny odbywać się w zgodzie z prawem i najwyższymi standardami środowiskowymi. Nie ma wzmianki o zakazie poszukiwań.

Jak ustalił BiznesAlert.pl, przeciwko zakazowi opowiedzieli się także Polacy, którzy liczą na współpracę energetyczną z Norwegią i Danią, czyli krajami arktycznymi zainteresowanymi odwiertami. Wspólnota interesów została zaznaczona podczas szczytu NATO, gdzie Polska, Dania i Norwegia opowiedziały się za zabezpieczeniem morskich szlaków dostaw w Arktyce i na Morzu Bałtyckim przed nowymi zagrożeniami. Z ich insipracji w komunikacie ze Szczytu pojawiły się zapisy na ten temat.

Słowacja za zniesieniem sankcji, ale przeciwko Nord Stream 2. Czy Rosja ją złamie?

TASS/Wojciech Jakóbik

Premier Słowacji Robert Fico wezwał Unię Europejską do zniesienia sankcji wobec Rosji. Jednocześnie podtrzymuje opór wobec kontrowersyjnego projektu Nord Stream 2.

Fico ocenił w rozmowie z telewizją TA3 TV, że „sankcje nikomu nie pomogły”. – Rosja nie jest naszym problemem. Jest nim głównie to, co stanie się z Unią Europejską – stwierdził. Jego zdaniem część polityków podważa priorytety słowackiej polityki zagranicznej w celu forsowania mniej istotnych postulatów.
W ten sposób odniósł się do apelu prezydenta Andreja Kiski, który skrytykował gabinet premiera Słowacji za to, że podważa słuszność polityki sankcji Unii Europejskiej.

Fico podkreślił, że polityka zagraniczna Słowacji bazuje na dwóch fundamentach: członkostwie w Unii i NATO. Podkreślił jednak, że czasami Bratysława jest zmuszona do obrony swych interesów w Brukseli. Przyznał, że w kontekście Nord Stream 2 musi działać, ponieważ ten projekt zagraża gospodarce słowackiej, która w dużej mierze czerpie zyski z tranzytu rosyjskiego gazu przez terytorium kraju.

Słowacja wraz z pozostałymi państwami Grupy Wyszehradzkiej, krajami bałtyckimi, Rumunią i Chorwacją wysłały list do Komisji Europejskiej, w którym domagają się rygorystycznej oceny zgodności projektu Nord Stream 2 z prawem unijnym i priorytetami Unii Energetycznej. W ich przekonaniu godzi on w bezpieczeństwo energetyczne Wspólnoty, bo zagraża bezpieczeństwu dostaw do Europy Środkowo-Wschodniej, pozwala na dalszą ekspansję Gazpromu w Europie Środkowo-Wschodniej i zagraża alternatywnym źródłom dostaw.

Rosyjskie media spekulują, że opór Słowacji przeciwko Nord Stream 2 mógłby zniknąć, jeżeli Bratysława otrzymałaby gwarancje minimalnego tranzytu przez jej terytorium pomimo zastąpienia szlaku ukraińskiego doprowadzającego gazu na terytorium słowackie, szlakiem niemieckim, czyli Nord Stream 1 i 2 z uwzględnieniem dostaw przez Czechy i Słowację do krajów Europy Południowej. Może temu posłużyć projekt Eastring promowany przez Słowaków. Te spekulacje nie znalazły na razie potwierdzenia w rzeczywistości.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s