Merkel wygrywa wybory samorządowe w landzie węgla. Rosja chce większej kontroli nad internetem

:W Niemczech odbyły się wybory do parlamentu landu Saary. Partia kanclerz Angeli Merkel Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna (CDU) wygrała z wynikiem 41 procent poparcia. Wynik nie zapowiada zmian polityki energetycznej w regionie ani na poziomie kraju.

:Według Rosji należy wprowadzić globalny system zarządzania internetem, który miałby pomóc w walce z cyberprzestępczością. Tymczasem istotna część ataków pochodzi właśnie z terytorium rosyjskiego.

Merkel wygrywa wybory samorządowe w landzie węgla

Clean Energy Wire/Wojciech Jakóbik

W Niemczech odbyły się wybory do parlamentu landu Saary. Partia kanclerz Angeli Merkel Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna (CDU) wygrała z wynikiem 41 procent poparcia. Wynik nie zapowiada zmian polityki energetycznej w regionie ani na poziomie kraju.

Socjaldemokratyczna Partia Niemiec (SPD) kontrkandydata Merkel na stanowisko kanclerza Martina Schultza otrzymała 29,5 procent poparcia.

Partia Lewica (Die Linke) Oskara Lafontaine’a Lafontaine’a otrzymała 13 procent głosów, a populistyczna Alternatywa dla Niemiec (AfD) – 6 procent. CDU zajmie 24 miejsca w parlamencie, SPD – 17, Lewica – 7, AfD – 3.

Land Saary był dotąd zarządzany przez tzw. Wielką Koalicję, czyli CDU i SPD. Gdyby doszło do zwycięstwa Socjalistów, mogliby oni zmienić politykę energetyczną kraju na bardziej zgodną ze swoim programem, w którym istotną rolę odgrywa obrona sektora węglowego przed zmianami związanymi z Energiewende, czyli niemiecką transformacją energetyczną.

Gdyby do koalicji z SPD weszli zieloni, sytuacja mogłaby wyglądać inaczej, a Energiewende miałoby większe wsparcie polityków. Przełożyłoby się to także na stanowisko Bundesratu, bo Partia Zielonych byłaby już w koalicjach 12 z 16 landów. Przełożyłoby się to na większą atrakcyjność tej partii dla Wielkiej Koalicji na poziomie federalnym.

Mimo to w wyborach regionalnych w landzie Saary polityka energetyczna nie odegrała roli. Jest on zależy od wydobycia węgla kamiennego, jednak jego wyborcy interesują się głównie edukacją i polityką wydatków socjalnych. Dziesięciu największych pracodawców w tym regionie pochodzi z przemysłu samochodowego i stalowego.

Rosja chce większej kontroli nad internetem

RBC/Wojciech Jakóbik

Według Rosji należy wprowadzić globalny system zarządzania internetem, który miałby pomóc w walce z cyberprzestępczością. Tymczasem istotna część ataków pochodzi właśnie z terytorium rosyjskiego.

Doradca prezydenta Władimira Putina – Igor Szczegolew – twierdzi, że Rosja będzie dążyć do zmiany mechanizmu podejmowania decyzji w ICANN (Internetowej Korporacji ds. Nadanych Nazw i Numerów), która zajmuje się nadzorem i przyznawaniem nazw domenom internetowym na całym świecie. Przejęła te kompetencje od rządu USA, ale jest firmą zarejestrowaną w Kalifornii.

– Naciskamy, aby rola rządów została jasno określona i nie była jedynie doradcza – przyznał Szczegolew. Do zeszłej jesieni rząd Stanów Zjednoczonych rewidował i zatwierdzał zmiany odnośnie serwerów DNS postulowane przez ICANN. Miał przez to wpływ na działalność domen rosyjskich, co budzi sprzeciw Moskwy.

Rosjanie wprowadzili zmiany do prawa telekomunikacyjnego, które pozwoliły zdefiniować Runet, a zatem rosyjską infrastrukturę krytyczną w sieci. Proponują stworzenie państwowego systemu zarządzania internetem, która pozwoli na rejestrację podmiotów działających w sieci. Podniesie to koszty dla operatorów i pozwoli władzy na identyfikację obywateli. Rodzi to obawy o standardy wolności słowa.

Część obserwatorów obawia się, że Rosja chce oddzielić się od świata wielkim murem, na kształt rozwiązań z Chin.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s