Minister środowiska impregnowany na krytykę z Brukseli. Arktyczny lodołamacz dostarczy LNG z Rosji na cały świat

Projekt Jamał LNG

:Portal Politico.eu poświęca artykuł ministrowi środowiska Janowi Szyszko. Zdaniem autora minister osłabia pozycję Polski w negocjacjach międzynarodowych.

:Południowokoreańska spółka Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering (DSME) poinformowała, że pierwszy tankowiec LNG-lodołamacz zakończył testy kursów po lodzie na Oceanie Arktycznym.

Minister środowiska impregnowany na krytykę z Brukseli

Politico.eu/Wojciech Jakóbik

Portal Politico.eu poświęca artykuł ministrowi środowiska Janowi Szyszko. Zdaniem autora minister osłabia pozycję Polski w negocjacjach międzynarodowych.

Dariusz Kałan pisze, że ze względu na poglądy Szyszki polskie postulaty zostały zepchnięte na margines debaty europejskiej o polityce klimatycznej, co „osłabiło pozycję Polski i tak osłabioną częstymi starciami Unii Europejskiej z partią rządzącą”.

Autor tekstu przypomina, że spór o prawo odnośnie wycinki drzew w Polsce ściągnął krytykę na ministra środowiska, który ocenia, że ułatwienia w tym zakresie mają „uczynić zasoby naturalne bardziej dostępnymi na poczet rozwoju ekonomicznego”.

W tekście Politico.eu wspomniana jest także inicjatywa promocji geotermii podjęta przez ministerstwo środowiska. W przekonaniu ministra jest to jeden ze sposobów na walkę z zanieczyszczeniem powietrza w Polsce. Jednocześnie jest on związany z Radiem Maryja, które zajmuje się także odwiertami geotermalnymi. Portal przypomina, że fundacja ks. Tadeusza Rydzyka otrzymała 6 mln euro rekompensaty od Szyszki za to, że poprzedni rząd nie przyznał jej koncesji poszukiwawczych.

Media zachodnie są krytyczne wobec ministra środowiska. Mimo to ma on pełne poparcie w rządzie. Premier Beata Szydło nazwała spekulacje na temat jego odwołania „fałszywymi informacjami”

Arktyczny lodołamacz dostarczy LNG z Rosji na cały świat

LNG World News/Wojciech Jakóbik

Południowokoreańska spółka Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering (DSME) poinformowała, że pierwszy tankowiec LNG-lodołamacz zakończył testy kursów po lodzie na Oceanie Arktycznym.

Tankowiec Christophe de Margerie nazwany na cześć zmarłego tragicznie szefa Totalu o pojemności 173,600 mld m3 został zbudowany w ramach kontraktu z rosyjskim Sovcomfłotem wartym 320 mln dolarów. Opuścił stocznię w listopadzie 2016 roku.

W styczniu tego roku statek zacumował przy terminalu w Zeebrugge w ramach serii prób schładzania i tankowania LNG przed wyprawą w okolice Półwyspu Jamalskiego na Syberii. To tam został przeprowadzony test łamania lodów.

Christoph de Margerie został zaprojektowany na poczet dostaw gazu skroplonego z projektu Jamał LNG realizowanego przez rosyjski Novatek, francuski Total, chiński CNPC (po 20 procent akcji) oraz Fundusz Jedwabnego Szlaku. Terminal ma zostać uruchomiony w 2017 roku i umożliwić całoroczne dostawy gazu skroplonego na cały świat. Gazowiec będzie pracował w ramach 20-letniego kontraktu z Jamał Trade, czyli spółką-córką Jamał LNG i Fluxys LNG, która będzie zajmowała się przeładunkiem do 8 mln ton LNG rocznie w porcie Zeebrugge w celu utrzymania całorocznych dostaw do Azji.

Omawiany tankowiec został zaprojektowany do łamania lodu o grubości do 2,1. Testy pokazały, że jest w stanie sobie z nim poradzić. Będzie mógł przez cały rok dostarczać LNG z projektu jamalskiego do Zeebrugge, skąd trafi na rynki azjatyckie.

Po liberalizacji eksportu LNG z Rosji spółki inne niż państwowy Gazprom mogą słać gaz skroplony za granicę na własną rękę. Novatek zamierza uruchomić terminal LNG na Półwyspie Jamalskim, ale zasili go ze złóż jamalskich Gazpromu, który jest operatorem jedynego gazoportu w Rosji, znajdującego się na Sachalinie.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s