Rosyjsko-unijna gra wokół Nord Stream 2. Dla Polskie Radio 24

Nord Stream. Grafika: Gazprom

– Unia Europejska zainwestowała wielkie pieniądze i zaangażowała się politycznie w stabilizację Ukrainy, a teraz chce ją podkopać za pomocą projektu Nord Stream 2. To wielkie zagrożenie dla wiarygodności Komisji Europejskiej – mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Jakóbik z BiznesAlert.pl.

Pojawia się coraz więcej informacji i dokumentów pokazujących kulisy toczącej się w Unii Europejskiej gry wokół blokowanej przez Polskę i kraje Europy Środkowo-Wschodniej budowy gazowej rury z Rosji do Niemiec – Nord Stream 2. Z Brukseli płyną nieoficjalne informacje, że Unia Europejska chce pozwolić na budowę gazociągu. Ostatnio pojawiły się również informacje, że zielone światło dla inwestycji da w najbliższym czasie przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.

– Wspierane jawne i niejawne Nord Stream 2 idzie na przekór polityce sankcji i powoduje, ze Komisja Europejska czy zwolennicy sankcji w Niemczech tracą wiarygodność. Bowiem jedną ręką zabierają coś Rosji w słusznej reakcji na to, co się stało na Ukrainie, a drugą ręką dają pieniądze z projektu Nord Stream 2 dofinansowując budżet, który w Rosji jest pożytkowany na działania na Ukrainie czy w Syrii – powiedział Wojciech Jakóbik.

Gra toczy się też o to, czy gazociąg powinien podlegać prawu unijnemu. Departamenty unijne mają odmienny pogląd na tę kwestie – wg jednego, podmorska część gazociągu nie podlegałaby prawu unijnemu, a zatem Gazprom miałby całkowitą kontrolę nad rurą i był jedynym dostawcą. Wg drugiego, cała infrastruktura gazociągu powinna być podporządkowana Unii Europejskiej, a więc rura powinna być uniezależniona od Gazpromu, a do jej przepustowości dopuszczeni konkurenci. O szczegółach sporu w całej rozmowie, którą można odsłuchać w nagraniu audycji.

Więcej w Polskim Radio 24

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s