Narasta krytyka Nord Stream 2 w Komisji. Wyspy-lotniskowce Chin będą strzec złóż Morza Południowochińskiego

Chiny mogą straszyć ale nie rzucą na razie wyzwania Stanom Zjednoczonym

:Chociaż, jak donosił BiznesAlert.pl, Komisja Europejska jest wewnętrznie podzielona wokół projektu Nord Stream 2, w komunikatach prasowych na zewnątrz narasta krytyka tego kontrowersyjnego przedsięwzięcia.

:Według The Asia Maritime Transparency Initiative Chiny są blisko ukończenia infrastruktury wojsowej na sztucznych wyspach Morza Południowochińskiego, które zostały usypane w celu rozlokowania tam samolotów wojskowych.

DGP: Polska Grupa Górnicza dostała już 5,5 mld zł. Czy dostanie więcej?

DGP

Dziennik Gazeta Prawna informuje, że plany Polskiej Grupy Górniczej, czyli owocu fuzji kopalni, zakładają w latach 2017-2020  7,2 mld zł inwestycji i roczne oszczędności na poziomie 117,7 mln zł.

– Sęk w tym, że PGG, która powstała 1 maja 2016 roku na bazie upadającej Kompanii Węglowej, otrzymała w ubiegłym roku około 3 mld złotych dokapitalizowania. Wcześniej zaś kompania sprzedała za 1,5 mld zł kopalnię Knurów-Szczygłowice Jastrzębskiej Spółce Węglowej, by nie musieć składać wniosku o upadłość. To oznacza, że największa spółka górnicza w UE otrzymała w niespełna trzy lata 5,5 mld zł. Już dziś słychać, że to nie koniec, choć zarówno firma, jak i resort energii zapewniają, że dosypywania nie będzie – pisze Karolina Baca-Pogorzelska w Dzienniku.

 

Narasta krytyka Nord Stream 2 w Komisji

EU Observer/Wojciech Jakóbik

Chociaż, jak donosił BiznesAlert.pl, Komisja Europejska jest wewnętrznie podzielona wokół projektu Nord Stream 2, w komunikatach prasowych na zewnątrz narasta krytyka tego kontrowersyjnego przedsięwzięcia.

Komisja nie lubi Nord Stream 2

– Krótko mówiąc, nie podoba nam się ten projekt – przyznał rzecznik Alexander Winterstein 31 marca w Brukseli podczas konferencji prasowej. Został zapytany przez dziennikarza o listy Danii i Szwecji, w których te kraje domagają się od Komisji jasnej oceny projektu. Winterstein odmówił jednak spekulacji na temat oceny komercyjnych warunków inwestycji. – Naprawdę nie możemy spekulować na temat gazociągu, który nie istnieje – skwitował.

Sporna magistrala

Nord Stream 2 to projekt budowy nowego gazociągu z Rosji do Niemiec po dnie Morza Bałtyckiego.  Jego przepustowość (55 mld m3 rocznie) ma podwoić możliwości eksportowe Gazpromu na rynek niemiecki, a stamtąd do Europy Środkowo-Wschodniej. Kraje regionu obawiają się, że gazociąg zagrozi bezpieczeństwu dostaw, rozwojowi rynku i dywersyfikacji źródeł dostaw.

 

Wyspy-lotniskowce Chin będą strzec złóż Morza Południowochińskiego

Reuters/Wojciech Jakóbik

Według The Asia Maritime Transparency Initiative Chiny są blisko ukończenia infrastruktury wojsowej na sztucznych wyspach Morza Południowochińskiego, które zostały usypane w celu rozlokowania tam samolotów wojskowych.

AMTI to przedsięwzięcie think tanku American Enterprise Institute. Ze zdjęć satelitarnych analizowanych przez organizację wynika, że na wyspach kontrolowanych przez Chiny pojawiła się nowa infrastruktura, w tym antena radaru oraz baterei przeciwlotnicze. Świadczyłoby to o przygotowaniach do rozmieszczenia myśliwców. Wyspy znajdują się na spornych wodach Morza Południowochińskiego. Chińczycy traktują je jako własne terytorium pod pełną jurysdykcją Pekinu.

Pod wodami Morza Południowochińskiego znajdują się złoża węglowodorów, które są jednym z powodów sporów terytorialnych. Przeciwko podporządkowaniu akwenu Chinom opowiadają się Stany Zjednoczone, które prowadząc serię operacji zwanych „ochroną wolności nawigowania” wywołały oburzenie strony chińskiej.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s