Ugoda Komisja-Gazprom zbyt łagodna? Polska przewodzi krytykom. Niemcy mogą użyć weta w obronie węgla

:Portal EurActiv.com i jego filie w krajach Europy Środkowo-Wschodniej przeprowadził analizę stanowisk na temat propozycji ugody Gazpromu z Komisją Europejską w sprawie śledztwa antymonopolowego przeciwko rosyjskiej firmie.

:Organizacje ekologiczne ostrzegają, że rząd w Berlinie może zawetować zmiany zapisów o najlepszej dostępnej technice (BAT) w dyrektywie o emisjach przemysłowych IED (2010/75/UE) podczas głosowania 28 kwietnia.

Rz: USA mogą przegrać walkę o przywództwo klimatyczne z Chinami

Rzeczpospolita

Na łamach Rzeczpospolitej prof. Maciej Nowicki krytykuje politykę prezydenta USA zmierzającą do ograniczenia regulacji klimatycznych.

W USA postępuje osłabianie polityki klimatycznej. Po próbach utrudnienia działalności Agencji ds. Środowiska prezydent Donald Trump próbuje wyrugować akty wykonawcze polityki klimatycznej wprowadzone przez Baracka Obamę.

Jego celem było ograniczenie w USA do 2030 r. o 32 proc. emisji gazów powodujących efekt cieplarniany w stosunku do stanu z 2005 r.

Paradoksalnie, Trump, pragnąc wzmocnić gospodarkę Stanów, skutecznie ją osłabia. Sytuacja Stanów oceniana jest głównie przez pryzmat chińskiej ekspansji w zakresie energetyki odnawialnej. USA same sobie strzelają w stopę, podczas gdy wyścig o prymat w zakresie czystej rewolucji energetycznej przyspiesza.

Ugoda Komisja-Gazprom zbyt łagodna? Polska przewodzi krytykom

EurActiv.com/Wojciech Jakóbik

Portal EurActiv.com i jego filie w krajach Europy Środkowo-Wschodniej przeprowadził analizę stanowisk na temat propozycji ugody Gazpromu z Komisją Europejską w sprawie śledztwa antymonopolowego przeciwko rosyjskiej firmie.

13 marca Komisja przedstawiła propozycję zakończenia śledztwa poprzez ugodę z rosyjskim Gazpromem. W toku postępowania ustaliła, że firma mogła nadużywać pozycji w Europie Środkowo-Wschodniej poprzez niesprawiedliwe ceny, nadużywanie infrastruktury i dzielenie rynków. Gazprom obiecał, że uelastyczni ceny, zrezygnuje z wpływu na infrastrukturę na Białorusi i pozwoli na reeksport jego gazu klientom.

Do połowy kwietnia Komisja Europejska przyjmuje opinie podmiotów rynkowych, których ugoda może dotyczyć. Jeżeli do niej dojdzie, a Gazprom się nie wywiąże, grozi mu kara w wysokości do 10 procent globalnych przychodów.

Polska

EurActiv.pl ustalił, że dla Polski propozycja zaproponowana przez Gazprom jest zbyt łagodna. W zakresie elastyczności cenowej Polacy wskazują, że deklaracja jest nieprecyzyjna i pozwoli na nadużycia. Możliwość reeksportu to nie jest dla nich novum, ponieważ PGNiG usunęło klauzulę o jego zakazie z umowy gazowej jeszcze w 2012 roku. Ustępstwa na rzecz infrastruktury nie dotyczą Gazociągu Jamalskiego biegnącego przez Polskę, bo jego funkcjonowanie reguluje umowa międzyrządowa Polska-Rosja.

Czechy

Czesi są zainteresowani zniesieniem zakazu reeksportu, bo chcą importować i eksportować gaz bez ograniczeń. Rozmówcy EurActiv.cz podkreślają, że ustępstwa Gazpromu uczynią rynek czeski bliższym modelowi znanemu z Europy Zachodniej, ale „oddziaływanie może nie być widoczne w krótkim terminie”. EurActiv przypomina jednak, że restrykcje terytorialne zostały faktycznie zniesione w Czechach, bo umowa Gazprom-RWE została 1 marca 2014 roku zawieszona. Dopiero kiedy zostanie odwieszona, będzie koniecznie zniesienie klauzuli o zakazie reeksportu.

Słowacja

Gazprom zaoferował Słowacji, że usunie klauzule o segmentacji rynku i o zakazie reeksportu. Ministerstwo gospodarki i główny odbiorca gazu SPP poinformowali EurActiv.sk, że odniosą się do propozycji ugody w ustalonym terminie. Ministerstwo dodało, że „przyjmie pozytywnie każdy ruch na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Słowacji”. SPP wskazuje jednak, że ustępstwa Gazpromu w zakresie segmentacji rynku zostały już osiągnięte poprzez usunięcie stosownej klauzuli z umowy gazowej. Elastyczność cenowa proponowana przez Rosjan także została już „częściowo” wprowadzona.

Bułgaria

Propozycja Gazpromu zbiegła się z wyborami parlamentarnymi w Bułgarii z 26 marca. Politycy prawicowi chcieli grać kartą rosyjską w kampanii, ale partia Nowa Republika byłego ministra energii Trajko Trajkowa nie przekroczyła progu wyborczego. Prasa bułgarska ostrzega jednak, że proponowana ugoda może spowodować straty Bułgarii. Nie spodziewa się szybkiej rewizji ceny, za to zmiana szlaków dostaw może ją podnieść. Bułgarski Capital ostrzega, że ugoda w połączeniu ze zgodą Komisji na Nord Stream 2 to element układu Komisja-Gazprom. Usunięcie tranzytu przez Ukrainę na korzyść tego kontrowersyjnego projektu zaszkodzi Bułgarii. Oficjalnie Sofia zamierza skomentować układ w ramach testu rynkowego Komisji.

Niemcy mogą użyć weta w obronie węgla

Wojciech Jakóbik

Niemcy obawiają się nowych limitów emisji, które zagrożą elektrowniom na węgiel brunatny. Organizacje ekologiczne ostrzegają, że rząd w Berlinie może zawetować zmiany zapisów o najlepszej dostępnej technice (BAT) w dyrektywie o emisjach przemysłowych IED (2010/75/UE) podczas głosowania 28 kwietnia.

Rzecznik ministerstwa środowiska Niemiec przyznaje, że rząd nadal dyskutuje na ten temat. Chociaż generalnie Berlin akceptuje propozycję, to zastrzega, że „dyskusji wymaga temat elektrowni na węgiel brunatny”. Nowe wymogi odnośnie emisji tlenków azotu będą trudne do spełnienia przez część elektrowni tego typu w Niemczech. Z tego względu resort środowiska uznaje ustalony limit za zbyt niski. Zdaniem Umweltbundesamt (resort środowiska) Komisja Europejska proponuje rozwiązanie wymagające wielkich inwestycji i dające małe oszczędności.

Tymczasem ekolodzy w Niemczechh twierdzą, że energetyka węglowa powoduje przedwczesną śmierć milionów obywateli Unii Europejskiej. Za ostrym limitem emisji tlenku azotu w BAT opowiadają się WWF, BUND i HEAL.

Niemcy przewodzą w promocji odnawialnych źródeł energii jako narzędzi zwrotu energetycznego na poziomie międzynarodowym. W kraju narasta jednak dyskusja na temat rzeczywistych kosztów polityki klimatycznej dla obywateli. Według deklaracji rząd zamierza wprowadzić najbardziej efektywne rozwiązania, które pozwolą utrzymać kurs na odejście od paliw kopalnych po najniższej możliwej cenie.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s