Spółki UE nie zbudują nowych elektrowni na węgiel od 2020 roku. Polska i Grecja przeciwko. Saudi Aramco oferuje rabaty. Może skorzystać PKN Orlen

Tankowiec Sirius Star na Oceanie Indyjskim

:Tylko Polska i Grecja odżegnały się od inicjatywy firm energetycznych z Europy, które zadeklarowały, że od 2020 roku nie zbudują żadnej nowej elektrowni węglowej.

:Agencja Bloomberg informuje, że Arabia Saudyjska, której perła w koronie Saudi Aramco posiada umowę na dostawy dla polskiego PKN Orlen, zamierza wprowadzić politykę nowych rabatów cenowych dla klientów europejskich w celu skuteczniejszej rywalizacji z Rosją.

Spółki UE nie zbudują nowych elektrowni na węgiel od 2020 roku. Polska i Grecja przeciwko

The Guardian/Wojciech Jakóbik

Brytyjski The Guardian pisze, że tylko Polska i Grecja odżegnały się od inicjatywy firm energetycznych z Europy, które zadeklarowały, że od 2020 roku nie zbudują żadnej nowej elektrowni węglowej.

Spółki ogłosiły decyzję 5 kwietnia w informacji prasowej zrzeszenia Eurelectric. – 26 z 28 krajów członkowskich zadeklarowało, że nie zainwestuje w nowe elektrownie węglowe do 2020 roku – poinformował sekretarz generalny Eurelectric Kristian Ruby. Jego zdaniem jest to jasny przekaz w kontekście zobowiązań porozumienia klimatycznego w Paryżu i odnośnie deklaracji o woli usunięcia węgla z miksu energetycznego do 2050 roku.

Polska i Grecja nie przyłączyły się do inicjatywy. Pierwsza polega w 90 procentach na energii z węgla. Druga nadal planuje nowe elektrownie węglowe. Także Polacy chcą budować nowe bloki opalane czarnym surowcem.

Saudi Aramco oferuje rabaty. Może skorzystać PKN Orlen

Bloomberg/Wojciech Jakóbik

Agencja Bloomberg informuje, że Arabia Saudyjska, której perła w koronie Saudi Aramco posiada umowę na dostawy dla polskiego PKN Orlen, zamierza wprowadzić politykę nowych rabatów cenowych dla klientów europejskich w celu skuteczniejszej rywalizacji z Rosją.

Porozumienie naftowe pozostaje na papierze. Wywiązują się z niego głównie kraje OPEC na czele z największym producentem, czyli Arabią Saudyjską. Rosja nadal nie przekroczyła 70 procent realizacji celu redukcji. Woli słać coraz więcej ropy na rynki i walczyć z Arabami o udziały. Czas na odpowiedź Rijadu.

Bloomberg podaje, że drugi miesiąć z rzędu Saudi Aramco obniżyło oficjalne ceny dla Europy Północnej i Zachodniej, regionu śródziemnomorskiego i niektórych części Azji. Arabia Saudyjska była w latach 2015-16 czwartym dostawcą ropy na rynek europejski po krajach byłego Związku Sowieckiego, Norwegii i Iraku – podaje Międzynarodowa Agencja Energii. Można się spodziewać analogicznego ruchu w Europie Środkowo-Wschodniej.

– Rynki europejskie przez wiele lat były na drugim planie, ale teraz notują istotny wzrost zapotrzebowania – powiedział Edward Bell, analityk z Emirates NBD. – Trzymanie się tego i wypychanie baryłek rosyjskich będzie teraz bardzo ważne – dodał.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s