USA bombardują Syrię za atak chemiczny na cywili. Nord Stream 2 rozpoczyna konsultacje. Polska może zgłosić zastrzeżenia

:Po ataku chemicznym w Syrii amerykańskie siły zbrojnie wystrzeliły ponad 50 pocisków Tomahawk w kierunku bazy wojskowej sił prezydenta Baszara Asada. Miała być to odpowiedź na atak, za który Waszyngton oskarża dyktatora.

:Aplikacja o budowę niemieckiego odcinka gazociągu Nord Stream 2 została przekazana do konsultacji społecznych w Meklemburgii-Pomorzu Przednim. Będzie dostępna od 18 kwietnia. Uwagi i komentarze będzie można składać do 17 maja tego roku.

Zachmann w Rz: Nord Stream 2 przyniósłby teraz więcej strat niż korzyści

Rzeczpospolita

W dzienniku Rzeczpospolita opinię opublikował ekspert ds. energetyki z think tanku Breugel – Georg Zachmann. Ocenia on, że Europa nie potrzebuje kontrowersyjnego gazociągu Nord Stream 2.

– Po pierwsze, transportowanie gazu przez Ukrainę nie jest ryzykowne. Obecnie jest niemożliwe do wyobrażenia, żeby kraj ten choćby rozważał przerwanie tranzytu gazu do Unii Europejskiej – pisze Zachmann. – Z drugiej strony Ukraina na pewno odbierze budowę Nord Stream 2 jako oznakę braku zaufania ze strony Europy.

Jego zdaniem jeszcze przez około dekadę istniejąca infrastruktura wystarczy do zaspokojenia potrzeb Europy. Z kolei powstanie Nord Stream 2 może się skończyć podkopaniem alternatyw, przez mniejszą presję na ich poszukiwanie.

– Tak więc najlepszym rozwiązaniem byłoby po prostu poczekać. Jeśli stanie się jasne, że potrzebna jest droga omijająca Ukrainę albo że niezbędne są dodatkowe dostawy, do planu zawsze można będzie wrócić. Ale na razie przyniósłby on UE więcej szkody niż pożytku – konkluduje Zachmann.

USA bombardują Syrię za atak chemiczny na cywili

Associated Press/Wojciech Jakóbik

Po ataku chemicznym w Syrii amerykańskie siły zbrojnie wystrzeliły ponad 50 pocisków Tomahawk w kierunku bazy wojskowej sił prezydenta Baszara Asada. Miała być to odpowiedź na atak, za który Waszyngton oskarża dyktatora.

Prezydent USA Donald Trump twierdzi, że nie ma wątpliwości, że to Asad jest odpowiedzialny za tak. Miał użyć do tego celu zakazanych gazów bojowych.

59 Tomahawków wystrzelono z USS Ross i USS Porter. Trafiły w bazę Szajrat w środkowej Syrii, skąd miały pochodzić samoloty, które potem użyły broni chemicznej.

Sekretarz stanu USA Rex Tillerson oskarżył Rosję o nieskuteczność w pozbawieniu Syrii broni chemicznej, do czego zobowiązała się w porozumieniu z 2013 roku.

Atak Tomahawkami odbył się w czasie wizyty prezydenta Chin Xi Jinpinga na Florydzie. Waszyngton podkreśla jednak, że nie jest to zapowiedź dalszych działań, ale jedynie próba zmuszenia reżimu w Damaszku do zaprzestania ataków chemicznych.

GW: Rząd zabił energetykę wiatrową

Gazeta Wyborcza

Według Gazety Wyborczej tzw. ustawa antywiatrakowa uniemożliwia budowę nowych farm wiatrowych. Pisze o stratach małych inwestorów.

Jeden z rozmówców GW mówi: – dziś mogę powiedzieć, że państwo nas oszukało. W budowę wiatraków zainwestował częściowo oszczędności oraz pieniądze z kredytu z banku.

Od 15 lipca farmy można w Polsce stawiać tylko w odległości wynoszące 10-krotność ich wysokości. Oznacza to w praktyce wykluczenie takiej możliwości w całej Polsce.

Zdaniem Gazety problemem jest także nowe rozporządzenie do ustawy o OZE, które obniża cenę zielonych certyfikatów, co utrudnia finansowanie tego rodzaju inwestycji przez banki. Ministerstwo Energii nie chce doprowadzić do ponownej podwyżki cen certyfikatów, o co apelują zwolennicy odnawialnych źródeł.

Nord Stream 2 rozpoczyna konsultacje. Polska może zgłosić zastrzeżenia

Wojciech Jakóbik

Aplikacja o budowę niemieckiego odcinka gazociągu Nord Stream 2 została przekazana do konsultacji społecznych w Meklemburgii-Pomorzu Przednim. Będzie dostępna od 18 kwietnia. Uwagi i komentarze będzie można składać do 17 maja tego roku.

– Udostępnienie dokumentów rozpoczyna proces konsultacji, który jest kluczowy dla udzielenia pozwoleń dla gazociągu Nord Stream 2 – poinformował Jens Lange, mendadżer ds. pozwoleń w Niemczech w spółce odpowiedzialnej za projekt.

Wraz z dokumentami wymaganymi przez niemieckie prawo, konsorcjum Nord Stream 2 przekazało do konsultacji raport środowiskowy w zgodzie z konwencją Espoo.

Konsorcjum podaje, że równolegle do konsultacji w Niemczech mają przebiegać rozmowy o skutkach transgranicznych projektu. Władze polskiego województwa zachodniopomorskiego zasygnalizowały, że obawiają się negatywnych skutków budowy rosyjskiego gazociągu w Niemczech dla środowiska, ale nie mogą wziąć udziału w konsultacjach. Zaapelowały do ministra rozwoju o udział w nich.

Nord Stream 2 to kontrowersyjny projekt budowy gazociągu z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie. Wymaga pozwoleń Rosji, Finlandii, Szwecji, Danii i Niemiec. Procedura rozpoczęła się w Szwecji w grudniu 2016 roku.

Projekt zakłada przepustowość 55 mld m3 rocznie. Krytycy wskazują, że zagrozi bezpieczeństwu dostaw przez dotychczasowe kraje tranzytowe, zaszkodzi rozwojowi rynku i utrudni pojawianie się alternatywnych źródeł.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s