G7 pod znakiem polityki klimatycznej i sytuacji w Syrii

Złoża ropy naftowej w Iraku ogarniętym walkami z ISIS

:W dniach 26-27 maja w sycylijskiej miejscowości Taormina odbędzie się szczyt państw G7. Komisarz ds. energii i klimatu Unii Europejskiej Miguel Arias Canete udał się do Rzymu, aby omówić agendę europejską na spotkaniu.

:Gazeta The Times informuje, że minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Boris Johnson wezwał kraje G7 do wspólnego nacisku na Rosję, aby wstrzymała poparcie dla reżimu Baszara Asada w Syrii. W razie braku współpracy proponuje nowe sankcje wobec Kremla.

Bezpieczeństwo energetyczne na szczycie G7

Wojciech Jakóbik

W dniach 26-27 maja w sycylijskiej miejscowości Taormina odbędzie się szczyt państw G7. Komisarz ds. energii i klimatu Unii Europejskiej Miguel Arias Canete udał się do Rzymu, aby omówić agendę europejską na spotkaniu.

Szczyt będzie poświęcony bezpieczeństwu energetycznemu, w tym cybernetycznemu, dostawom gazu na Ukrainę, nowym źródłom energii, jak odnawialne, efektywności energetycznej oraz innowacjom. W jego trakcie Canete ma się spotkać z sekretarzem energii USA Rickiem Perrym i kanadyjskim ministrem surowców naturalnym Jimem Carrem.

Canete zadeklarował, że będzie dążył do „wysłania wspólnie silnego sygnału” o potrzebie inwestycji w efektywność energetyczną, czystą energetykę i innowacje. Jego zdaniem zwrot energetyczny w tym kierunku jest nieunikniony. Unia Europejska ma współpracować z partnerami w zakresie utrzymania zrównoważonego wzrostu, wyrównywania nierówności społecznych i polityki klimatycznej.

Komisja Europejska chce promować na szczycie G7 politykę klimatyczną realizowaną zgodnie z założeniami Unii Energetycznej i zaprezentowanego w listopadzie 2016 roku pakietu „Czysta energia dla wszystkich Europejczyków”, czyli tzw. pakietu zimowego.

Na świecie narastają obawy, że administracja USA sceptyczna wobec polityki klimatycznej, zahamuje jej realizację na poziomie globalnym, pomimo osiągnięcia porozumienia klimatycznego w Paryżu z listopada 2015 roku. USA nadal nie ratyfikowały układu, który ma doprowadzić do ograniczenia zmian klimatu poprzez wspólne wysiłki państw świata.

 

Wielka Brytania grozi Rosji sankcjami za wsparcie Asada

The Times/Wojciech Jakóbik

Gazeta The Times informuje, że minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Boris Johnson wezwał kraje G7 do wspólnego nacisku na Rosję, aby wstrzymała poparcie dla reżimu Baszara Asada w Syrii. W razie braku współpracy proponuje nowe sankcje wobec Kremla.

Ambasador USA przy Organizacji Narodów Zjednoczonych Nikki Haley stwierdziła wcześniej, że USA mogą zaostrzyć sankcje wobec Rosji i Iranu za wsparcie reżimu w Syrii.

Johnson odwołał wizytę w Rosji w odpowiedzi na atak chemiczny na cywili w Syrii, o który oskarżana jest armia Asada. Podkreślił, że jego wizyta jest niepotrzebna, skoro Moskwę odwiedzi sekretarz stanu USA Rex Tillerson, który będzie rozmawiał m.in. o sytuacji na Bliskim Wschodzie. Rosyjska dyplomacja uznała tę decyzję za „absurd”.

Napięcie na Bliskim Wschodzie rośnie. Po wspomniany ataku USA zbombardowały bazę syryjską, w której znajdował się skład broni chemicznej. W odpowiedzi na wody w pobliże Syrii wpłynął rosyjski lotniskowiec.

 

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s