Nie ma zgody G7 na nowe sankcje wobec Rosji. Chiny nie chcą węgla Korei Północnej. USA wyciągają pomocną dłoń

:Ministrowie spraw zagranicznych grupy G7 omówili wspólną strategię na rzecz zmuszenia Rosji do wycofania poparcia dla prezydenta Syrii Baszara Asada. Nie byli jednak zgodni odnośnie możliwości wprowadzenia nowych sankcji wobec Rosji.

:Chiny ustępują Korei Północnej w sprawie dostaw węgla. Zostały one zablokowane po próbach rakietowych Pjongjang. 7 kwietnia Pekin nakazał zwrot węgla.

DGP: Siedem grzechów głównych w sektorze węglowym

Dziennik Gazeta Prawna

Karolina Baca-Pogorzelska z Dziennika Gazety Prawnej wskazuje, że wszystkie rządy III Rzeczpospolitej unikały stanowczych reform w górnictwie dla dobra spokoju społecznego. – Choć i tak z 80 kopalń, które mieliśmy w 1989 roku, zostało 20, a z 300 tysięcy pracowników – 84,5 tysięcy.

Dziennikarka podaje, że kończą się prace nad strategią dla górnictwa węgla kamiennego na lata 2016-2030. – Trudno mieć pretensje do obecnego rządu, że próbuje sprzątać ten bałagan, ale robi to zbyt delikatnie – pisze. Problem jest jej zdanie także stałe oczekiwanie związków zawodowych, że pensje górnicze będą rosły, a także obietnice kolejnych rządów, że zamykania kopalń nie będzie. Zarówno cięcia wynagrodzeń, jak i zamykanie zakładów wydobycia bywa czasem niezbędne.

Autorka tekstu krytykuje także pomysł powiązania elektroenergetyki z górnictwem, Kartę Górnika i unikanie strajków za zgodę na nagrody i rozszerzenie katalogu górników objętych tzw. urlopami górniczymi. – Kolosalnym błędem państwowego właściciela jest opóźnianie działań systemowych w sektorze węgla kamiennego, a skupianie się na kroplówkach – kwituje autorka tekstu.

Nie ma zgody G7 na nowe sankcje wobec Rosji

Financial Times/Wojciech Jakóbik

Ministrowie spraw zagranicznych grupy G7 omówili wspólną strategię na rzecz zmuszenia Rosji do wycofania poparcia dla prezydenta Syrii Baszara Asada. Nie byli jednak zgodni odnośnie możliwości wprowadzenia nowych sankcji wobec Rosji.

We włoskim mieście Lucca od 9 kwietnia trwają rozmowy grupy siedmiu najbardziej uprzemysłowionych państw świata. W przeszłości składała się ona z ośmiu krajów, ale po nielegalnej aneksji Krymu została z tego grona wykluczona Rosja.

Sekretarz ds. zagranicznych Wielkiej Brytanii Boris Johnson ocenił, że Rosjanie mogą wspierać dalej reiżmi Asada, co będzie „zatruwać reputację” tego kraju, albo wybiorą współpracę z resztą świata na rzecz odnalezienia politycznego rozwiązania obecnej sytuacji.

W tym tygodniu Moskwę odwiedzi Rex Tillerson, sekretarz stanu USA. Skrytykował „morderczy reżim” Asada za atak chemiczny na cywili w miejscowości Idlib. Brytyjska kancelaria premiera poinformowała, że premier Teresa May uzgodniła z amerykańskim prezydentem Donaldem Trumpem, że istnieje szansa na przekonanie Rosji do porzucenia poparcia dla syryjskiego dyktatora.

Źródła Financial Times przekonują jednak, że stanowczość wobec Asada nie doprowadzi do wprowadzenia nowych sankcji wobec Rosji, których część krajów G7 nie chce. Część z nich nie chce „zapędzać Rosjan do narożnika”. Inni czekają na owoce rozmów Tillersona w Moskwie.

W zeszłym roku w październiku apel o wprowadzenie sankcji za bombardowanie Aleppo sformułowany przez Wielką Brytanię, Francję i Niemcy został odrzucony przez Włochy. Rzym nalega na wznowienie rozmów pokojowych w Genewie za pośrednictwem Organizacji Narodów Zjednoczonych.

G7: USA grają na czas w sprawie polityki klimatycznej

Reuters/Wojciech Jakóbik

Podczas rozmów ministrów spraw zagranicznych G7 przedstawiciele administracji USA poprosili o więcej czasu na rozmowy o wspólnym stanowisku na temat polityki klimatycznej.

Prezydent USA Donald Trump zapowiedział odwrót od ambitnej polityki klimatycznej swego poprzednika, Baracka Obamy. Wycofał Plan na rzecz Czystej Energii, który zakładał redukcję emisji CO2 w elektrowniach na poziomie stanowym w celu spełnienia oczekiwań porozumienia klimatycznego z Paryża.

Jednak po rozmowach G7 w Rzymie włoski minister przemysłu i energii Carlo Calenda poinformował, że Amerykanie są nadal w trakcie rewizji swej polityki klimatycznej i z tego względu nie mogli się przyłączyć do pisemnej deklaracji na ten temat w gronie G7. Premier Włoch Paolo Gentilioni zapowiedział, że nie zgodzi się na „jakikolwiek krok wstecz w strategicznych wyborach w sprawie zmian klimatu”.

Źródło Reutersa w grupie siedmiu najbardziej uprzemysłowionych państw świata przekonuje, że sekretarz energii USA Rick Perry był w izolacji podczas rozmów we Włoszech ze względu na stanowisko w sprawie polityki klimatycznej. Amerykanie mieli się także domagać zapisów chroniących węgiel w deklaracji G7.

Minister ekologii, zrównoważonego rozwoju i energetyki Francji Segolene Royal przekonywała, że Perry nie próbował hamować polityki klimatycznej krajów Grupy. Podobnie jak ona Gentilioni uważa, że wykazał się on „przyjazną” i „konstruktywną” postawą.

Chiny nie chcą węgla Korei Północnej. USA wyciągają pomocną dłoń

Reuters/Wojciech Jakóbik

Chiny ustępują Korei Północnej w sprawie dostaw węgla. Zostały one zablokowane po próbach rakietowych Pjongjang. 7 kwietnia Pekin nakazał powrót do dostaw.

Flota statków Korei Północnej wyładowana węglem skierowała się do rodzimego portu w Nampo po tym jak Państwo Środka zdecydowało się na zwrot surowca. Zakaz importu został wprowadzony 26 lutego i odciął Koreę od głównego dobra eksportowego.

Według Reutersa w portach chińskich zalegało do 2 mln ton koreańskiego węgla.

Decyzja Pekinu pojawiła się w czasie rozmów przewodniczącego Xi Jinpinga z prezydentem USA Dolandem Trumpem na Florydzie. Władze nie chcą jej komentować. Reuters wskazuje, że likwidwacja dostaw z Korei Północnej została zrekompensowana przez import z USA, który został podniesiony z nieznaczących ilości w latach 2014-2016 do 500 tysięcy ton w lutym tego roku.

Podczas spotkania na Florydzie przywódcy Chin i USA zadeklarowali wolę zacieśniania współpracy ekonomicznej pomimo różnic zdań w sprawach politycznych.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s