Niemiecka giełda przeciwko decyzji chroniącej Polskę przed przepływami kołowymi. Rywal Gazpromu wykorzysta Katar do gry o rynek

:Niemiecka giełda European Energy Exchange (EEX) ma zaoferować nowy produkt z uwzględnieniem podziału stref cenowych między Niemcami a Austrią. Na podziale zależało Polsce, bo dzięki niemu zmniejszy się negatywny wpływ tzw. przepływów kołowych na polską elektroenergetykę.

:20 lutego rosyjski ambasador w Katarze Nurmachmad Chołow ogłosił, że Katar zainwestuje 2 mld dolarów w projekty Novateku i jest zainteresowany udziałem w joint venture z udziałem tej firmy.

Niemiecka giełda przeciwko decyzji chroniącej Polskę przed przepływami kołowymi

EEX/Wojciech Jakóbik                

Niemiecka giełda European Energy Exchange (EEX) ma zaoferować nowy produkt z uwzględnieniem podziału stref cenowych między Niemcami a Austrią. Na podziale zależało Polsce, bo dzięki niemu zmniejszy się negatywny wpływ tzw. przepływów kołowych na polską elektroenergetykę.

Nowa oferta na dostawy energii ma być oferowana jeszcze przed planowanym podziałem na aukcjach na dzień naprzód wspólnej dla Niemiec i Austrii. Nie zapadła jeszcze decyzja kiedy do niego dojdzie. Słowa dyrektora EEX Petera Reitza to potwierdzają. Oferta ma być odpowiedzią na „potrzebę zabezpieczenia klientów przed przyszłymi ryzykami cenowymi niezależnie od ostatecznej decyzji o strefach cenowych”.

EEX przekonuje, że byłby to ruch w złym kierunku, bo zmniejszy płynność rynku i zwiększy koszty energii. Tego lata giełda ma poszerzyć ofertę na kontrakty dla Czech, Słowacji, Polski, Węgier i Rumunii, które obecnie są indeksowane na Power Exchange Central Europe (PXE).

Polska broni decyzji

– Dla Polski decyzja rady odwoławczej ACER, która odrzuciła protest Austriaków chcących utrzymać wspólną strefę cenową z Niemcami jest bardzo dobrą informacją – podkreśla wiceminister energii Michał Kurtyka.

Minister Kurtyka zwraca uwagę, że podejmowane od 2015 r. wspólne działania Urzędu Regulacji Energetyki i Polskich Sieci Elektroenergetycznych w unijnych organach regulacyjnych w końcu przyniosły pozytywne efekty.

Podkreśla, że decyzja o rozdzieleniu stref cenowych zmieni zasady alokacji zdolności przesyłowych na połączeniach transgranicznych. – Były one niekorzystne dla polskiego systemu elektroenergetycznego w szczególności w czasie nadpodaży energii elektrycznej z farm wiatrowych na północy Niemiec. Z powodu słabo rozbudowanej sieci przesyłowej na osi północ-południe w Niemczech, przesył energii odbywał się przez polski system. To powodowało, że nasza sieć funkcjonowała pod obciążeniem tzw. przepływów kołowych, co było niebezpieczne dla naszego systemu elektroenergetycznego – dodaje.

 

Rywal Gazpromu wykorzysta Katar do gry o rynek

Oilprice/Wojciech Jakóbik

20 lutego rosyjski ambasador w Katarze Nurmachmad Chołow ogłosił, że Katar zainwestuje 2 mld dolarów w projekty Novateku i jest zainteresowany udziałem w joint venture z udziałem tej firmy.

Katarski Qatargas chce zwiększać udziały w Europie. Aby to zrobić, musi konkurować z rosyjskim Gazpromem. Ceny w kontraktach z Rosjanami rosną wraz ze wzrostem cen ropy, do której są indeksowane. Tymczasem umowy na dostawy LNG są coraz bardziej elastyczne i często uzależnione od wartości gazu na giełdach. W układzie z Novatekiem może jednak chodzić o coś innego – pisze OilPrice.com. Novatek wziął udział w prekwalifikacji do koncesji na złożu North Dome w Katarze.

Spółka rozwija projekt Jamał LNG, który wśród wszystkich przedsięwzięć tego typu w Rosji jest najbliższy realizacji. Gazprom chce rozbudować istniejący terminal na Sachalinie, ale na razie kieruje środki na projekty Nord Stream 2, Turkish Stream i Siła Syberii. Novatek zamierza na tym skorzystać.

O ile projekt Siła Syberii mający zapewnić Chinom do 38 mld m3 rocznie gazu z Rosji od 2020 roku ma problemy z realizacją, to zapotrzebowanie na LNG w Państwie Środka rośnie. Import gazu skroplonego do Chin w lutym był rok do roku wyższy o 28,5 procent. Ma rosnąć wraz z substytucją węgla przez inne paliwa zakomenderowaną przez Pekin.

Tymczasem Novatek zaangażował w Jamał LNG Fundusz Jedwabnego Szlaku (9,9 procent akcji) i chińskie CNPC (20 procent akcji). Elastyczne kontrakty na gaz skroplony mogą zainteresować Chińczyków. Ostatnio umówili się na dostawy z Turkmenistanu w cenie 185 dolarów za 1000 m3. Cena szacowana dla Siły Syberii w 2014 roku sięgała 350 dolarów.

Ze względu na to, że zgodnie z prawem rosyjskim Gazprom pozostaje monopolistą eksportu z użyciem gazociągów, Novatek może go uzupełnić jako znaczący eksporter LNG. Dzięki współpracy z Rosjanami, Katarczycy będą mogli z kolei wejść na chiński rynek. Może to jednak zaszkodzić pozycji Gazpromu, który będzie musiał rywalizować z LNG Novateku w Europie.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s