USA potwierdzają, że Iran wywiązuje się z porozumienia nuklearnego. NYT: Sankcje uniemożliwiają powrót Exxona na Krym. Sprawa jest otwarta

:Pomimo obaw o wprowadzenie nowych sankcji USA wobec Iranu, Waszyngton potwierdził przestrzeganie porozumienia nuklearnego przez Teheran, dzięki czemu możliwe było zniesienie obostrzeń międzynarodowych w 2015 roku.

:Według dziennika New York Times amerykańska firma Exxon Mobil szuka sposobu na ominięcie sankcji wobec Rosji, aby wrócić do projektu na Morzu Czarnym w pobliżu okupowanego, ukraińskiego Krymu. Na wycofaniu z niego straciła miliard dolarów.

USA potwierdzają, że Iran wywiązuje się z porozumienia nuklearnego

Platts/Wojciech Jakóbik

Pomimo obaw o wprowadzenie nowych sankcji USA wobec Iranu, Waszyngton potwierdził przestrzeganie porozumienia nuklearnego przez Teheran, dzięki czemu możliwe było zniesienie obostrzeń międzynarodowych w 2015 roku.

Administracja USA potwierdziła za pośrednictwem sekretarza stanu Rexa Tillersona, że Iran wypełnił swe zobowiązania w ramach Wspólnego Kompleksowego Planu Działań (JCPOA). Tillerson wysłał list do spikera Kongresu Paula Ryana, w którym to potwierdza.

Wcześniejsza administracja Baracka Obamy zadeklarowała, że będzie sprawdzać stan wypełniania zobowiązań przez Iran co 90 dni. W zamian zniosła sankcje na eksport ropy naftowej z tego kraju. Administracja Donalda Trumpa, pomimo ostrzejszej retoryki i gróźb wprowadzenia nowych obostrzeń, faktycznie kontynuuje politykę porozumienia nuklearnego.

Jednym z kluczowych czynników może być chęć koordynacji polityki z krajami Unii Europejskiej, które optują za utrzymaniem obecnej linii. Tillerson zapowiedział jednak wcześniej, że zbada czy zniesienie sankcji wobec Iranu jest zgodne z interesem narodowym USA.

 

NYT: Sankcje uniemożliwiają powrót Exxona na Krym. Sprawa jest otwarta

New York Times/Wojciech Jakóbik

Według dziennika New York Times amerykańska firma Exxon Mobil szuka sposobu na ominięcie sankcji wobec Rosji, aby wrócić do projektu na Morzu Czarnym w pobliżu okupowanego, ukraińskiego Krymu. Na wycofaniu z niego straciła miliard dolarów.

Były pracownik Deprtamentu Stanu USA zdradził gazecie, że Exxon chciałby wrócić do współpracy z Rosnieftem. Propozycja została złożona jeszcze za prezydentury Baracka Obamy, a więc w czasie, gdy prezesem Exxona był obecny sekretarz stanu Rex Tillerson.

Sankcje zachodnie zakazują współpracy z Rosnieftem oraz inwestycji i przekazywania technologii na rzecz projektów arktycznych oraz podmorskich prowadzonych przez rosyjski sektor naftowy. Zostały wprowadzone w odpowiedzi na nielegalną aneksję Krymu przez Rosję.

Chociaż Tillerson na nowym stanowisku nie odniósł się do propozycji, którą sam złożył przed zmianą stanowiska, to w swych wypowiedziach przypomina, że Exxon został już zwolniony z sankcji kiedy musiał dokończyć i zabezpieczyć odwiert na Morzu Karskim w 2014 roku. Mimo to Tillerson stanął w obronie obecnej polityki sankcji.

Exxon Mobil pod nowym przywództwem nie chce komentować doniesień NYT. Rzecznik Alan Jeffers powiedział tylko, że nie może się wypowiadać o sprawach, które nadal się toczą. Przyznał jednak, że jeśli Exxon nie wywiąże się z planu prac wyznaczonego w koncesji na wydobycie na Morzu Czarnym do końca 2017 roku, może ją stracić. Rosyjskie media spekulują, że wtedy mogłoby go zastąpić włoskie ENI. Zeljko Runje, wiceprezes Rosnieftu przekonuje, że jego firma będzie współpracować w tym zakresie z Włochami. Nie wiadomo jednak, czy będzie to zgodne z sankcjami Unii Europejskiej wobec Rosji.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s