Nowe otwarcie dla Orlen Lietuva na Litwie. Nord Stream 2 kusi Łotwę. Propaganda uderza w Polskę

Nord Stream. Grafika: Gazprom

:Premier Litwy spotkał się 20 kwietnia z prezesem Orlen Lietuva aby omówić perspektywy dalszej współpracy.

:Łotewski port Ventspils oraz tamtejsze dwa terminale otrzymały ofertę udziału w projekcie Nord Stream 2. Łotwa nie chce jednak skorzystać. Rosyjska inicjatywa dzieli władze centralne i samorząd łotewski.

Nowe otwarcie dla Orlen Lietuva na Litwie

BNS/Wojciech Jakóbik

Premier Litwy spotkał się 20 kwietnia z prezesem Orlen Lietuva aby omówić perspektywy dalszej współpracy.

Saulius Skvernelis rozmawiał z Ireneuszem Fąfarą w ramach otwarcia relacji po sformowaniu się nowego rządu na Litwie. Agencja BNS podaje, że strony omówiły obecne relacje i perspektywy ich rozwoju. Premier miał usłyszeć, że długoterminowe problemy między polską spółką a Litwą są rozwiązywane i jest on postrzegany pozytywnie w Orlenie. Skvernelis podkreślił, że jego kraj zawsze będzie wspierał uczciwą i odpowiedzialną społecznie działalność biznesową.

Spotkanie odbyło się z inicjatywy Orlen Lietuva.

Chociaż nadal nie udało się rozstrzygnąć sporu Orlenu na Litwie z Kolejami Litewskimi to nowe władze spółki zadeklarowały gotowość do porozumienia z Polakami. Spór dotyczył wysokości taryf za tranzyt kolejowy,  która w przekonaniu strony polskiej była niesprawiedliwa.

Pod koniec marca po spotkaniu z wiceministrem energii RP Michałem Kurtyką minister transportu i komunikacji Litwy poinformował, że spór z Orlen Lietuva należy rozwiązać „tak  szybko, jak to możliwe”. Jednocześnie Komisja Europejska wezwała Koleje Litewskie do rozdziału właścicielskiego w zgodzie z unijnymi regulacjami antymonopolowymi. Za niewypełnienie tego obowiązku Kolejom grozi kara w wysokości do 10 procent rocznych przychodów.

 

Nord Stream 2 kusi Łotwę. Propaganda uderza w Polskę

Wojciech Jakóbik

Łotewski port Ventspils oraz tamtejsze dwa terminale otrzymały ofertę udziału w projekcie Nord Stream 2. Łotwa nie chce jednak skorzystać. Rosyjska inicjatywa dzieli władze centralne i samorząd łotewski.

Burmistrz Ventspils i szef portu Aivars Lembergs poinformował na konferencji prasowej, że Łotwa mogłaby zarobić około 25 mln euro na zaangażowaniu w projekt. Chodzi o stworzenie bazy sprzętowej potrzebnej do położenia odcinków kontrowersyjnego gazociągu, który miałby się ciągnąć z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie. Burmistrz przyznał jednak, że ze względu na apel Polski, łotewskie ministerstwo spraw zagranicznych odmawia udziału kraju w przedsięwzięciu.

– Jeżeli rząd zawetuje udział w projekcie poprzez swoich członków zarządu portu, liczę na to, że podobnie jak w Szwecji, będziemy mogli liczyć na rekompensatę w wysokości co najmniej 20 mln euro – powiedział Lembergs. Przypomniał, że port szwedzki w Slite został odwiedziony od planów udziału w projekcie Nord Stream 2 poprzez budowę bazy sprzętowej poprzez obietnicę rekompensaty w wysokości 10-20 mln euro.

– Ministerstwo spraw zagranicznych nie chce, aby Łotwa wzięła udział w projekcie ze względu na żądania Polski – ocenił burmistrz Ventspils. – Polacy mają swoje interesy. Nie chcą, aby Niemcy otrzymywali gaz bezpośrednio z Rosji. Chcą także być uwzględnienie i to oczekiwanie Polaków jest zrozumiałe i chwalebne, tylko czemu Łotwa ma za to płacić? – pytał retorycznie. Dodał, że ma na ten temat inne zdanie niż resort spraw zagranicznych.

– Rosja jest dostawcą, ale odbiorcą Niemcy, czyli kraj NATO w sercu Unii Europejskiej. W moim przekonaniu brak wsparcia dla Nord Stream 2 w sytuacji, gdy Łotwa może zarobić pieniądze, niewspieranie bezpieczeństwa energetycznego Niemiec jest wbrew traktatom NATO i Unii Europejskiej – ocenił burmistrz.

Należy przypomnieć, że Polska nie oczekuje utrzymania zysków z tranzytu rosyjskiego gazu przez jej terytorium, co wielokrotnie podkreślały polskie władze. Mimo to ta teza cyrkuluje w mediach za sprawą zwolenników projektu Nord Stream 2. Ponadto zdaniem Komisji Europejskiej nowy gazociąg z Rosji nie zwiększy bezpieczeństwa energetycznego Niemiec, ale je obniży poprzez zwiększenie zależności od rosyjskiego surowca. Strona polska wskazuje, że to projekt Nord Stream 2 może być niezgodny z przepisami Unii Europejskiej. Polska, Dania i Szwecja wskazują, że może być także zagrożeniem dla bezpieczeństwa na Morzu Bałtyckim, co byłoby problemem dla NATO.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s