Klaster LNG na Morzu Bałtyckim. Bez zmian w polityce sankcji USA wobec Rosji

:Kraje bałtyckie chcą stworzyć klaster LNG na Morzu Bałtyckim i centrum kompetencji w Wilnie. W ten sposób chcą intensyfikować współpracę międzynarodową w sektorze gazu skroplonego.

:Sekretarz stanu USA Rex Tillerson zapewnił prezydenta Ukrainy Petra Poroszenkę, że sankcje przeciwko Rosji pozostaną w mocy. Poinformował o tym rzecznik departamentu Mark Toner.

Klaster LNG: Polska i inne kraje Morza Bałtyckiego szykują się na rozwój dostaw

LNG World News/Wojciech Jakóbik

Kraje Morza Bałtyckiego zamierzają przygotować się na rozwój sektora LNG.

Kraje bałtyckie chcą stworzyć klaster LNG na Morzu Bałtyckim i centrum kompetencji w Wilnie. W ten sposób chcą intensyfikować współpracę międzynarodową w sektorze gazu skroplonego. Będą w tym zakresie współpracować z państwowymi spółkami z Litwy, Szwecji, Norwegii, Danii, Niemiec i Polski. Mają one przyspieszyć innowacje, rozwój technologii i infrastruktury LNG w regionie.

Grupa ma za pomocą Centrum Kompetencji LNG promować wiedzę na temat gazu skroplonego i wspierać powstawanie kadr dla rosnącego sektora. Umowy w sprawie tej współpracy mają zostać podpisane podczas konferencji w Wilnie zaplanowanej na ten tydzień.

Współpraca państw regionu pozwoli na wykorzystanie dostępnej infrastruktury, jak terminal LNG w Świnoujściu czy obiekt do magazynowania i regazyfikacji w Kłajpedzie. Mogą także pozwolić na jej rozwój, poprzez poszerzenie usług obiektów zapowiadane przez właścicieli tej infrastruktury. Możliwe jest także, że współpraca regionalna pomoże uzyskać do pewnego stopnia efekt synergii pomiędzy konkurującymi gazoportami.

 

Bez zmian w polityce sankcji USA wobec Rosji

RIA Novosti/Wojciech Jakóbik

Sekretarz stanu USA Rex Tillerson zapewnił prezydenta Ukrainy Petra Poroszenkę, że sankcje przeciwko Rosji pozostaną w mocy. Poinformował o tym rzecznik departamentu Mark Toner.

– Sekretarz Tillerson po raz kolejny podkreślił silne poparcie USA dla suwerenności i terytorialnej integralności Ukrainy, potwierdzając jednocześnie, że sankcje pozostaną w mocy dopóki Rosja nie odda Ukrainie kontroli nad Półwyspem Krymskim i nie wypełni całkowicie zobowiązań w ramach porozumień z Mińska – powiedział rzecznik.

Tillerson zatelefonował do Poroszenki po swej wizycie w Moskwie i rozmowach w formacie normandzkim (Rosja-Ukraina-Niemcy-Francja), w których nie brali udziału Amerykanie.

Wypowiedź sekretarza stanu USA jest istotna, ponieważ w mediach amerykańskich pojawiły się spekulacje, że były szef Exxon Mobil będzie dążył do zwolnienia tej firmy z sankcji, aby mogła kontynuować intratne projekty współpracy z osankcjonowanym Rosnieftem. Departament Stanu zdementował te informacje.

 

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s