Minister Naimski rozmawia w Danii o Baltic Pipe. USA i Ukraina krytykują Nord Stream 2

Baltic Pipe a Nord Stream

:Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej RP Piotr Naimski spotkał się z ministrem energii i klimatu Danii Larsem Christianem Lilleholtem w Kopenhadze. Wiadomo tylko, że tematem spotkania był projekt Baltic Pipe.

:Delegacja Naftogazu udała się do Waszyngtonu gdzie 19 kwietnia spotkała się z sekretarzem energii USA Rickiem Perrym.

Minister Naimski rozmawia w Danii o Baltic Pipe

Wojciech Jakóbik

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej RP Piotr Naimski spotkał się z ministrem energii i klimatu Danii Larsem Christianem Lilleholtem w Kopenhadze. Wiadomo tylko, że tematem spotkania był projekt Baltic Pipe.

Zakłada on budowę gazociągu Polska-Dania, który w przyszłości miałby być elementem Korytarza Norweskiego. To połączenie złóż norweskich przez Danię do Polski, które według studium wykonalności będzie opłacalne przy przepustowości 10 mld m3 rocznie. Operatorzy gazociągów przesyłowych z Polski, Danii i i Norwegii są zaangażowani w to przedsięwzięcie.

Nie ma informacji na temat owoców spotkania. Wiadomo jednak, że strony przygotowują się do open season czyli przyjmowania wiążących zgłoszeń na przepustowość Baltic Pipe, które pokaże rzeczywiste zainteresowanie rynku proponowaną magistralą. Do końca 2017 roku ma zapaść finalna decyzja inwestycyjna.

 

USA i Ukraina krytykują Nord Stream 2

Wojciech Jakóbik

Delegacja Naftogazu udała się do Waszyngtonu gdzie 19 kwietnia spotkała się z sekretarzem energii USA Rickiem Perrym.

Krytyka Nord Stream 2

Na spotkaniu prezes ukraińskiej spółki Andrij Kobolew podkreślił znaczenie niedyskryminującego zastosowania standardowych regulacji europejskich wobec wszystkich uczestników rynku we Wspólnocie Energetycznej. Strony omówiły możliwości wymuszenia tych regulacji w przypadku niezgodności z nimi, które powodują problemy w handlu gazem w Europie. Zgodziły się, że projekty jak rosyjski Nord Stream 2 stwarzają zagrożenie dla konkurencji, stabilności dostaw i bezpieczeństwa energetycznego oraz ekonomicznego Europy. Sekretarz Perry ponowił silny sprzeciw USA wobec Nord Stream 2 – podaje Naftogaz.

Projekt Nord Stream 2 zakłada budowę nowego gazociągu z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie. Jego przepustowość ma wynieść 55 mld m3 gazu rocznie. Zwolennicy przekonują, że da więcej taniego gazu z Rosji. Krytycy obawiają się, że ugruntuje pozycję Gazpromu, zagrozi konkurencji i bezpieczeństwu dostaw. Służby duńskie i łotewskie ostrzegają, że może także zagrozić bezpieczeństwu militarnemu na Bałtyku.

Apel o dalsze reformy

Perry docenił przemiany na Ukrainie, ale podkreślił, że potrzebne jest utrzymanie tempa reform. Strony zgodziły się odnośnie potrzeby czasowego zakończenia reformy rynku gazu, zarządzania Naftogazem i rozdziału właścicielskiego w celu udanej współpracy z międzynarodowymi podmiotami.

Pomimo postępów nie zostały wdrożone akty wykonawcze ustawy o rynku gazu niezbędne do realizacji reformy w tym sektorze. Nie doszło także do rozdziału właścicielskiego Naftogazu. Od reform zależy utrzymanie pomocy zagranicznej, która pozwala Ukraińcom finansować zakupy gazu spoza Rosji.

Zakupy węgla

Sekretarz podkreślił, że zależy mu na tym, aby jego departament wspomagał współpracę spółek energetycznych z USA i Ukrainy, szczególnie w sektorze wydobycia, przesyłu gazu i dostaw węgla. Strony omówiły także możliwość uruchomienia dostaw amerykańskiego węgla na Ukrainę.

Ze względu na odcięcie wschodniej Ukrainy przez siły rosyjskie, większość kopalni i elektrowni węglowych na Ukrainie znalazła się poza kontrolą Kijowa. Z tego względu Ukraina chce zastąpić gaz z Rosji surowcem importowanym z innych kierunków. W grę wchodzą także USA.

 

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s