Reforma gazowa na Ukrainie idzie powoli. Estonia chce kary dla Gazpromu

Nord Stream. Grafika: Gazprom

:Rada ministrów Ukrainy przedstawiła główne zasady zmiany funkcjonowania spółki Naftogaz, co jest elementem reform w zgodzie z trzecim pakietem energetycznym Unii Europejskiej.

:Władze Estonii wezwały Komisję Europejską do nałożenia kary na rosyjski Gazprom za nadużywanie pozycji monopolisty na rynku gazu. Jest to odpowiedź na test rynkowy propozycji ugody zaproponowanej przez Rosjan.

Reforma gazowa na Ukrainie idzie powoli

Delo/Wojciech Jakóbik

Rada ministrów Ukrainy przedstawiła główne zasady zmiany funkcjonowania spółki Naftogaz, co jest elementem reform w zgodzie z trzecim pakietem energetycznym Unii Europejskiej.

Rząd musiał ustalić jaką rolę ma pełnić w państwie Naftogaz i w tym kontekście zharmonizować prawo krajowe z europejskimi regulacjami trzeciego pakiet energetycznego.

Buzek: Będzie solidarność i wgląd do kontraktów w energetyce Europy

Negocjatorzy Rady i Parlamentu Europejskiego 26 kwietnia osiągnęli porozumienie w sprawie nowych zasad w zakresie bezpieczeństwa dostaw gazu, których celem jest zapobieganie kryzysom gazowym w UE – podała Komisja Europejska w komunikacie. Pewne zastrzeżenia miał prezes Naftogazu, Andrij Kobolew.

Strony zgodziły się co do potrzeby dalszych prac nad dokumentem. Część kadry Naftogazu zrezygnowała ze względu na oskarżenie władz o hamowanie zmian właścicielskich w spółce. Jedna z reform w jej funkcjonowaniu zakłada rozdział właścicielski na mocy trzeciego pakietu energetycznego na spółkę dostawczą i operatorów gazociągów przesyłowych oraz magazynów.

Ze względu na problemy polityczne na Ukrainie reforma nie została dotąd wdrożona. Tymczasem od jej realizacji zależy podtrzymanie wsparcia finansowego z Zachodu i zaangażowanie kapitału zachodniego w modernizację systemu przesyłowego gazu nad Dnieprem.

Estonia chce kary dla Gazpromu

Interfax/Wojciech Jakóbik

Władze Estonii wezwały Komisję Europejską do nałożenia kary na rosyjski Gazprom za nadużywanie pozycji monopolisty na rynku gazu. Jest to odpowiedź na test rynkowy propozycji ugody zaproponowanej przez Rosjan.

– Biorąc pod uwagę skalę naruszenia Estonia uważa, że śledztwo antymonopolowe przeciwko Gazpromowi powinno zostać zakończone w sposób zapewniający zakończenie nadużyć pozycji monopolistycznej i wiązać się z karą. Według Estonii powinno tak być, biorąc pod uwagę, że zobowiązania Gazpromu nie są proporcjonalne skalą do naruszeń, uwzględniając fakt, że nadużycie pozycji monopolisty spowodowało bezpośrednie skutki ekonomiczne – podaje agencja Interfax treść listu Estonii do Komisji Europejskiej.

– Estonia uważa, że zobowiązania Gazpromu są tymczasowe i nie zapewniają długoterminowo akceptowalnej ceny gazu dla jego klientów. Jeżeli Komisja uważa, że propozycje firmy są wystarczające dla Europy Środkowo-Wschodniej, by rozwiązać problemy z konkurencją na tym rynku, to zdaniem Estonii Gazprom powinien wzbogacić propozycję, aby zapewnić, że nadużycia nie pojawią się w przyszłości – przekazano w dokumencie.

Gazprom pozostaje monopolistą na rynku Estonii, która tylko sporadycznie korzysta z terminalu LNG na Litwie. – Cena gazu dla Estonii była nieproporcjonalnie wysoka, szczególnie w porównaniu z Europą Zachodnią, gdzie było wiele alternatywnych źródeł dostaw – informowały władze estońskie przed udzieleniem odpowiedzi Komisji.

Komisja zainicjowała w 2011 roku śledztwo antymonopolowe przeciwko Gazpromowi. W 2015 roku poinformowała, że rosyjska firma dokonała nadużyć na rynku Europy Środkowo-Wschodniej, w tym w Polsce, poprzez dzielenie rynków, nadużywanie infrastruktury i stosowanie niesprawiedliwej ceny. Gazprom zadeklarował, że zmieni swoje postępowanie, ale jego zobowiązania są niekonkretne. Na przykład w zakresie obniżenia ceny zobowiązał się do „zbliżenia” jej do poziomów europejskich, które nie zostały jasno określone.

Zastrzeżenia zapowiada także Polska i jej spółka PGNiG, które mają prawo do 9 maja zgłaszać swoje uwagi w toku tzw. testu rynkowego uruchomionego przez Komisję Europejską. Ma on pozwolić na ustalenie, czy rynek jest zadowolony z propozycji Gazpromu. Estonia wyraziła kategoryczne niezadowolenie z proponowanego układu.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s