
:Rolnicy z Rugii sprzeciwiają się kontrowersyjnemu projektowi Nord Stream 2 ze względu na możliwe szkody dla środowiska związane z budowa gazociągu.
:Rosyjski Gazprom poinformował 7 maja, że rozpoczął układanie rur na potrzeby realizacji projektu Turkish Stream.
Rośnie opór rolników w Niemczech przeciwko Nord Stream 2
Rolnicy z Rugii sprzeciwiają się kontrowersyjnemu projektowi Nord Stream 2 ze względu na możliwe szkody dla środowiska związane z budowa gazociągu.
Konsorcjum odpowiedzialne za projekt, w stu procentach należące do rosyjskiego Gazpromu, o nazwie Nord Stream 2 AG zadeklarowało, że przekształci około 3 tysiące hektarów ziemi uprawnej w łąki w celu poprowadzenia tamtędy rur gazociągu.
Obecnie rolnicy mogą zgłaszać swoje uwagi do projektu i zadeklarowali, że to zrobią.
Wcześniej BiznesAlert.pl donosił, że podobne zastrzeżenia mają mieszkańcy miejscowości w Brandenburgii, którzy sprzeciwiają się wkopaniu rur w ich ziemie uprawne.
Kontrowersje wokół projektu
Kontrowersyjny projekt Nord Stream 2 zakłada budowę gazociągu o przepustowości 55 mld m3 rocznie z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie. Pomimo sprzeciwu politycznego państw Europy Środkowo-Wschodniej, zachodnie spółki zadeklarowały dofinansowanie projektu pożyczkami pomostowymi. Zgodnie z harmonogramem gazociąg ma być gotowy do końca 2019 roku.
http://biznesalert.pl/rolnicy-rzucaja-klody-nogi-nord-stream-2/
Rusza budowa Turkish Stream
Wojciech Jakóbik
Rosyjski Gazprom poinformował 7 maja, że rozpoczął układanie rur na potrzeby realizacji projektu Turkish Stream.
– Dziś rozpoczęliśmy praktyczne wdrożenie projektu gazociągu TurkStream, czyli układanie rur podmorskiego odcinka. Projekt jest realizowany w ścisłej zgodności z harmonogramem – podał prezes Gazpromu Aleksiej Miller. – Pod koniec 2019 roku tureccy i europejscy konsumenci otrzymają nowe, godne zaufania źródło dostaw gazu z Rosji – dodał.
Roboty ruszyły na wodach u brzegów Kraju Krasnodarskiego. Statek Audacia należący do spółki Allseas ma ułożyć podmorski odcinek Turkish Stream o długości ponad 900 km.
Pierwsza z dwóch planowanych obecnie nitek (po 15,75 mld m3 rocznie) ma posłużyć dostawom z Rosji do Turcji. Druga miałaby zapewnić gaz klientom europejskim. Warunkiem jest jednak ich zaangażowanie w budowę europejskiej odnogi gazociągu. Takiego zainteresowania dotąd nie zgłoszono.
24 lutego 2016 roku w Rzymie podpisano memorandum o porozumieniu między Gazpromem, włoskim Edisonem i grecką DEPA na temat możliwości dostarczenia rosyjskiego gazu przez Morze Czarne do Grecji i Włoch.
Ma to być fundament do budowy „południowej trasy dostaw gazu z Rosji do Europy”. Ma temu posłużyć powrót do projektu Posejdon zakładającego połączenie gazowe z Grecji do Włoch. Teoretycznie mogłoby ono pomóc w dostawach przez Turkish Stream do Europy, ale memorandum o porozumieniu nie ma charakteru wiążącego.
Wojciech Jakóbik
Macron wygrał wybory prezydenckie we Francji
Reteurs/Wojciech Jakóbik
Wybory prezydenckie we Francji wygrał liberał i sprzymierzeniec biznesu Emmanuel Macron. Zebrał 66 procent głosów. Jego przeciwniczka, nacjonalistka i zwolenniczka protekcjonizmu Marine Le Pen zebrała poniżej 34 procent głosów, czyli o około 20 procent mniej, niż wskazywały sondaże.
Chociaż partia centrum Macrona o nazwie „En Marche!” strąciła z piedestału partię konserwatywną i socjalistyczną, które na zmianę umieszczały przedstawicieli w Pałacu Elizejskim, to Front Narodowy Le Pen uzyskał najlepszy wynik w wyborach prezydenckich w historii.
W przyszłym miesiącu odbędą się wybory parlamentarne we Francji. Macron będzie musiał zebrać większość pozwalającą realizować jego program.
Naruszenie sankcji przez Chiny może zaszkodzić współpracy z USA ws. Korei Północnej
Wall Street Journal/Wojciech Jakóbik
Według Wall Street Journal jedna z chińskich firm złamała sankcje nałożone przez ONZ na Koreę Północną za rozwijanie militarnego programu jądrowego. Doniesienia mogą zaszkodzić współpracy USA-Chiny na rzecz zakończenia impasu na Półwyspie Koreańskim.
Zakazana współpraca
Firma Limac Corporation zajmująca się inżynierią elektryczną miała współpracować z koreańskim Ryonbong General Corporation, która zajmuje się wydobyciem i eksportem metali oraz minerałów.
WSJ podaje, że w 2008 roku firmy podpisały porozumienie o stworzeniu joint venture na rzecz wydobycia metali ziem rzadkich niezbędnych do produkcji zaawansowanej elektroniki, a także reaktorów i pocisków nuklearnych.
Do tej pory do mediów nie dotarła informacja na ten temat. Spółka została zarejestrowana w Korei Północnej, która nie udostępnia danych na ten temat. Chińska spółka Limac Corporation podkreśla, że współpraca nigdy nie weszła w fazę „czynnej działalności komercyjnej”.
Stany Zjednoczone wprowadziły w 2005 roku sankcje wobec Ryonbong General Corporation, ponieważ spółka była zaangażowana w produkcję broni masowego zniszczenia. W 2009 roku do sankcji dołączyły kraje Organizacji Narodów Zjednoczonych.
Współpraca USA-Chiny
Prezydent USA Donald Trump zdradził, że w konsultacji z jego krajem Chiny wywierają na Koreę Północną nacisk w celu deeskalacji napięcia na Półwyspie Koreańskim. W odpowiedzi na deklaracje Waszyngtonu, że nie wyklucza ataku na Koreę Północną w razie kontynuacji militarnego programu jądrowego, odbyły się próby balistyczne zorganizowane przez Pjongjang.
Amerykanie nawiązali współpracę z Chińczykami na rzecz obniżenia napięcia w regionie. Doniesienia WSJ mogą na nią wpłynąć.
Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl