:Jak informuje Andrzej Kublik na łamach Gazety Wyborczej, podczas szczytu państw bałtyckich z udziałem Polski, o którym informował BiznesAlert.pl, uczestnicy skrytykowali propozycję ugody Komisja Europejska-Gazprom w ramach śledztwa antymonopolowego.

:W środę 10 maja ma dojść do spotkania ministra spraw zagranicznych Rosji i sekretarza stanu USA. Mają rozmawiać o wojnach na Ukrainie, w Syrii i tematach istotnych dla relacji dwustronnych. Rozmowy odbędą się w przeddzień spotkania ministrów Rady Arktycznej.

GW: Gazprom nie wykpi się w śledztwie antymonopolowym

Gazeta Wyborcza

Jak informuje Andrzej Kublik na łamach Gazety Wyborczej, podczas szczytu państw bałtyckich z udziałem Polski, o którym informował BiznesAlert.pl, uczestnicy skrytykowali propozycję ugody Komisja Europejska-Gazprom w ramach śledztwa antymonopolowego.

Chociaż Komisja Europejska stwierdziła w śledztwie, że Gazprom dzielił rynki, nadużywał infrastruktury i stosował niesprawiedliwe ceny, to według Kublika jej podejście było „wyjątkowo łagodne”. W ramach ugody Rosjanie zaoferowali uzależnienie cen w kontraktach nie tylko od cen ropy, ale i gazu na giełdach. Zapewnił, że nie będzie ograniczał możliwości handlu gazem w Europie Środkowej. Komisja była zadowolona.

Porozumienie nie jest satysfakcjonujące dla Polski i Litwy. Kublik przypomina także o stanowisku Wspólnoty Energetycznej, czyli unijnej organizacji, „do której należą UE, Ukraina i państwa na Bałkanach. – Wspólnota wykazała, że Gazprom chce wypełniać swoje zobowiązania antymonopolowe tylko przez osiem lat – co jest sprzeczne z prawem antymonopolowym – pisze dziennikarz.

 

Rozmowy USA-Rosja przed spotkaniem ministrów Rady Arktycznej

Politico/Wojciech Jakóbik

W środę 10 maja ma dojść do spotkania ministra spraw zagranicznych Rosji i sekretarza stanu USA. Mają rozmawiać o wojnach na Ukrainie, w Syrii i tematach istotnych dla relacji dwustronnych. Rozmowy odbędą się w przeddzień spotkania ministrów Rady Arktycznej.

Na stole Syria, Ukraina, Arktyka

Minister Siergiej Ławrow odwiedzi Waszyngton, by rozmawiać z sekretarzem Rexem Tillersonem. Wcześniej spotkali się oni w kwietniu w Moskwie, kiedy spierali się o odpowiedzialność syryjskiego reiżmu Baszara Asada za atak z użyciem sarinu na ludność cywilną Syrii. Od tego czasu wywiady zachodnie potwierdziły, że Asad był odpowiedzialny za atak, a Rosjanie o tym wiedzieli.

Ławrow i Tillerson mają także rozmawiać o konflikcie na wschodzie Ukrainy. USA apelują do Rosji o przestrzeganie porozumień mińskich o deeskalacji w Donbasie, ale mimo to walki w regionie trwają.

Po spotkaniu w Waszyngtonie odbędzie się ministerialne posiedzenie Rady Arktycznej w Fairbanks na Alasce. Po zakończeniu spotkania USA przekażą prezydencję w Radzie na rzecz Finlandii. Finowie apelowali o zwołanie szczytu przywódców Rady, ale Amerykanie odnieśli się do tej inicjatywy chłodno.

Rywalizacja o Arktykę

Arktyka to atrakcyjny obszar dla firm wydobywczych. Pod jej powierzchnią może się znajdować do 13 procent nieodkrytych złóż ropy i 30 procent złóż gazu. Przez ten obszar mogą także przebiegać nowe szlaki handlowe, których ustanowienie będzie możliwe wraz z ociepleniem klimatu i kurczeniem się pokrywy lodowej.

Państwa arktyczne skupione w Radzie Arktycznej stoją na straży neutralności Arktyki. Jednak działania Rosji, która deklaruje pełną suwerenność nad własnym wycinkiem obszaru i tworzy jednostki wojskowe do walki w Arktyce, a także prowadzi tam ćwiczenia wojskowe, budzą niepokój na arenie międzynarodowej. Z kolei Rosję niepokoją starania USA i NATO o ochronę obszaru przed wrogimi działaniami analogicznymi do nielegalnej aneksji ukraińskiego Krymu.

Polska jest stałym obserwatorem w Radzie Arktycznej.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Leave a Reply

Trending

Discover more from Wojciech Jakóbik Blog

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

Discover more from Wojciech Jakóbik Blog

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading