GW: Gazprom nie wykpi się w śledztwie antymonopolowym. Rozmowy USA-Rosja przed spotkaniem ministrów Rady Arktycznej

:Jak informuje Andrzej Kublik na łamach Gazety Wyborczej, podczas szczytu państw bałtyckich z udziałem Polski, o którym informował BiznesAlert.pl, uczestnicy skrytykowali propozycję ugody Komisja Europejska-Gazprom w ramach śledztwa antymonopolowego.

:W środę 10 maja ma dojść do spotkania ministra spraw zagranicznych Rosji i sekretarza stanu USA. Mają rozmawiać o wojnach na Ukrainie, w Syrii i tematach istotnych dla relacji dwustronnych. Rozmowy odbędą się w przeddzień spotkania ministrów Rady Arktycznej.

GW: Gazprom nie wykpi się w śledztwie antymonopolowym

Gazeta Wyborcza

Jak informuje Andrzej Kublik na łamach Gazety Wyborczej, podczas szczytu państw bałtyckich z udziałem Polski, o którym informował BiznesAlert.pl, uczestnicy skrytykowali propozycję ugody Komisja Europejska-Gazprom w ramach śledztwa antymonopolowego.

Chociaż Komisja Europejska stwierdziła w śledztwie, że Gazprom dzielił rynki, nadużywał infrastruktury i stosował niesprawiedliwe ceny, to według Kublika jej podejście było „wyjątkowo łagodne”. W ramach ugody Rosjanie zaoferowali uzależnienie cen w kontraktach nie tylko od cen ropy, ale i gazu na giełdach. Zapewnił, że nie będzie ograniczał możliwości handlu gazem w Europie Środkowej. Komisja była zadowolona.

Porozumienie nie jest satysfakcjonujące dla Polski i Litwy. Kublik przypomina także o stanowisku Wspólnoty Energetycznej, czyli unijnej organizacji, „do której należą UE, Ukraina i państwa na Bałkanach. – Wspólnota wykazała, że Gazprom chce wypełniać swoje zobowiązania antymonopolowe tylko przez osiem lat – co jest sprzeczne z prawem antymonopolowym – pisze dziennikarz.

 

Rozmowy USA-Rosja przed spotkaniem ministrów Rady Arktycznej

Politico/Wojciech Jakóbik

W środę 10 maja ma dojść do spotkania ministra spraw zagranicznych Rosji i sekretarza stanu USA. Mają rozmawiać o wojnach na Ukrainie, w Syrii i tematach istotnych dla relacji dwustronnych. Rozmowy odbędą się w przeddzień spotkania ministrów Rady Arktycznej.

Na stole Syria, Ukraina, Arktyka

Minister Siergiej Ławrow odwiedzi Waszyngton, by rozmawiać z sekretarzem Rexem Tillersonem. Wcześniej spotkali się oni w kwietniu w Moskwie, kiedy spierali się o odpowiedzialność syryjskiego reiżmu Baszara Asada za atak z użyciem sarinu na ludność cywilną Syrii. Od tego czasu wywiady zachodnie potwierdziły, że Asad był odpowiedzialny za atak, a Rosjanie o tym wiedzieli.

Ławrow i Tillerson mają także rozmawiać o konflikcie na wschodzie Ukrainy. USA apelują do Rosji o przestrzeganie porozumień mińskich o deeskalacji w Donbasie, ale mimo to walki w regionie trwają.

Po spotkaniu w Waszyngtonie odbędzie się ministerialne posiedzenie Rady Arktycznej w Fairbanks na Alasce. Po zakończeniu spotkania USA przekażą prezydencję w Radzie na rzecz Finlandii. Finowie apelowali o zwołanie szczytu przywódców Rady, ale Amerykanie odnieśli się do tej inicjatywy chłodno.

Rywalizacja o Arktykę

Arktyka to atrakcyjny obszar dla firm wydobywczych. Pod jej powierzchnią może się znajdować do 13 procent nieodkrytych złóż ropy i 30 procent złóż gazu. Przez ten obszar mogą także przebiegać nowe szlaki handlowe, których ustanowienie będzie możliwe wraz z ociepleniem klimatu i kurczeniem się pokrywy lodowej.

Państwa arktyczne skupione w Radzie Arktycznej stoją na straży neutralności Arktyki. Jednak działania Rosji, która deklaruje pełną suwerenność nad własnym wycinkiem obszaru i tworzy jednostki wojskowe do walki w Arktyce, a także prowadzi tam ćwiczenia wojskowe, budzą niepokój na arenie międzynarodowej. Z kolei Rosję niepokoją starania USA i NATO o ochronę obszaru przed wrogimi działaniami analogicznymi do nielegalnej aneksji ukraińskiego Krymu.

Polska jest stałym obserwatorem w Radzie Arktycznej.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s