PGNiG rozważa kontrakt średnioterminowy z Cheniere Energy

Proponowane terminale LNG w USA. Czy dostarczą gaz także do Polski?

W rozmowie z portalem BiznesAlert.pl przedstawiciel PGNiG potwierdza, że spółka rozważa podpisanie kontraktu średnioterminowego na dostawy LNG z USA.

Polska spółka zakontraktowała dostawę jednego ładunku z gazem skroplonym od amerykańskiej firmy Cheniere Energy. Gazowiec ma dotrzeć do Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w czerwcu.

– Zastanawiamy się teraz również nad średnioterminowymi kontraktami. W tym kontekście bardzo uważnie przyglądamy się rynkowi amerykańskiemu – przyznaje Maciej Woźniak, wiceprezes spółki ds. handlowych.

BiznesAlert.pl jako pierwszy informował o podpisaniu umowy PGNiG-Cheniere Energy. Zasugerował także, że dostawy posłużą uzupełnieniu portfela polskiej spółki w sytuacji, gdy sprzedaje ona coraz więcej gazu, między innymi na Ukrainę.

– W PGNiG odeszliśmy od myślenia tylko o tym ile gazu potrzeba w Polsce i na tej podstawie dostosowywania importu. To się kiedyś nazywało „krajowy bilans gazu”. Rynek jest zliberalizowany, o zaspokojenie potrzeb polskiego rynku stara się również nasza konkurencja. A my mamy ambicję stać się graczem regionalnym, rozpocząć handel gazem przez granice przynajmniej z krajami ościennymi – mówi portalowi Maciej Woźniak. – Sprowadzamy tyle gazu aby zaopatrzyć również naszych klientów poza Polską np. na Ukrainie – dodaje.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s