Tydzień pod znakiem atomu. Polska rozmawia z naukowcami. Strategia bezpieczeństwa ekonomicznego Rosji. Surowce i sankcje

:W nadchodzących dniach odbędą się spotkania z udziałem przedstawicieli Polski i Francji poświęcone sektorowi jądrowemu. Narodowe Centrum Badań Jądrowych zwołuje konferencję poświęconą bezpieczeństwu energii z atomu. Do końca roku rząd RP ma przedstawić aktualizację Programu Polskiej Energetyki Jądrowej.

:Spór o jakość węgla i walkę ze smogiem dzieli resorty energii oraz rozwoju – pisze Gazeta Wyborcza.

Tydzień pod znakiem atomu. Polska rozmawia z naukowcami

Wojciech Jakóbik

W nadchodzących dniach odbędą się spotkania z udziałem przedstawicieli Polski i Francji poświęcone sektorowi jądrowemu. Narodowe Centrum Badań Jądrowych zwołuje konferencję poświęconą bezpieczeństwu energii z atomu. Do końca roku rząd RP ma przedstawić aktualizację Programu Polskiej Energetyki Jądrowej.

Polsko-francuska wymiana doświadczeń

16 maja w ministerstwie energii odbędzie się seminarium pod tytułem „wymiana doświadczeń edukacyjnych Polski i Francji dotyczących energetyki jądrowej”. W ramach wydarzenia przedstawiciele obu krajów będą rozmawiać o tym jak francuskie doświadczenia z rozwoju sektora zastosować w Polsce.

– Francja dysponuje więc ogromnym doświadczeniem w przygotowywaniu kadr dla energetyki jądrowej, a Polska budując swój potencjał, jest zainteresowana współpracą w tym obszarze – podaje resort energii. Wiadomo, że do udziału w seminarium zaproszone zostały polskie instytucje zaangażowane w działania na rzecz edukacji dzieci i młodzieży o energii jądrowej. Będzie ono także okazją do spotkania z doświadczonymi francuskimi popularyzatorami nauki, w tym przedstawicielami centrum nauki Visiatome.

Seminarium będzie kolejną inicjatywą Ministerstwa Energii nakierowaną na przygotowanie odpowiednich kadr dla polskiej energetyki jądrowej. Do tej pory resort zorganizował m.in. szkolenia dla grupy 120 nauczycieli z Pomorza na temat nauczania o energetyce jądrowej; wydane zostały pomoce dla nauczycieli przedmiotów przyrodniczych w formie scenariuszy lekcji, prezentacji e-learningowych, filmu edukacyjnego itd., zorganizowane zostały także konferencje i seminaria, a we współpracy z Francją w latach 2009-2012 szkolenia dla kadry szkół wyższych.

Naukowcy o bezpieczeństwie atomu

Także w tym tygodniu Narodowe Centrum Badań Jądrowych będzie gospodarzem ERMSAR 2017. Jak podaje na stronie wydarzenia, po raz pierwszy w Polsce, w Warszawie, od 16 do 18 maja bieżącego roku odbędzie się prestiżowa międzynarodowa konferencji skupiająca ekspertów z ośrodków badawczych, akademickich i przedstawicieli przemysłu jądrowego.

NCBJ podaje, że główna tematyka konferencji będzie koncentrować się aspektach łagodzenia skutków ciężkich awarii jądrowych. Wyjątkowe wydarzenie otwiera przed uczestnikami możliwość dostępu do wiedzy o postępach nauki w dziedzinie bezpieczeństwa reaktorów jądrowych, wymiany doświadczeń, rozpowszechnienia informacji o uzyskanych wynikach analiz bezpieczeństwa reaktorów jądrowych dotyczących ciężkich awarii.

W przekonaniu organizatorów ERMSAR 2017 stworzy naukowcom i przedstawicielom przemysłu jądrowego okazję do omówienia bieżących i przyszłych priorytetów B+R w tej dziedzinie.

BiznesAlert.pl jest patronem medialnym wydarzenia.

Brak decyzji

Chociaż na warstwie deklaracji rząd zapewnia, że zamierza realizować PPEJ, to do jego aktualizacji dalej nie doszło. Ma to się stać do końca roku. Do połowy roku miały zostać przedstawione warunki przetargu na technologię dla polskiej elektrowni jądrowej. Rząd zadeklarował, że finansowanie budowy ma spoczywać na barkach strony polskiej. W tym kontekście pojawiły się spekulacje na temat zaangażowania polskich banków i instytucji finansujących.

Na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski poinformował, że polska strategia energetyczna wyklaruje się po ostatnich rozstrzygnięciach dotyczących finansowania inwestycji w nowe moce. Wtedy także ma zostać ujawniony scenariusz zmiany miksu energetycznego, czyli zestawienia źródeł wytwarzania energii w Polsce.

Węgiel oraz smog dzielą resorty energii i rozwoju

Gazeta Wyborcza

Spór o jakość węgla i walkę ze smogiem dzieli resorty energii oraz rozwoju – pisze Gazeta Wyborcza.

Z informacji Gazety Wyborczej wynika, że między ministerstwami energii i rozwoju trwa spór o to, jak walczyć z zanieczyszczeniem powietrza. Chociaż resort wicepremiera Mateusza Morawieckiego przedstawił program „Czyste powietrze”, to ministerstwo energii nie zamierza w jego ramach wprowadzić certyfikatów jakości węgla, które uniemożliwiłyby handel surowcem gorszej jakości.

GW informuje, że przepisy o jakości kotłów węglowych przygotowywali ludzie związani ze spółkami węglowymi i przez to, regulacje nie będą tak stanowcze, jak oczekiwałoby tego ministerstwo rozwoju. Ministerstwo energii nie odpowiedziało na pytania Gazety o możliwy konflikt interesów.

Wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz jest w dialogu z wiceministrem energii Grzegorzem Tobiszowskim, którego według Gazety próbuje przekonać do wprowadzenia certyfikatów jakości węgla. Jednak zdaniem resortu nie są konieczne certyfikaty, jeśli wprowadzi on stosowne normy. Morawiecki wezwał resort energii do przedstawienia stanowiska na ten temat podczas Komitetu Stałego Rady Ministrów zaplanowanego na 24 maja.

Strategia bezpieczeństwa ekonomicznego Rosji. Surowce i sankcje

Kommiersant/Wojciech Jakóbik

Prezydent Rosji Władimir Putin przyjął dekret o Strategii Bezpieczeństwa Ekonomicznego Rosji do 2030 roku. Pojawia się w niej wątek surowców energetycznych i sankcji zachodnich za nielegalne działania na Ukrainie.

Strategia definiuje wyzwania i zagrożenia dla bezpieczeństwa ekonomicznego Rosji, a także cele i główne kierunki działań i zadania stojące przed państwem w tej sferze. – Strategia ma na celu zapewnienie odpowiedzi na wyzwania i zagrożenia dla bezpieczeństwa ekonomicznego, obronę przed kryzysami sferze zasobów, surowców, produkcji, nauki, technologii i finansów, a także ochrona przed spadkiem jakości życia populacji – czytamy w dekrecie za Kommiersant.

Rosja jest typowym krajem typu petrostate. Czerpie większość zysków budżetowych ze sprzedaży surowców, która odpowiada za większość jej eksportu na rynki zagraniczne. Jednocześnie kryzys cen ropy powoduje spadek przychodów z tego tytułu. Wymusza to reformy zmniejszające zależność gospodarki od sprzedaży ropy i gazu, które jednak mogą odbić się negatywnie na jakości życia społeczeństwa. Reformy będą tym trudniejsze, że w 2018 roku odbędą się wybory prezydenckie, które mogą zniechęcać Kreml do stanowczych działań.

Strategia zadekretowana przez Putina przewiduje również działania na rzecz „poprawy mechanizmów odpowiedzi na sytuację, w której państwa obce i organizacje międzynarodowe wprowadzają sankcje i inne dyskryminacyjne restrykcje względem rosyjskich podmiotów prawnych i osób fizycznych, a także sektorów gospodarki”.

Za nielegalną aneksję Krymu i działania zbrojne na wschodzie Ukrainy, Rosja została obłożona sankcjami USA i Unii Europejskiej, które objęły sektory: bankowy, naftowy i zbrojeniowy. Dotyczą także osób związanych z aneksją ukraińskiego półwyspu i zaangażowanych w tworzenie marionetkowych ludowych republik na wschodzie Ukrainy.

Rząd rosyjski ma przedstawić stosowne propozycję działań na rzecz wdrożenia strategii w ciągu trzech miesięcy.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s