Polsko-białoruskie rozmowy o energetyce bez konkretów. Niemieccy rolnicy godzą się na odnogę Nord Stream 2

:Agencja BelTA podaje, że w Warszawie odbyło się spotkanie biznesowe na temat współpracy energetycznej Polski i Białorusi. Zostało ono zorganizowane przez białoruską misję dyplomatyczną w ambasadzie Białorusi w stolicy Polski.

:Pomimo protestu rolników, spółka GASCADE informuje o wstępnym porozumieniu w sprawie budowy gazociągu EUGAL, czyli niemieckiej  odnogi kontrowersyjnego Nord Stream 2, przez pola uprawne.

Polsko-białoruskie rozmowy o energetyce bez konkretów

BelTA/Wojciech Jakóbik

Agencja BelTA podaje, że w Warszawie odbyło się spotkanie biznesowe na temat współpracy energetycznej Polski i Białorusi. Zostało ono zorganizowane przez białoruską misję dyplomatyczną w ambasadzie Białorusi w stolicy Polski.

Do gości wydarzenia przemówił Ambasador Aleksander Awerianow. BelTA podaje, że w spotkaniu uczestniczyło koło 80 osób reprezentujących polskie spółki serwisujące instalacje energetyczne, a także białoruską firmę energetyczną Belenergo, a także jej spółki-córki Belenergoremenaladka, Belenergostroj, Zavodelektrosetstroj, Belenergosetprojekt.

Podczas spotkania omówiono warunki uczestnictwa białoruskich specjalistów przy realizacji projektów energetycznych w Polsce. Uczestnicy mieli wymienić się kontaktami i ustalić dalsze metody działania.

Współpraca Polski i Białorusi w elektroenergetyce stoi pod znakiem zapytania wobec faktu, że Polacy oficjalnie poparli sprzeciw Litwy wobec wykorzystania energii elektrycznej z planowanej elektrowni jądrowej w Ostrowcu. Projekt jest realizowany na Białorusi, ale przez rosyjski Rosatom i za jego pieniądze. Warszawa i Wilno obawiają się negatywnego wpływu przedsięwzięcia na rynek energii w regionie.

Niemieccy rolnicy godzą się na odnogę Nord Stream 2

Wojciech Jakóbik

Pomimo protestu rolników, spółka GASCADE informuje o wstępnym porozumieniu w sprawie budowy gazociągu EUGAL, czyli niemieckiej  odnogi kontrowersyjnego Nord Stream 2, przez pola uprawne.

GASCADE podaje, że doszło do podpisania wstępnego porozumienia ze Związkiem Państwowych Rolników w Saksonii. Spółka zagwarantowała, że budowa EUGAL będzie się odbywała przy pełnej przejrzystości i po podpisaniu stosownych umów z właścicielami gruntów, przez które ma przebiegać gazociąg. Porozumienie ramowe będzie wzorem do kontraktów zawieranych indywidualnie. GASCADE podaje, że to lekcja z protestów przeciwko OPAL, czyli niemieckiej odnodze istniejącego gazociągu Nord Stream 1 z Rosji.

Pracom mają towarzyszyć eksperci od jakości gleb, którzy wykluczą uszkodzenia gruntów. Po zakończeniu prac ma dojść do pełnej rekultywacji obszarów nimi objętych.

Gazociąg EUGAL ma posłużyć do transportowania gazu z niemiecko-rosyjskiego gazociągu Nord Stream 2 do Europy Środkowo-Wschodniej. Krytycy inwestycji obawiają się, że w ten sposób ugruntuje pozycję rosyjskiego Gazpromu na rynku i zagrozi projektom dywersyfikacyjnym, jak terminal LNG w Świnoujściu czy postulowany Korytarz Norweski.

Arabia i Rosja za przedłużeniem porozumienia naftowego

TASS/Wojciech Jakóbik

Arabia Saudyjska i Rosja zaproponowały kartelowi OPEC możliwość przedłużenia obowiązującego do końca czerwca porozumienia o ograniczeniu wydobycia ropy o dziewięć miesięcy. Przedstawiły wspólne oświadczenie  tej sprawie podczas forum Jeden Pas, Jeden Szlak w Pekinie.

Ministrowie energetyki obu krajów doszli do porozumienia, że w celu „ustabilizowania rynku”, czyli podniesienia ceny ropy naftowej, co ma znaczenie dla ich budżetów zależnych od jej eksprtu, niezbędne jest przedłużenie „wspólnych, dobrowolnych działań głównych producentów ropy” o dziewięć miesięcy.

Chodzi o porozumienie naftowe zawarte w 2016 roku, które obowiązuje od stycznia do czerwca 2017 roku. Zakłada obniżkę wydobycia wśród krajów OPEC i 11 producentów spoza organizacji o w sumie 1,8 mln baryłek dziennie, co ma się przełożyć na podwyżkę cen ropy. Tak rzeczywiście się stało do czasu, kiedy droższa ropa nie spowodowała odrodzenia wydobycia ropy łupkowej w USA i pojawienia się presji na spadek wartości baryłki.

Mimo to ministrowie Arabii i Rosji dostrzegają pozytywny wpływ porozumienia w ostatnich miesiącach. – Spadają zapasy ropy w okresie kwiecień-maj w porównaniu z normami sezonowymi. Spada ilość rezerw w pływającej rezerwie (na tankowcach – przyp. red.), o ponad jedną trzecią od początku roku. Jednocześnie oba kraje podkreślają, że rośnie zapotrzebowanie na ropę na świecie, która kompensuje wzrost podaży „w krajach, które nie biorą udziału we wspólnych działaniach”. W domyśle może chodzić o Stany Zjednoczone.

25 maja w Wiedniu odbędzie się spotkanie sygnatariuszy porozumienia naftowego. Omówią oni możliwość przedłużenia układu.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s