Fair Energy: Gazprom sfinansował wątpliwą dokumentację dla Nord Stream 2. USA zbroją Arabię. Mogą pomóc uniezależnić ją od ropy

:Portal Fair Energy informuje, że ocena oddziaływania środowiskowego projektu Nord Stream 2 została przeprowadzona przez firmę Ramboll Group została sfinansowana przez Gazprom. Tylko rosyjska firma wykonała studium dla całego szlaku gazociągu.

:Sekretarz Stanu USA Rex Tillerson poinformował o podpisaniu porozumień o handlu bronią wartych prawie 110 mld dolarów. Rijad liczy na inwestycje amerykańskie, które mogą pomóc mu uniezależnić się od sprzedaży ropy.

:Rosnieft liczy na to, że w razie przedłużenia porozumienia naftowego, będzie mógł ograniczyć wydobycie z istniejących złóż i zainwestować w rozwój produkcji z nowych, perspektywicznych zasobów.

Fair Energy: Gazprom sfinansował wątpliwą dokumentację dla Nord Stream 2

Fair Energy/Wojciech Jakóbik

Portal Fair Energy informuje, że ocena oddziaływania środowiskowego projektu Nord Stream 2 została przeprowadzona przez firmę Ramboll Group została sfinansowana przez Gazprom. Tylko rosyjska firma wykonała studium dla całego szlaku gazociągu.

Ocena została opublikowana w kwietniu, a już miesiąc później Rosjanie udzielili zgody na realizację projektu. Według Fair Energy to za krótko, by właściwie ocenić dokument liczący 765 stron. Ponadto, chociaż Szwecja i Finlandia nie podjęły jeszcze decyzji w tej sprawie, realizacja przedsięwzięcia ruszyła.

Według Baltic Clean Energy ocena została przygotowana w oparciu o nieprawdziwy lub zafałszowany materiał. Uważa, że proponowany szlak przebiegu przez Rezerwat Kurgalski jest niedopuszczalny.

Nord Stream 2

Pierwszy gazociąg z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie – Nord Stream – składa się z dwóch nitek i został oddany do eksploatacji 5 lat temu. Ich przepustowość wynosi 55 mld m3 rocznie. Po zbudowaniu drugiego gazociągu po dnie Bałtyku do niemieckiego wybrzeża będzie przesyłane 110 mld m3 rosyjskiego gazu. Nord Stream 2 może zagrozić rozwojowi rynku w regionie i potencjalnej konkurencji w postaci dostaw z nowych, nierosyjskich źródeł.

 

USA zbroją Arabię. Mogą pomóc uniezależnić ją od ropy

Al Jazeera/CNN/Wojciech Jakóbik

Sekretarz Stanu USA Rex Tillerson poinformował o podpisaniu porozumień o handlu bronią wartych prawie 110 mld dolarów. Rijad liczy na inwestycje amerykańskie, które mogą pomóc mu uniezależnić się od sprzedaży ropy.

USA zbroją Arabię przeciwko Iranowi

Tillerson odwiedził Rijad, gdzie mówił o „niebezpiecznych wpływach Iranu”, z którymi musi sobie radzić królestwo Saudów. – Pakiet sprzętu wojskowego i usług wspiera długoterminowe bezpieczeństwo Arabii Saudyjskiej i całego regionu Zatoki – powiedział dziennikarzom 21 maja. Al Jazeera donosi, że administracja Trumpa zgodziła się na sprzedaż Rijadowi broni, której nie chciał sprzedać Barack Obama. Chodzi między innymi o system obrony przeciwrakietowej. Wraz z umowami towarzyszącymi umowy mają zagwarantować inwestycje na sumę ponad 380 mld dolarów.

Administracja Donalda Trumpa i republikańska większość w Senacie zajmują rezerwę wobec Iranu, pomimo sukcesu porozumienia naftowego uzgodnionego przez jego poprzednika, Baracka Obamy. Waszyngton grozi, że jeśli Iran nie przestanie wspierać terroryzmu, dojdzie do nałożenia nowych sankcji. Amerykanie nie zdjęli wszystkich obostrzeń po tym jak doszło do porozumienia. Zakładało, że część sankcji zostanie zdjęta w zamian za zagwarantowanie przez Teheran cywilnego charakteru jego programu jądrowego.

Arabskojęzyczne medium przekonuje, że USA chcą zmazać wrażenie osamotnienia Saudyjczyków przez Amerykanów powstałe za czasów Obamy. Minister spraw zagranicznych królestwa, Adel al-Jubeir powiedział na konferencji z Tillersonem, że oba kraje podpisały deklarację o wspólnej wizji strategicznej, co ma być punktem zwrotnym w relacjach świata islamskiego z USA.

Rijad odwiedził także prezydent USA Donald Trump z małżonką Melanią, który został przyjęty przez Króla Salmana. Następnym przystankiem w tournée ma być Jerozolima (nie Tel Awiw, co wzbudzi prawdopodobnie niepokój w krajach arabskich). Trump odwiedzi także Watykan, gdzie będzie rozmawiał z Papieżem Franciszkiem, oraz szczyt NATO w Brukseli i G7 we włoskiej Taorminie.

Minister spraw zagranicznych Iranu Javad Zarif napisał na Twitterze, że Amerykanie dokonali ciosu w Iran w koincydencji z wyborami prezydenckimi, które prawdopodobnie wygrał zwolennik reform Hassan Rouhani. Zdaniem Zarifa może być to także sposób na „wydojenie z Arabii 380 mld dolarów”. Rosyjska prasa zareagowała spekulacjami na temat korzyści finansowych fundacji córki Trumpa, Iwanki, przyjmowanych od Saudyjczyków.

USA uniezależnią Arabię od ropy?

Wizyta Trumpa w Arabii Saudyjskiej odbyła się w przeddzień rozmów o porozumieniu naftowym. To porozumienie producentów z kartelu OPEC z 11-toma spoza organizacji, w tym z Rosją. Zakłada ograniczenie wydobycia o w sumie 1,8 mln baryłek dziennie w celu podniesienia cen surowca. Arabia i Rosja deklarują chęć przedłużenia układu.

Ograniczeniem dla jego skuteczności jest rozwój wydobycia w USA. Tamtejsi producenci zwiększają efektywność prac, co obniża granicę opłacalności. Tymczasem prezydent Donald Trump obrał sobie za cel napędzenie odrodzenia gospodarczego rozwojem sektora węglowodorów.

General Electric przywiozło z Rijadu memorandum o porozumieniu warte 15 mld dolarów. Ta firma jest liderem nowych technologii i działa w obszarze innowacyjnej energetyki. Umowa z GE i amerykańskie inwestycje mogą być narzędziem zmniejszenia zależności Arabii Saudyjskiej od sprzedaży ropy naftowej. Królestwo ma plan uniezależnienia się od niej do 2030 roku. Minister finansów Mohammed Al-Jadaan zapowiedział, że kontrakty z USA mają dać zatrudnienie i inwestycje „po obu stronach”.

Saudyjczycy liczą na inwestycje zagraniczne w sektor prywatny, który ma zwiększyć udział w PKB z 40 procent obecnie do około 65 procent w 2030 roku. Saudyjczycy chcą w przyszłym roku przeznaczyć na sprzedaż około 5 procent akcji Saudi Aramco. Będzie to największa oferta publiczna w historii. CNN podaje, że nowojorska giełda NYSE walczy o możliwość wypuszczenia akcji na swoim parkiecie. Rywalem jest między innymi londyńska LSE.

Nie wiadomo, czy umowy z Amerykanami będą miały wpływ na stanowisko Arabii Saudyjskiej podczas szczytu OPEC z udziałem sygnatariuszy porozumienia naftowego. Jest on zaplanowany na 25 maja.

 

Rosnieft chce wykorzystać porozumienie naftowe do inwestycji w nowe złoża

OilCapital.ru/Wojciech Jakóbik

Rosnieft liczy na to, że w razie przedłużenia porozumienia naftowego, będzie mógł ograniczyć wydobycie z istniejących złóż i zainwestować w rozwój produkcji z nowych, perspektywicznych zasobów.

W rozmowie z dziennikarzami w Berlinie prezes Rosnieftu Igor Sieczin powiedział, że proponowany przez Rosję i Arabię Saudyjską dziewięciomiesięczny okres obowiązywania nowego porozumienia naftowego mu odpowiada. Jego zdaniem pozwoli na „przekierowanie środków na nowe projekty, nowe odwierty, nowe złoża”. Według Rosjanina wzrost cen ropy, do którego ma doprowadzić przedłużenie porozumienia poprawi kondycję spółki. – Stare zasoby będą eksploatowane według dotychczasowych parametrów. Wydaje nam się, że dzięki wyższym cenom ropy uzyskamy wyższą opłacalność wydobycia – dodał.

Sieczin przyznał, że już same rozmowy o przedłużeniu porozumienia wpływają pozytywnie na rynek. Dodał jednak, że niezbędny jest ścisły monitoring realizacji postępów porozumienia. Nie wspomniał, że Rosja wywiązała się ze swoich deklaracji dopiero w maju, a porozumienie obowiązuje od stycznia tego roku. Przyznał, że Arabia Saudyjska zgodziła się pełnić rolę korektora ewentualnych niedociągnięć i będzie „nadrabiać braki” poprzez zwiększenie własnych cięć za maruderów.

25 maja odbędzie się spotkanie poświęcone przedłużeniu porozumienia naftowego. To porozumienie producentów z kartelu OPEC z 11-toma spoza organizacji, w tym z Rosją. Zakłada ograniczenie wydobycia o w sumie 1,8 mln baryłek dziennie w celu podniesienia cen surowca. Arabia i Rosja deklarują chęć przedłużenia układu.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s