GW: Polska zamiast inwestować w transformację, wykorzystuje ETS do obrony węgla. Białoruś namawia Polskę do współpracy w energetyce. Teraz w gazie

System przesyłu gazu na Białorusi.

:Według Gazety Wyborczej Polska pożytkuje środki z handlu uprawnieniami do emisji CO2 w sposób niewłaściwy. Mechanizm opracowany w celu wspierania odejścia od węgla w energetyce służy polskim spółkom węglowym do nowych inwestycji z wykorzystaniem tego paliwa.

:Ambasada Białorusi aranżuje spotkanie firm serwisujących sektor gazowy z Polakami.

GW: Polska zamiast inwestować w transformację, wykorzystuje ETS do obrony węgla

Gazeta Wyborcza

Według Gazety Wyborczej Polska pożytkuje środki z handlu uprawnieniami do emisji CO2 w sposób niewłaściwy. Mechanizm opracowany w celu wspierania odejścia od węgla w energetyce służy polskim spółkom węglowym do nowych inwestycji z wykorzystaniem tego paliwa.

Gazeta przypomina, że od 2013 roku Polska i inne kraje unijne otrzymują pieniądze do budżetu od spółek energetycznych, które muszą płacić za emisję CO2 do atmosfery. Najbiedniejsze państwa mają jednak pulę darmowych uprawnień do emisji. W ramach europejskiego systemu handlu emisjami (EU ETS) można handlować uprawnieniami. Przedsiębiorstwa z darmowymi uprawnieniami muszą w zamian inwestować w odchodzenie od węgla. W Polsce tego nie robią.

Z puli o łącznej wartości 12 mld euro na lata 2013-19 polskie podmioty otrzymały ponad 60 procent, czyli około 7,4 mld euro. Z tego 82 procent zostało zainwestowane w przedsięwzięcia związane z paliwami kopalnymi. Gazeta nie wspomina, że nie chodzi tylko o węgiel, ale także ropę i gaz. Wśród nich gaz ziemny jest uznawany za paliwo przejścia, czyli mniej emisyjne źródło kopalne, które w etapie przejściowym powinno zastępować węgiel.

GW przypomina, że tylko 8,5 procent inwestycji dotyczy zaś odnawialnych źródeł energii (OZE). 29 z 31 projektów dotyczy inwestycji we współspalanie biomasy. Rozmówcy gazety z organizacji ekologicznych odrzucają definicję biomasy jako kolejnego OZE. Tymczasem ministerstwo energii RP przyznało biomasie istotną rolę w ustawie o odnawialnych źródłach.

Gazeta przypomina, że najwięcej na środkach z ETS zyskuje Elektrownia Bełchatów na węgiel brunatny, uznana przez ekologów za najbardziej szkodliwą społecznie w Europie. Według nich przyczyniła się do blisko 1,2 tysięcy przedwczesnych zgonów. W dzienniku można przeczytać, że Parlament Europejski przygotowuje projekt regulacji, która wykluczy możliwość działań opisywanych powyżej.

 

Białoruś namawia Polskę do współpracy w energetyce. Teraz w gazie

Wojciech Jakóbik

Ambasada Białorusi aranżuje spotkanie firm serwisujących sektor gazowy z Polakami.

Izba Przemysłowo-Handlowa Polska Azja, sekcja Unia Celna – Białoruś organizuje 23 maja wizytę roboczą na zaproszenie służby handlowej Ambasady Białorusi w Polsce z udziałem dyrektorów firm Beltopgaz i Belgazstroj. To spółki serwisowe i montażowe w sektorze gazowym.

Beltopgaz zatrudniający 27 tysięcy ludzi, świadczy np. kolejowe dostawy gazu skroplonego. Tymczasem w terminalu LNG w Świnoujściu ma zostać zbudowana bocznica kolejowa na poczet tego rodzaju transportu.

Inicjatorami spotkania mieli być kierownicy przedsiębiorstw z Białorusi. Tematem rozmów ma być możliwość dwustronnej współpracy, udziału białoruskich specjalistów w realizacji projektów w sektorze budowlanym w Polsce, a także dalsze kroki i kierunki rozwoju współpracy. 24 maja będzie możliwość przeprowadzenia indywidualnych rozmów między spółkami z Białorusi a zainteresowanymi podmiotami z Polski.

W połowie maja w Warszawie odbyło się analogiczne spotkanie biznesowe w ambasadzie Białorusi w Warszawie, tym razem z udziałem spółek elektroenergetycznych: Belenergo, a także jej spółki-córki Belenergoremenaladka, Belenergostroj, Zavodelektrosetstroj, Belenergosetprojekt. Nie podano informacji na temat owoców spotkania.

Współpraca Polski i Białorusi w elektroenergetyce stoi pod znakiem zapytania wobec faktu, że Polacy oficjalnie poparli sprzeciw Litwy wobec wykorzystania energii elektrycznej z planowanej elektrowni jądrowej w Ostrowcu. Projekt jest realizowany na Białorusi, ale przez rosyjski Rosatom i za jego pieniądze. Warszawa i Wilno obawiają się negatywnego wpływu przedsięwzięcia na rynek energii w regionie.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s