Rozmowy KE-Gazprom bez rozstrzygnięcia

Gazprom i Komisja Europejska nie doszły do porozumienia w sprawie śledztwa antymonopolowego. Po spotkaniu z 29 czerwca zapowiadają kolejne.

Reuters/Wojciech Jakóbik

Wiceprezes Gazpromu Aleksander Miedwiediew poinformował, że spotkał się z komisarz UE ds. konkurencji Margrethe Vestager w celu omówienia ustępstw, które jego firma zaproponowała w celu uzyskania ugody w toku śledztwa. Pozwoliłoby to uniknąć kar za nadużycia stwierdzone w jego trakcie: nieuczciwą cenę, dzielenie rynków i nadużywanie infrastruktury.

– Mieliśmy bardzo produktywną dyskusję z komisarz Vestager i jej zespołem. Zgodziliśmy się na dalsze rozmowy na poziomie technicznym w przyszłym tygodniu – powiedział Rosjanin. Gazprom zaoferował w ramach ugody możliwość renegocjacji kontraktów długoterminowych przez jego klientów, zbliżenie ceny do poziomów z giełd gazu w Europie.

Propozycja Gazpromu zaakceptowana przez Komisję przechodzi obecnie test rynkowy. Krytykują ją polskie PGNiG oraz kraje bałtyckie. Jeżeli propozycja zostanie odrzucona, Rosjanie będą musieli zapłacić karę. Test rynkowy może także zostać powtórzony.

– Dalszy kontakt z Gazpromem jest niezbędny by odnieść się do wyników testu rynkowego i zapewnić, że cele wyznaczone przez Komisję zostaną spełnione – poinformował rzecznik komisarz Vestager po rozmowach. Gazprom wyraził nadzieję na rychły finał negocjacji.

 

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s