PKN Orlen na razie bez gwałtownych ruchów w Czechach. The Daily Beast: Trump chciał znieść sankcje, ale posłuchał urzędników

:Puls Biznesu informował 5 czerwca, że PKN Orlen może wykupić udziału drugiego największego udziałowca w czeskim Unipetrolu – J&T aby pozbyć się problemów z tym partnerem. Będzie to jednak trudne w przeddzień istotnych rozstrzygnięć w Polsce i Czechach.

:Według doniesień portalu Daily Beast nawet po wybuchu afery związanej z rzekomymi wpływami Rosji na administrację prezydenta Donalda Trumpa, jego ludzie rozważali zniesienie sankcji wobec rosyjskich spółek naftowych.

PKN Orlen na razie bez gwałtownych ruchów w Czechach

Wojciech Jakóbik

Puls Biznesu informował 5 czerwca, że PKN Orlen może wykupić udziału drugiego największego udziałowca w czeskim Unipetrolu – J&T aby pozbyć się problemów z tym partnerem. Będzie to jednak trudne w przeddzień istotnych rozstrzygnięć w Polsce i Czechach.

Wartość Unipetrolu jest szacowana na około 50 mld czeskich koron (1,9 mld euro). Wartość udziałów J&T może zatem wynosić około 11 mld koron (ponad 417 mln euro). Puls podawał, że negocjacje mogą ruszyć w środę 7 czerwca po walnym zgromadzeniu udziałowców czeskiej spółki.

PKN Orlen miałby według Pulsu pozbyć się udziałowca, który stale krytykuje go za przejęcie Spolany, spółki chemicznej, której zakup był w przekonaniu J&T zbyt drogi.

Jednak według informacji BiznesAlert.pl będzie trudno o taki ruch przed lipcowym kongresem partii Prawo i Sprawiedliwość, przed którym szefowie spółek państwowych czekają z kluczowymi decyzjami. Byłoby to także ryzykowne przed wyborami parlamentarnymi w Czechach, które mogą zostać rozstrzygnięte na korzyść Andreja Babisza  i jego partii ANO. Nie jest on przychylny obecności Polaków nad Wełtawą, bo sam chciał przejąć Spolanę, o czym więcej pisał BiznesAlert.pl.

 

The Daily Beast: Trump chciał znieść sankcje, ale posłuchał urzędników

The Daily Beast/Wojciech Jakóbik

Według doniesień portalu Daily Beast nawet po wybuchu afery związanej z rzekomymi wpływami Rosji na administrację prezydenta Donalda Trumpa, jego ludzie rozważali zniesienie sankcji wobec rosyjskich spółek naftowych.

Pomimo usunięcia gen. Michaela Flynna z funkcji doradcy do spraw bezpieczeństwa narodowego ze względu na oskarżenia, że znajdował się on pod wpływem Rosji, Biały Dom w marcu 2017 roku badał możliwość zniesienia sankcji wobec rosyjskiego sektora naftowego. Argumentem miała być konieczność obrony interesów spółek jak Exxon Mobil, które były zaangażowane w współpracę z Rosją.

W odpowiedzi na ten pomysł Departament Stanu USA ostrzegł, że zniesienie obostrzeń nie pomoże, ale zaszkodzi amerykańskiej gospodarce. Ponadto da Rosjanom korzyść bez konieczności ponoszenia przez nich żadnych kosztów i to pomimo utrzymywania okupacji Krymu i sił na wschodzie Ukrainy.

Sankcje USA wobec Rosji zostały wprowadzone równolegle do tych, które wprowadziła Unia Europejska w lipcu 2014 roku w odpowiedzi na nielegalną aneksję Krymu i agresję na wschodzie Ukrainy. Pomimo spekulacji medialnych o możliwości zniesienia sankcji przez Trumpa, który wypowiadał się o Rosji pochlebnie w toku kampanii wyborczej, nie doszło do tego.

W rozmowie z The Daily Beast przedstawiciel administracji nowego prezydenta przekonywał, że ocena możliwości zdjęcia sankcji wobec rosyjskiego sektora naftowego była elementem rutynowego przeglądu polityki wobec Rosji.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s